Mida tähendab kliima soojenemine?

Viimasel ajal räägitakse igal pool aina rohkem kliimasoojenemisest. Kliimasoojenemine on üks tõsisemaid probleeme tänapäeval. Aga mida see ikkagi täpsemalt tähendab?

Mida mõistetakse kliimasoojenemise all?

Viimase 100 aastaga on maailma keskmine temperatuur muutunud 1°C võrra. Arktika soojeneb kaks korda nii kiiresti. Seda ei tundu paljuna, aga loodus on sellest märku andnud – maa-alad muutuvad kõrbeteks, korallrahud hävivad ja loomaliigid surevad välja. Samuti on suurteks probleemideks arktilise jää sulamine ning selle tagajärjel merepinna taseme tõus ja õhu saastumine.

Millised muutused toimuvad ilmastikus?

Kuigi võib tunduda, et talved muutuvad aina külmemaks, toimub ikkagi kliima soojenemine. See et, mõnes piirkonnas on ilm väga külm, ei takista see teistes maailma piirkondades keskmise temperatuuri kõrgenemist.

Mis põhjustab kliima soojenemist?

Suurel määral põhjustavad inimtegevuse tagajärjed kliima soojenemist – fossiilkütuste põletamisel õhku sattuvad gaasid, suured piimatööstused ja lihatööstused, metsaraie. Aga ka igapäevased tegevused nagu autoga sõitmine, söögitegemine jne. Need tegevused paiskavad õhku kasvuhoone gaase, mis põhjustavad kliimasoojenemist. 

Mida saame meie teha kliima soojenemise peatamiseks?

Kui rääkida kliimamuutustest tuleks tegutseda kohe! Selleks, et vähendada meie ökoloogilist jalajälge saame sorteerida prügi, eelistada jalgsi käimist, kilekotile paberkotti, taaskasutada riideid ja vanu asju jms.

Allikas: Spunout

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Astrid Kaelep.

Skip to content