6 põhjust, miks minna suvel laagrisse

Laager võib esialgu tunduda hirmutav, kui sa pole sellega varem kokku puutunud või pole kodust pikemalt eemal viibinud. Ära muretse – see hirm läheb sul laagri jooksul üle ning väga paljud noored tunnevad laagri lõpus, et nad ei taha, et laager veel läbi saaks! Miks nii? Kui vastad järgmisele kuuele küsimusele jaatavalt, ei ole mõtet enam kauem oodata, vaid kiiresti omale laager välja valida! 

  1. Tahad arendada iseseisvust ja julgust? 

Laager on selleks täpselt õige koht! Laagris ei ole su vanemad kõrval, et öelda, mida ja millal teha tuleks – sa saad seda ise otsustada! Muidugi on laagris teatavad reeglid ja ajakava, kuid sul on oluliselt suurem vastutus iseenda eest. Laagrikasvatajad aitavad ja toetavad sind alati, seega keskkond vastutuse võtmiseks on kindlasti ka turvaline. Erinevate tegevuste kaudu on sul võimalik lisaks ka saada julgust juurde, kui avaldad oma arvamust, pakud välja ideid tegevusteks või viid neid ise läbi, osaled näiteks talendishowl ja demonstreerid oma tugevusi ning arendad hoopis esinemisjulgust. Võimalusi on lõputult! 

  1. Tahad leida uusi sõpru? 

Laagrisse tuleb kokku palju erinevaid sinu vanuses noori, kellel on sinuga tõenäoliselt sarnased mured ja rõõmud. Tihti leitakse laagrist omale väga häid sõpru, kellega jäädakse ka peale laagrit kontakti ning hakatakse aastast-aastasse koos laagris käima. Kui oled laagris esimest korda, võib uute sõprade leidmine tunduda paras väljakutse – miks leida uusi, kui sul on juba sõbrad olemas? Sõpru ei ole kunagi küllalt! Laagrikasvatajad korraldavad tegevusi, mis aitavad sul oma kaaslastega paremini tuttavaks saada, leida ühiseid huvisid ning veeta arendavalt aega toredate ja põnevate inimestega. Kindlasti areneb laagri kaudu sinu oskus arvestada kaaslastega ning arendada sallivust – kõik ei ole ühesugused ja see on okei! 

  1. Tahad end tundma õppida ja arendada? 

Laagri tegevused on väga mitmekesised, vahel ka hirmutavad. Peas vasardab küsimus – kas ma saan sellega ikka hakkama? Laagris ei ole tähtis tulemus, vaid protsess ise – ei panda hindeid nagu koolis või mõõdeta tulemusi nagu spordivõistlustel. Jah, ka sportlik osa on laagris reeglina olemas, aga seal ei ole tähtis niivõrd võit, kui tegevus ise. Kui läheb hästi, siis on jällegi sul endal väga hea tunne – ma tegin selle ära! Uute tegevuste käigus võid õppida enda kohta nii mõndagi uut või saada juurde uusi oskusi ja teadmisi. Laagrikasvatajad on oma ala professionaalid, kes toetavad sind ka siis, kui mõni asi kohe esimese hooga välja ei tule ning julgustavad sind uuesti proovima! 

„Meistriks võib saada vaid see, kes aastaid iga päev vaeva näeb, et koguda uusi kogemusi. Kuid ka meister peab ütlema: “Õpin kuni elan!” (Wilhelm Müseler) 

  1. Tahad tegeleda oma huviga või leida hoopis uue? 

Valides laagri oma huvide järgi, saad sellega tegeleda järjest koguni nädal aega! Tundub põnev, et saad tegeleda asjaga, mis sulle põnevust pakub läbi huvitavate tegevuste, millest kõiki pole sa varem ehk üldse proovinudki. Sul on võimalik valida ka selline laager, mille teema on sulle huvitav, aga mida sa varem pole proovinud – nii võid saada täitsa uue huvi ja leiad võimalusi enda arendamiseks. 

  1. Tahad saada elus vajalikke oskusi? 

Laagris on tihti mitmeid tegevusi, kus saad ka ise käed külge panna – teha mõnd kooki, grillida lõkkeõhtul, aidata kasvatajat tegevuste ettevalmistamises ja läbiviimises, algatada ise mingeid tegevusi, mida laagris teistega koos teha ja palju muudki! Kui sul kodus ei ole olnud võimalus selliseid asju teha, siis laagris antakse sulle vabad käed katsetamiseks ja eluoskuste kogumiseks! 

  1. Tahad veeta aega looduses ja nutiseadmest eemal? 

Laagrid on reeglina looduskaunites paikades eemal linnakärast, kus saad rahus nautida värsket õhku ja põnevaid tegevusi, näiteks matkadel, ujudes, maastikumänge läbi tehes. Eriti hea on peale pikka distantsõppe perioodi nutiseadmest eemal olla ja veidi puhata. Kui vaja, on laagri programmis ka oma aeg, millal saad siiski oma pere või sõpradega suhelda, seega selle pärast muretsema ei pea, et sind ümbritsevast maailmast täitsa ära lõigatakse. Kõigeks jääb sulle piisavalt aega! Ja usu, peale kolmandat päeva laagris unustad isegi ära, et sul mingi telefon kuskil oli – ära seda siis laagrisse unusta! 

Koostanud Haridus- ja Noorteameti peaekspert Birgit Villum.

Artikkel on avaldatud noorteinfoportaali Teeviit 2021. aastal.

Skip to content