Nõuanded internetieluga toimetulemiseks

 Ole ettevaatlik info postitamise ja avaldamisega veebis. Veeb on palju rohkem avatud kui tundub ning seal praktiliselt puudub anonüümsus ja privaatsus.

1. Provokatiivsed ja seksikad nimed ja pildid võivad äratada tähelepanu inimestes, keda sa oma ellu ei soovi.

2. Seksuaalse sisuga piltide tegemine ja veebis avaldamine, sealhulgas sinust endast, võib olla käsitletud kui lapspornograafia tekitamine ja levitamine, mis on seadusega karistatav.

3. Seksuaalse sisuga juttudesse sekkumine võib sind kokku viia ahistajatega. Ära püüa neid „üle kavaldada”.

4. Kui avad oma arvuti failide jagamiseks või laadid internetist faile alla, siis ole ettevaatlik, sest sellega võid oma arvutisse tõmmata materjale, mis ei ole sulle eakohased või on lausa ebaseaduslikud.

5. Lapse seksuaalne ahvatlemine täiskasvanu poolt ning täiskasvanu poolt ettepaneku tegemine või kokkuleppe sõlmimine seksi eesmärgil alaealisega kohtumiseks on kuritegu. Peaksid sellest teavitama vanemaid ja vajadusel politseid.

6. Kui puutud veebis kokku isikuga, kes teeb sulle seksuaalse alatooniga lähenemiskatseid, siis tuleks temaga suhtlemine lõpetada kas veebikeskkonnast välja logides või blokeerides ja anda sellest juhtumist teada oma vanemale või mõnele teisele asjatundlikule täiskasvanule, samuti internetiteenuse pakkujale. Vajadusel võta ühendust politseiga. Ööpäev läbi saad helistada Lasteabi tasuta telefonile 116 111. Hädaolukorras helista hädaabinumbril 112.

7. Ära lase sõpradel oma käitumist ja põhimõtteid muuta. Kui surfad koos sõpradega veebis, siis ära tee koos nendega asju, mida sa üksi ei teeks.

8. Ole ettevaatlik, kui otsustad minna kohtuma kellegagi, keda tead ainult interneti kaudu. Tegemist võib olla petisega. Võta sõber kaasa, ütle oma vanematele. Korralda kohtumine avalikus kohas. Veendu, et sul on kaasas mobiiltelefon ja võimalus vajadusel kiiresti lahkuda.

9. Ära kiusa teisi internetis! Internetis suhtlemisel kehtivad samad viisakusreeglid mis päriselus inimestega suhtlemisel.

Materjali on koostanud noorteinfoportaal Teeviit Targalt Internetis allika põhjal.

Allikas: University of New Hampshire, unh.edu/ccrc

Targalt Internetis on Eesti Lastekaitse Liidu algatus. Lastekaitse Liit on ühiskonnas tunnustatud lapse õiguste eestkõneleja ja parima tulemuse saavutamiseks keskendutakse valdkonnas kõige olulisematele teemadele.

Avaldatud noorteinfoportaalis Teeviit 2022. aastal.

Skip to content