Jalgratturi meelespea – nõuanded igaks päevaks!

Jalgrattur võib tänaval või kergliiklusteel ohuolukorda sattuda. Ohuolukordade vältimiseks saab jalgrattur ise palju ära teha järgides lihtsaid nõuandeid.

Pea meeles:

  • Jalgrattaga sõitma minnes tuleb kanda erksavärvilisi riideid, mis ei ole liiga laiad, sest muidu võivad need kogemata ratta vahele kinni jääda. Jalatsid peavad kindlalt jalas püsima, plätud ja pidulikud kingad jäta jalgrattaga sõites koju! Ka kapuutsi ei tasu jalgrattaga sõitmise ajal pähe panna, sest see vähendab su vaatevälja.
  • Jalgratta- ja jalgteel peab sõitma tee paremas ääres. Jalakäijatest möödumisel tuleb vähendada kiirust ja enne möödumist peab veenduma, et see on ohutu. Mööduda tuleb vasakult ja vajadusel andes kellaga märku enda lähenemisest – kontrolli, et sinu rattakell on töökorras!
  • Kui jalgratta- ja jalgtee möödub hoovi sissesõiduteest, tuleb olla tähelepanelik ega hoovist ei ole väljumas autot. Sageli ei ole hoovist väljasõitva auto juhile aia taga sõitev jalgrattur nähtav.
  • Sõiduteele lähenedes tuleb alati vähendada kiirust ja veendu, et sõidutee ületamine oleks ohutu. Vajadusel tuleb peatuda ja lasta auto läbi. Sõiduteed ületavale jalgratturile autojuht reguleerimata ülekäigurajal teed andma ei pea. Erandiks on olukord, kus jalgrattur ületab sõiduteed, millele autojuht pöörab, kuid ka sel juhul peab jalgrattur veenduma, et autojuht on teda märganud ja sõidutee ületamine on ohutu.
  • Raudteed tohib ületada vaid selleks ettenähtud kohas! Raudtee ülekäik on mõeldud raudtee ületamiseks jalgsi. Enne raudtee ületamist tuleb peatuda ja veenduda, et rongi ei tule. Raudtee tuleb ületada jalgratast enda kõrval lükates. Rööpaid ületades katsu seda teha võimalikult rist rööbastega, nii väldid võimalikku libastumist või konarustesse takerdumist.
  • Kui jätad jalgratta järelevalveta, pargi jalgratas turvaliselt selleks sobivasse kohta. Jalgrattalukk peaks olema piisavalt pikk, et see ulatuks posti külge kinnitades läbi tagumise ratta ja jalgratta raami.
  • Võimalusel sõida lompidest mööda, sest ei ole teada, kui sügav on lomp. Lompidest läbi sõites rikud ratast ja võid õnnetult kukkuda.

Jalgratta- ja jalgteel võivad sõita igas vanuses jalgratturid, kuid oluline on tunda reegleid ja arvestada teistega.

Ära unusta, et jalgrattal peavad olema töökorras pidurid, signaalkell, helkurid – valge helkur ja valge vilkuv tuluke ees, punane helkur ja punane vilkuv tuluke taga, kodarahelkurid ning peas kanna alati KIIVRIT!

Ohutut liiklemist!

Artikkel valminud koostöös Transpordiametiga.

Skip to content