Mis on sugu, sooline identiteet ja sooline eneseväljendus?

Seksuaalsus hõlmab muu hulgas ka seda, millisest soost sa tajud end olevat (sooline identiteet). Inimese sugu võib määratleda erinevalt ja ühest ning must-valget määratlust tänapäeval ei eksisteeri. Sugu saame jagada erinevatesse kategooriatesse ja alateemadesse nagu bioloogiline sugu, juriidiline sugu, sotsiaalne sugu, sooidentiteet ning sooline eneseväljendus.

Sugu

Sugu on osa inimese identiteedist. Sugu koosneb bioloogilisest soost (suguorganid, hormoonid, kromosoomid; inglise keeles sex), juriidilisest soost (soomarker dokumentidel), tunnetuslikust soost (inglise keeles gender), sotsiaalsest soost (soorollid) ja soolisest eneseväljendusest (välimus, maneerid jms). Kui need elemendid kattuvad, on inimene cis-sooline, kui tunnetuslik sugu ei kattu bioloogilise ja/või juriidilise sooga, on inimene transsooline.

Sooline identiteet 

Sooline identiteet ehk sooidentiteet väljendab inimese sügavalt isiklikku enesemääratlust, inimese enda tunnetust seoses seksuaalsete aspektidega ja kehatajuga. See hõlmab ka inimese eneseväljendust, sh riietumist, kõneviisi ja maneere. 

Sooline identiteet on inimese enese tunnetus, millisest soost ta on ehk kellena inimene ise end näeb ja tunnetab – naisena, mehena, kellegina seal vahepeal või on tema identiteet seguna mitmetest identiteedikildudest. Või ei identifitseeri inimene end üldse sooliselt. Eesti keeles on nii soo- kui seksuaalteemaline sõnavara vaene, kuna oleme neil teemadel veel vähe arutlenud, seetõttu kasutatakse palju laensõnu või anglitsisme.

Seda, milline on kellegi sooline identiteet, saab tunnetada ja määrata vaid inimene ise, mitte keegi kõrvalseisjatest või ühiskonnast.

Sooline eneseväljendus

Soolise eneseväljenduse all mõeldakse inimese riietumise, soengu, ehete, kehakeele, žestide jms valikuid enese sooidentiteedi rõhutamiseks. Enamasti peegeldub inimese soolises eneseväljenduses tema sooidentiteet, kuid see ei ole alati nii. Sooidentiteet on inimese sisepeegeldus, sooline eneseväljendus aga on miski, mida kuvatakse ka teistele inimestele. Inimene, kes identifitseerib end naisena, võib end väljendada pigem maskuliinselt ja vastupidi – mehe identiteediga inimene võib eelistada “naiselikumat” eneseväljendust.

Oluline on meeles pidada, et ka maskuliinsused ja feminiinsused ehk mehelikkused ja naiselikkused on sotsiaalsed konstruktid – miski, kuidas ühiskond mehelikkust ja naiselikkust raamistanud on.

Bioloogiline sugu

Bioloogiline sugu määratakse inimese sündides lähtuvat tema bioloogilistest ja füsioloogilistest tunnustest – suguorganitest, kromosoomidest. Selle alusel jagatakse meid meesteks ja naisteks. On inimesi, kes sünnivad ebatüüpiliste füsioloogiliste tunnustega ning sel juhul saame rääkida intersoolistest inimestest.

Intersooline inimene

Intersoolisena (kasutatakse ka väljendit “vahesooline”) sünnib ligi 2% inimestest ning selle all mõistetakse seda, et inimese suguelundid, sugukromosoomid, hormoonitasemed või muud füüsilised asjaolud ei vasta bioloogilise naise või mehe normidele. Intersoolisus võib olla tuvastatav sünnil, aga võib ka selguda vanemas eas. Kui see ei tekita inimesele vaevusi, siis ei vaja see meditsiinilist sekkumist. Üks suurimaid probleeme on see, et intersoolisi lapsi opereeritakse ilma nende nõusolekuta, mis võib hilisemas elus neile keha- või identiteediprobleeme tekitada.

Juriidiline sugu 

Juriidiline sugu määratakse inimesele tema sünniga. Eestis on võimalik määrata kahte sugu – mees või naine ning seda tähistab isikukoodi esimene number. Juriidilist sugu on inimesel võimalik elu jooksul muuta.

On riike, kus lisaks määratlusele “mees” ja “naine” on loodud kolmas kategooria – näiteks Austraalias, Uus-Meremaal, Saksamaal, Nepaalis, Indias, Pakistanis.

Sotsiaalne sugu 

Sotsiaalne sugu on ühiskonna ja selle liikmete nägemus ja käsitlus sellest, milline on naine ja naise rollid ning milline on mees ja mehe rollid. Sotsiaalne sugu mõjutab hoiakuid ja arvamusi, mis sobib või on võimetekohane ühele või teisele soole. Näiteks, et naised on loomupoolest rohkem hoolitsejad, kui mehed või et mehed on paremad ja ratsionaalsemad juhid, kui naised. Säärased väited on stereotüübid ehk kivinenud hoiakud soonormide suhtes, millele ei ole reaalset ega faktilist põhjendust.

Sotsiaalne sugu ei ole konkreetne paratamatus, mis oleks muutmatu, vaid see on sotsiaalne konstruktsioon – miski, mis on välja kujunenud pikema aja jooksul.

Kõik, mida on inimkond konstrueerinud ehk loonud ja kujundanud, on ka ümberloodav ja -mõtestatav. Seetõttu ei ole sotsiaalne sugu sellisena, nagu me teda täna näeme, midagi jäävat ega paratamatut, vaid me saame seda ise ümber kujundada ja teemegi seda. Nagu me tänapäeval elame teistsugute arusaamadega naise ja mehe rollidest, kui elati näiteks 20. sajandi keskel, elame tõenäoliselt 20 aasta pärast teistsuguste arusaamadega, kui me seda täna teeme.

Transsooline inimene (ladina k. trans – “teisel pool”)

Inimene, kelle tunnetuslik ja sotsiaalne sugu ei vasta tema bioloogilisele soole ja/või juriidilisele soole. Näiteks võib transsoolisel inimesel olla sündides vagiina ja tema dokumentidesse on märgitud, et ta on naine, ent tema tunnetuslik sugu on mees. Pole teada, kuidas transsoolisus kujuneb. Transsoolise inimese sooline üleminek võib, kuid ei pruugi sisaldada nimemuutust, dokumentide muutmist (nimi, soomarker), eneseväljenduse muutmist (meik, riietus), hormoonravi, rinna- ja genitaalide operatsiooni.

Artikkel on koostatud koostatud Eesti LGBT Ühingu veebilehe www.lgbt.ee ja www.hiv.ee põhjal.

Eesti LGBT Ühing on LGBT+ (lesbide, geide, biseksuaalsete, transsooliste ning muu seksuaal- ja sooidentiteedi ja eneseväljendusega) inimeste heaks töötav mittetulundusühing.

HIV on Tervise Arengu Instituudi hallatav veeb. Tervise Arengu Instituut on riigi teadus- ja arendusasutus, kes tegeleb rahvatervishoiu teadustöö, haiguste ennetamise programmide ja tegevuste ning tervisedendusega.Avaldatud noorteinfoportaalis Teeviit 2022. aastal. 

Skip to content