fbpx

Veriffi asutaja ja tegevjuhi Kaarel Kotkase kogemuslugu: keskendu lahendustele, mitte probleemidele!

September on Teeviida portaalis ettevõtlikkuse ja ettevõtluse teemakuu. Oleme teiega jaganud erinevaid kogemuslugusid ja erinevaid soovitusi iseenda arendamiseks. Järgmiseks jagame start-up’i Veriff asutaja ja tegevjuhi Kaarel Kotkase kogemusloo.

Palun tutvusta ennast ja millega Sa tegeled. 

Olen Eesti kõige kiiremini kasvava start-upi Veriff asutaja ja tegevjuht. Veriff on tehnoloogiafirma, mis tegeleb isikusamasuse tuvastamisega online maailmas. Meie tehnoloogia aitab tuvastada, kas Kaarel on Kaarel online maailmas. Isikusamasust tuvastatakse automaatselt tehisintellekti abil analüüsides tuhandeid tehnoloogilisi ja käitumuslikke näitajaid. Oma teenusega kaitseb Veriff nii ettevõtteid kui ka nende kliente identiteedipettuste ja -varguste eest. Veriffi kliendid tegutsevad finants-, jagamismajanduse ja e-kaubanduse valdkonnas Berliinis, Londonis, New Yorgis, San Franciscos, Viinis ja teistes linnades. Viimase 12 kuu jooksul on Veriffi meeskond kasvanud 17 korda ning tänaseks töötab Veriffi Tallinna ja Tartu kontoris kokku üle 300 inimese. Veriff on kaasanud 8,3 miljoni dollari (7,35 miljoni euro) ulatuses investeeringuid nii USAst kui ka Eesti äriinglitelt.

Mis Sa arvad, millal ja kuidas sai alguse Sinu ettevõtlikkuse teekond? Oled sa eluaeg olnud ettevõtlik?

Kui ma sellele teekonnale tagasi vaatan, siis  julgen öelda, et minu esimene kokkupuude ettevõtlusega oli 10-aastaselt. Ma olen pärit Hiiumaalt. Seal elades jäid mulle silma suvehiidlased, kes tulid reede õhtul Hiiumaale, niitsid praktiliselt kogu nädalavahetuse muru ja pühapäeval sõitsid tagasi linna. Nii ma siis koputasin üsna mitme majapidamisele uksele ja pakkusin välja, et mis oleks kui nende saabumise ajaks oleks muru juba niidetud. Nad olid nõus ja nii saingi endale esimesed kliendid. Nüüd sellele tagasi vaadates saan aru, et tegelikult oli see minu esimene väärtuspakkumise definitsiooni paikasaamine. Väärtus nende inimeste jaoks oli aeg, mida nad ise muru niitmisele enam kulutama ei pidanud.

Järgmise kogemusena mäletan ma Horteses nähtud kilekotis müüdavat puukoore multši. Hiiumaal oli meie kodu lähedal saeveski. Ma küsisin neilt, kas ma võiksin seal männikoore kokku korjata ja sellest multši teha. Mul on meeles, kuidas ma panin sellesse ettevõtmisesse kogu oma hinge –  korjasin puukoore saeveski juurest mustadesse prügikottidesse kokku ja viisin need koju lauda taha. Paari päeva pärast käis tõeline pauk, kuna õhukindlas kotis hakkasid protsessid toimuma. Sellest paugust sai mulle selgeks ettevõtluse üks teine oluline põhimõte – oma toodet tuleb tunda.

Hiljem tegin tööõpetuse ringis puidust veinipudelihoidjaid, aga neid müües kogesin, et veinipudeli hoidjaid ei tahetud väga 14-aastaselt poisilt osta. Veel tänaseni kasutab ema neid sünnipäevakinkidena. Selle ettevõtmise käigus sain aru müügitöö olulisusest.

Järgmise suurema ettevõtmisena mäletan keskkooli ajal koos koolikaaslastega õpilasfirma Sants Solutionsi tegemisi. Meie firma tegeles töövahendusega. Muideks, sants tähendab hiiu murdes tööotsa 🙂  Saime oma firmaga mitmete tunnustuste osaliseks ja see andis julguse veelgi suuremalt mõelda.

Enne Veriffi asutamist importisin Hiinast akupankasid, rebrändisin ja müüsin neid. See oli minu esimene tõeliselt kasumlik äri, kuid see ei olnud piisavalt põnev ja väljakutseid pakkuv.

Kokkuvõttes võin öelda, et aja jooksul on minu eesmärgid üha kasvanud – alguses soovisin endale BMX jalgratast, aga lõpuks juba ATVd jne. Õppisin kogu selle aja jooksul läbi praktika ja hiljem sain ettevõtluse teooriast asjadele õiged nimetused juurde. Viimased 4 aastat on olen kogu  oma aja ja energia pühendanud Veriffile, mis on muideks minu 12. projekt.

Mis Sa arvad, kas edukus=ettevõtlikkus? Kuidas tuled toime raskete väljakutsetega ning ebaõnnestumistega?

Ma arvan, et edukuse jaoks on vaja palju enam kui ettevõtlikkust. Kindlasti on vaja head ajastust ja loomulikult ka õnne. Samas õnn tuleb just nende juurde, kellel pole aega sellele lootma jääda või sellele liialt mõelda. Selleks, et veaks, peab olema õigel ajal õiges kohas. Omast kogemusest võin öelda, et oma eesmärgi saavutamise nimel olen palju kordi olnud valel ajal ja vales kohas. Sellest olen õppinud, et mitte mingil juhul ei tohi alla anda. Usun väga sellesse, et tugev töö aitab sihini jõuda – mida enam sa ühe asja saavutamise alla energiat paned, seda vägevam on tulemus. Füüsikast on teada, et energiat on alati teatud hulk. Selle targaks kasutamiseks tuleb keskenduda lahendusele, mitte probleemile.

Anna paar soovitust noorele, kes sooviks astuda sammu ettevõtlikkuse/ettevõtluse suunal

Mina olen ettevõtluse enda jaoks lahti mõtestanud fotosünteesi kaudu. Ettevõtlus on kui fotosüntees, kus põhiproduktiks on loomisprotsessi nautimine (ehk orgaaniline aine) ning kõrvalsaaduseks raha (ehk hapnik). Nii nagu ilma hapnikuta ei saa elu toimida, ei saa ka ilma rahata äri teha, aga see ei tohiks olla eesmärk omaette.

Minu soovitused noortele ettevõtjatele oleks järgmised: 

 • Inimesed on kõige tähtsamad!
 • Keskendu lahendustele!
 • Tööta hinge ja kirega!
 • Julge eksperimenteerida ja teha vigu!
 • Arenda enda tugevusi, mitte nõrkusi!
 • Müügitöö on ainuke töö, mis toidab!
 • Tähista saavutatud eesmärke!

Millised on Sinu tuleviku plaanid? Kus Sa näed end 5 aasta pärast?

Kindlasti tahan ka aastate pärast Veriffiga seotud olla, aga ilmselt mitte enam tegevjuhi rollis. Kuigi juba täna näen ennast pigem hooandjana kui tegevjuhina. Me ehitame Veriffi selleks, et see jääks. Näeme kui tähtis on see valdkond ja turg, kus me tegutseme ning meile on oluline, et oleksime turul sõltumatud.

Mul endal tekitab vahel kogu see teekond sellist sisemist sügelust, mida kuidagi sügada ei saa. Iga päev saan kinnitust, et valdkond, kus tegutseme ja mille poole püüdleme on hiilgama põnev. Eriti hea on mõelda, kui kiftid inimesed meiega on ning kui kõik see mees saab hoo sisse, siis ei ole klaaslage. Enesearengu osas tahaksin väga palju asju teha ning mul on ka jätkuvalt väga suur huvi meditsiini vastu. Samas naudin elamist üks päev korraga.


Kaarel Kotkas CV

Sündinud 1994 Hiiumaal

2010-2015 Tallinna Reaalkool

2012-2013 vahetusõpilane Schleswigis Saksamaal

2015 alustas õpinguid EBSis

2013-2015 õpilasfirma Sants Solutions asutaja ja tegevjuht. Sants tegeles töövahendusega. (Sants tähendab Hiiu murdes tööotsa 🙂

2015 asutas Bevoke Estonia (akupankade brandimine ja müük)

2015 asutas Veriffi

2017/2018 osales San Francisos Y Combinator kiirendis

2018 paigutas Nordic Business Report Kaarel Kotkase Põhja-Euroopa 25 kõige mõjukama noore ettevõtja hulka.

2017 EBSi aasta tudeng

Veriff

 • Aasta start-up 2018 (Eesti Riskikapitalistide küsitlus)
 • Ihaldusväärse tööandja TOP3s (Keskmise suurusega ettevõtete kategoorias, CV online)

Meeskonnast

 • 300+ inimest (juunis 2018 oli meeskonnas 18 inimest st aastane kasv on olnud 17-kordne)
 • 40% meeskonnast väljastpoolt Eestit
 • 47% naised / 53% mehed
 • 40+ erineva kodakondsusega inimest, suurimad kogukonnad Gruusiast, Brasiliast, Nigeeriast, Venemaalt ja Türgist
 • Kontorid Tallinnas, Tartus

Kliendid ja turg

 • Fookusturud USA, Suurbritannia, Saksamaa
 • Kliendid tegutsevad finants-, jagamismajanduse ja e-kaubanduse valdkonnas Berliinis, Londonis, New Yorgis, San Franciscos, Viinis ja teistes linnades
 • 2019. a kasvas verifitseerimiste maht iga kuuga keskmiselt 90% võrra

Investeeringud

 • Veriff on kaasanud 8,3 miljonit USD
 • Investorid: Mosaic Ventures, Y Combinator, SV Angel, ACE & Company, LIFT99, Superangel, Taavet Hinrikus, Ashton Kutcher, Paul Buchheit, Elad Gil, Sten Tamkivi, Jaan Tallinn, Ragnar Sass, Gustaf Alstromer, Anu Harihara, Andrew Prozes ja paljud teised

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus