fbpx

Vabatahtlik töö kui väärtuslik investeering tulevikuks

29.12.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Vabatahtlikud muudavad oma väikeste ja suurte heategudega maailma. Veelgi olulisem – sellega muutub ka inimese enda maailm. Vabatahtlik tegevus pakub positiivset emotsiooni, vaheldust igapäevasele rutiinile, võimalust ennast arendada ning oma maailmapilti avardada.

Uued oskused, kogemused ja teadmised rikastavad igal juhul vabatahtliku töö tegijat. Vabatahtlikke hinnatakse just seetõttu, et need inimesed on reaalselt millegi eest vastutanud ja organisatsioonile või asutusele antud lubadused ellu viinud. Selline kogemus on parim iseenda visiitkaart, mida tulevikus enda kasuks pöörata.

Vabatahtlik Liisa: “Vabatahtlikuna olen pidanud ja pean käima erinevatel kohtumistel, aktiivselt suhtlema ja läbi rääkima. See on andnud juurde palju enesekindlust ja suhtlemisoskust”.

Tööle kandideerijatelt oodatakse tervet hulka oskusi ja kogemusi, mida koolitunnid pole pakkunud. Hea suhtlemisoskus, pingetaluvus, organiseerimisvõime on vähim, mida iseloomustuses nõutakse. Enamasti oodatakse seda aga juba tehtud tegude ja kogetud vastutustunde kaudu.

Kust neid oskusi ja kogemusi saab? Hea uudis on, et kõike seda saab praktikas proovida juba enne oma esimest töövestlust, kui osaleda vabatahtlikuna mõnes organisatsioonis või projektis.

Vabatahtlikuna tegutsedes avaneb võimalus:

 • saada vajalikke töökogemusi;
 • teha midagi head ja kasulikku;
 • ennast avastada ja proovile panna;
 • omandada uusi teadmisi, oskusi ja kogemusi;
 • leida uusi sõpru ja tuttavaid;
 • veeta vaba aega sisukalt ja lõbusalt.

Kuidas saada vabatahtlikuks? Kus olla vabatahtlik?

Kõige olulisem on mõelda, mis sulle oluline on ning kuhu sina panustada tahaksid. Kas see on mõni loomakaitsega tegelev organisatsioon või on Sinu jaoks oluline hoopis noorte aktiivse osaluse tõstmine? Kõik on hea ja õige ning võimalusi on väga palju. Mõned mõtted vabatahtlikuna tegelemiseks leiad siit:

 • Vabatahtliku tegevuse võimalustega saab lähemalt tutvuda siin.
 • Juhul endale sobivat tegevust ei leia, siis võib uurida, mida on pakkuda välismaal.
 • Ideid, näiteid ja lugusid vabatahtlikuks olemisest leiab Vabatahtlike Värava blogist.
 • Lisaks võib endale sobiva ja kasuliku vabatahtliku tegevuse võimaluse leida kogukonnapraktika Kogukonnapraktika kogemus annab ideid, kuidas ise rohkem märgata, muuta ja panustada ühiskonda, et see muutuks paremaks ja õiglasemaks kohaks, kus elada.
 • Väga hea võimalus on 17-30 aastastel noorte minna välisvabatahtlikuks Euroopasse läbi Euroopa Solidaarsuskorpuse programmi.

Vabatahtlik tegevus kui töökogemus sinu CV-s

Vabatahtlikuna avaneb võimalus tasuta õppida ja omandada kogemusi oma ala tippudelt ja spetsialistidelt. Lisaks saab kõik vabatahtliku töö kogemused hiljem tööturule sisenedes ära kasutada ja oma CV-sse lisada. Tuleb vaid oma CV-sse lisada peatükk „Vabatahtlik osalemine” või veel lihtsam – täida oma CV Stardiplatsis, kus on juba sobiv peatükk olemas. CV-sse lisa tehtu, mille üle oled uhke: „Aitasin Loomakaitse Seltsil korraldada meediakampaaniat” või „Korraldasin aastatel 2016 ja 2017 oma kooli vilistlaste korvpalliturniiri” või „Tegin kogukonnakohvikule veebilehe ja haldan nende Facebooki lehte” või „Kogusin heategevuslaadaga raha kooli jalgpallitiimi riiete jaoks” või „Osalesin 2016-2018 Toidupanga toidukogumise kampaaniatel“. Võimalusel lisada juurde lingid viitega tehtud töödele, millega ise rahul oled ja juba teabki tööturg sinust rohkem kui pelgalt „Lõpetas selle-ja-selle kooli ja tahab meile tööle tulla”.

Vabatahtlikuna töötamine on muutumas üha populaarsemaks, kuna sellel on mitmeid eeliseid. Enamasti töötavad vabatahtlikud väikese koormusega ning teevad head just nii palju, kui on jaksu ja jõudu või vajadust. Lisaks on võimalus valida erineva pikkusega vabatahtlikku tööd, alates ühest päevast kuni pikaajalise kuulumiseni mõne organisatsiooni töösse.

Allikad:

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus