fbpx

Vabakutselise Enelini kogemuslugu: miks ja kuidas?

Tulevikutöö teemakuu raames palusime vabakutselisena turundusvaldkonnas tegutseval Enelin Paasil jagada oma kogemusi sellest, kuidas sai temast vabakutseline ning milliseid soovitusi annab ta teistele noortele.

Kuidas ja miks sündis Sinul otsus välismaale kolida?

Ülikoolis õppimise ajal olin üle töötanud ja õppinud ning seetõttu väsinud. Hakkasin mõtlema, milline minu tulevik edasi võiks välja näha. Mõeldes tavalisele „sünnin-õpin-töötan-olen pensionil“ elumudelile, siis ei tundud see minu jaoks kuidagi kutsuv ega õige. Seejärel hakkasin paberile üles kirjutama, kuidas mina enda elu elada tahan ja mis selleks tegema ja saavutama peaksin. Tänu ülikoolile sain aru, et turundusvaldkond on see, mis mulle meeldib ning milles tahaksin edasi tegutseda. Ning kuna ka reisimine on minu kireks, siis saigi vastu võetud otsus need kaks ühendada ning hakkasin internetist lahendusi otsima.

Su soov oli ühendada reisimine ja töö ning hakata vabakutseliseks. Kuidas sul see õnnestus?

Internetist leidsin kokku umbes 30 viisi, kuidas veebipõhiselt raha teenida võiks. Alustasin reisiblogi pidamisega, kuid pärast sellega ebaõnnestumist jäin pidama Upwork.com’i, mis on freelancerite (vabakutseliste) marketplace nagu ka Peopleperhour.com ja paljud muud.

Alguses oli küll keeruline esimesi tööpakkumisi saada. Aga pärast umbes 60 äraütlemist  tuli ka esimene tööots, mis oli edukas ja sain ka kliendi poolt hea review  (tagasiside), mistõttu edasi läks kogu aeg järjest lihtsamaks (ja ka lõbusamaks).

Kuidas Sa kirjeldaksid oma elustiili, sh töö tegemist, reisimist? Ning mis on sellise elustiili eelisteks ja raskusteks?

 Kirjeldaksin oma elustiili märksõnaga flexible (paindlik) – magan siis kui on uni, söön siis kui kõht on tühi ning töötan siis kui on motivatsiooni. Olen üldjuhul kogu aeg “reisimas”, millest ongi saanud elustiil. Olen harjunud lendama, kolima ja uutes kohtades sisse elama, uute inimestega suhtlema jne. Ma ise  loon enda rutiini, kus igas nädalas on kindlasti 4 korraliku pikka tööpäeva, 1 päev iseendale ja  enesearenguks ja nädalavahetustel olen vahepeal täiesti offline ning avastan uusi kohti riigis, kus parajasti viibin.
Sellise elustiili eeliseks on kindlasti vabadus ning raskuseks perest ja sõpradest eemal olek.

Mida Sa soovitad oma kogemustele lähtudes noortele, kes otsivad ka teistmoodi väljakutseid ja karjääri?

  • Mõtle sellele, mida sa tahad ja kuidas seda saavutada – tegelikult on kõik vastused olemas.
  • Ole valmis pingutama ja ära anna alla.
  • Ära raiska aega suvalistele asjadele (ja inimestele).

Lähenemas on  Noortepäev, mille raames toimub ka omaloomingu konkurss „Minu tuleviku Eesti on koht, kus noor…“. Miks on Sinu arvates oluline, et noored selle üle mõtleksid?

Kui noored mõtlevad tulevikule ja enda soovidele, siis noored on teadlikumad sellest, mida nad tahavad ning oskavad oma soove väljendada,  nende eest seista ning oskavad neid ka teistele põhjendada.

Milline on Sinu tuleviku Eesti ehk koht, kus noor..?

…on vaba õppima, arenema ja tegema.

Kasutatud pildid: Enelini erakogu

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus