fbpx

Kogemuslugu Ursulalt: kõik algab väikestest sammudest

12.11.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Novembr‌ikuu teemaks on traditsiooniliselt ‌noorsootöö võimalused,‌ ‌mistõttu‌ ‌toome‌ ‌teieni‌ ‌erinevate‌ ‌aktiivsete‌ ‌noorte‌ ‌lood.‌ ‌ Tänase loo autor on Ursula Ilves, kes on aktiivne osaluskogulane ning väga teotahteline noor. 

Olen 17- aastane ja õpin Viljandi Gümnaasiumi 11. klassis, juhin Viljandi Noortevolikogu ja olen LHV mõttepanga liige. Olen korraldanud mitmeid noorteüritusi ja riigi tasandil noori erinevates töörühmades esindanud. Oma tegevuste ja pühendumusega olen ma ka silma jäänud – ENL on mind tunnustanud Organisatsiooni Hinge tiitliga ja Viljandi linn Aasta Noore tiitliga. Inimesed, kes mind on viimastel aastatel tundma õppinud ei tea aga ilmselt seda, et ma ei ole alati aktivist olnud. Tänu vabatahtliku töö tegemisele olen ma saanud elumuutvaid kogemusi, kuid sellisele teele sattusin ma üsna juhuslikult. Kuigi ma olen väiksest saadik õppinud muusikakoolis, piirdus mingi ajani minu esinemisjulgus just selle sama muusikakooli lavaga. Ma ei olnud põhikooli esimeses pooles see, kes oleks tahtnud alati kõigiga suhelda või rühmatöödes juhi roll võtta. Ma olin pigem vaiksem ja tegin oma asja, õppisin hästi ja veetsin oma vaba aega muusikaga tegeledes. Ühel hetkel sain aga koolis klassivanemaks ja sellega kaasnes ka õpilasesinduse liikme roll, koolis õpilaste huvide eest seismine tundus mulle põnev.

Kõik algab väikestest sammudest

Käisin 7. klassi õpilasena Viljandimaa noorte Inspiratsioonipäeval, kus silmapaistvad noored jagasid oma lugusid. Imetlesin neid noori ja mul tekkis soov ise ka julgem ja aktiivsem olla. Tol suvel läksin ma kohaliku arenduskeskuse korraldatud noorte suvelaagrisse ja sain sõpradeks paljude säravate noortega, kellel olid samamoodi suured unistused. Ma olin alles 14. aastane, kui me hakkasime sõpradega tegutsema kohalikus noortekeskuses, korraldasime ise ka mitmeid üritusi ja ühe Erasmus+ noortevahetuse. Järgmise kooliaasta alguses oli minu koolil võimalus saata uus esindaja noortevolikokku ja kuigi ma ei olnud varasemalt selle organisatsiooni tegevustega väga tuttav, võtsin julguse kokku ja ütlesin, et olen valmis kooli esindama.

Ka alguses noortevolikogus ei olnud kerge

Esimesed koosolekud olid päris segased, sest juht oli just vahetumas ja organistasioon oli mitmete probleemide tõttu päris nirus seisus. Minust sai kohe esimesel koosolekul protokollijana juhatuse liige, sest aktiivseid liikmeid oli vähe ja keegi teine selle ülesande täitmise vastu huvi ei tundnud. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkas mulle noortevolikogus tegutsemine meeldima ning väikeste eduelamuste naljalt kasvas ka julgus suuremaid ülesandeid kanda. Järgmisel aastal sai minust asejuht, tegime noortevolikogu uuesti üles töötamise nimel väga palju tööd ning organisatsioon muutus ajaga järjest tugevamaks. Tänaseks on see suur töö ära tasunud – Viljandi Noortevolikogust sai sel aastal Eesti parim osaluskogu.

Kes teeb, see jõuab

Viimased aasta aega on olnud siiani mu elu kõige ägedam ja ka kõige pingelisem aasta. Gümnaasiumisse astudes sai minust noortevolikogu juht ehk lisaks suuremale koolikoormusele kaasnes organisatsiooni juhi rolliga varasemast palju rohkem ülesandeid ja ka suurem vastutus. Samuti hakkasin selle aasta alguses tegutsema LHV mõttepangas ning olen saanud osaleda mitmetes teistes põnevates projektides. Mulle on hakanud enda proovile panek väga meeldima ja nii otsin ma alati järgmist väljakutset, mille saavutamise nimel tööd teha. Viimane aasta on mulle aga selgelt õpetanud seda, kui keeruline on aktiivse noorena mahutada kõik huvipakkuvad tegevused oma ellu nii, et ka koolis soovitud tulemusteni jõuda – väga oluline on oma aega targalt planeerida. Kuigi minu suur koormus on vahel väsitav ja stressirohke, tunnen ma, et ma teen õiget asja ja see annab mulle jälle jõudu, et edasi tegutseda.

Minu 5 soovitust aktiivsemat elu soovivale noorele:

  1. Vabatahtlik töö ei pea piirduma ainult noortevolikogudega. Vabatahtlikuna saab panustada peaaegu kõigis valdkondades, leia need, mis Sind huvitavad ja otsi võimalusi, kuidas panustada.
  2. Vabatahtlik töö annab ainulaadseid kogemusi ning suurepäraseid sõpru.
  3. Kui Sa näed, et mõni asi vajaks Sinu kodukohas muutmist, siis julge oma arvamus välja öelda ja muutuse nimel ka ise tegutseda.
  4. Kõik on võimalik, kui endasse uskuda.
  5. Meil kõigil on ööpäevas 24 tundi. Oluline on see, kuidas Sa otsustad seda aega kasutada.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus