fbpx

Üliõpilaskonna Sihtasutuse noorte väärtused: vabatahtlik töö annab võimaluse katsetada

27.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Aasta viimasel kuul paneme rõhku väärtustele. Seekord jagame Teiega Üliõpilaskonna Sihtasutuse noorte mõtteid väärtustest ja tänulikkusest. Küsimustele vastasid Aulika Laagus, Johanna Poell, Kirke Ojala ja Triin Jürimäe. 

Mis on sinu jaoks väärtus?

Aulika: Väärtus on tõekspidamine, mis näitab, mida ma tähtsaks pean või hindan elus.

Kirke: kõik see, mis on minu jaoks oluline ja elus tähtis. Väärtuste poole püüdlen ning lähtun ka oma igapäevaelus.

Triin: Väärtus minu jaoks on mingi arusaam, mingi asi mida ma teen ja mille tegemine mulle tundub õige. Midagi, mis teeb mind õnnelikuks, midagi mille pärast ma ei pea üldse muretsema. Minu jaoks on väärtus kindlasti võimalus õppida ja kasvada inimesena tänu erinevatele võimalustele. Muidugi ka loodus olemas olu ja vaikus, tänu millele on vahel võimalik kiirete sessi aegade vahel oma akusid laadida. Väärtus on selline asi, mis on igal inimesel erinev. Iga inimene on erineva tausta ja kogemusega seega väärtustame erinevaid asju ja see on täiesti okei.

Johanna: See on tegelikult üpris keeruline küsimus. Olen seda mõtestanud enda jaoks nii, et väärtuse puhul on tegu millegagi, mis on mulle oluline ja tähtis – järelikult miski, mida pean väärtuslikuks.

Mida sa väärtustad?

Aulika: Ma väärtustan ausust, tõde, võrdset kohtlemist, tolerantsust, hingerahu.

Kirke: Mina väärtustan seda, et mul on armsad sõbrad, kes on mulle vajadusel alati toeks ning keda saan usaldada. Lisaks on mulle väga oluline teha läbi palju erinevaid asju, et seeläbi leida see, mis mind tõeliselt sütitab. Seda saab teada aga ainult läbi ise proovimise ja katsetamise, mitte alati kellegi jutust või kirjutistest.

Triin: Ausust, usaldust ja arenguvõimalusi. Need on minu jaoks 3 peamist asja, mida ma väärtustan, kui räägime konkreetselt vabatahtlikutööst. Ausust sellepärast, et ilma ausa tagasisideta ei ole võimalik enda tegevuse tulemusi hinnata ja analüüsida. Olgu siis tegu kiituse või kriitikaga, aga mõlemad aitavad meil muutuda paremaks ja tugevamaks, et uued ettevõtmised tuleksid eelnevatest veelgi paremini välja. Usaldust, sest tänu selle olemas olule tiimi/organisatsiooni poolt, lubatakse sul ka iseseisvalt toimetada ja mõnikord isegi ka mõnd väiksemat projekti juhtida. Isiklikult tunnen, et kui mind usaldatakse millegagi tegelema siis ma olen enesekindlam ja tänu sellele võib lõpptulemus tulla kordades parem. Olgu tegemist siis vabatahtlikutöö või tavatööga on usaldus ühtse eesmärgi nimel töötava tiimi juures väga oluline. Seniste kogemuste põhjal olen mina saanud usaldust ikka väga palju ja olen selle eest tänulik. Tänu sellele olen saanud ise areneda ja katsetada enda piire ja saada aru, milleks ma olen võimeline. Arenguvõimalusi, sest pidevalt endale uusi väljakutseid saades või seades areneme me kõige paremini. See ütlus on küll vana, aga minu jaoks kehtib see alati- “Per aspera ad astra”.

Johanna: Esimestena tulevad meelde lähedased sõbrad, kuid kindlasti väärtustan ka vastutustundlikkust, ausust ja võrdsust ning teadmisi, entusiasmi ja tegutsemistahet. Viimase aja uudiste valguses olen aga veelgi enam hakanud mõistma, kuivõrd väärtuslik on sidus ja kaasav ühiskond, mille kõik liikmed saavad tunda end turvaliselt ja hoituna.

Mille eest oled tänulik?

Aulika: Olen tänulik tervise, sooja kodu, toidu, sõprade ja eneseväljendusvabaduse üle.

Kirke: Ma olen tänulik selle eest, et ma olen sündinud terve ja tugevana ning saan nii ise oma elu käekäigu üle otsustada

Triin: Ütlen ausalt, et see küsimus, mida minult küsitakse üpriski tihti, aga alati on mul sellele äärmiselt keeruline vastata. Kui mõelda ainult viimasele ajale siis olenemata sellest olukorrast, mis meid kõiki kimbutab olen leidnud uusi asju oma ellu mille eest olla tänulik. Mind teeb äärmiselt rõõmsaks see kui keegi tänaval mulle vastu tulles lihtsalt naeratab. See teeb tuju nii heaks ja annab päevale positiivse tõuke. Aga kõige tänulikum viimasel ajal olen selle üle, et mulle on avanenud ja avatud nii palju uusi võimalui, kus ennast proovile panna ja mingit viisi arendada. See annab mulle juurde nii palju teotahet ja soovi katsetada ning proovida uusi asju ja suure plussina on kõik enamasti ka nii toetavad ja no miks ei peaks selle kõige üle olema tänulik.

Johanna: Olen muutnud omale harjumuseks päeva lõpus reflekteerida, mille üle tänulik olen, ning see mõtteharjutus on pannud mind märkama, kuivõrd palju on siin ilmas seda, mille üle tänulik olla: alates sellest, et mul on funktsioneeriv keha, millega ma saan liikuda, et mul on katus pea kohal ning toit laual, et mind ümbritsevad head inimesed, et mul on võimalus tasuta omandada kvaliteetset kõrgharidust, lõpetades sellega, et linnud laulavad ilusalt või et hommikuse pannkoogi ümber pööramine tuli hästi välja. Eile olin näiteks tänulik selle üle, et hommikul paistis päike, mis muutis terve mu päeva palju rõõmsamaks.

Kuidas leida sisemine tasakaal?

Aulika:Sisemine tasakaal tuleb enesearmastusest.

 Sisemine tasakaal on paigas, kui enda soovid ja tegevused on kooskõlas.

Tehes, mis endale meeldib ja seda ka positiivses keskkonnas, on rahulolu garanteeritud.

Kirke: Leian, et minu puhul on aidanud sisemist tasakaalu saavutada see, kui ma saan olla tunnike omaette ning saan mõelda mõtteid, mis on just mulle olulised. Lisaks olen viimasel ajal leidnud enda jaoks ka mediteerimise, mis lisaks tasukaalukusele aitab mul jääda ka rahulikuks.

Triin:  Iga inimene leiab selle erineval ajal ja erinevast kohast. Võin ausalt öelda, et leidsin selle uskumatul kombel selle kurikuulsal 2020. aastal. Minu jaoks on sisemine tasakaal see, kui ma saan tegeleda nende asjadega, mis mulle siiralt huvi pakuvad ja mida tehes ma saan olla 100% mina ise. Eat ( oma lemmiktoitu näiteks), sleep (vähemalt nii palju, et tunned ennast puhanuna, have some fun and do what you like to do ja voilaaa ongi tasakaal olemas.  Minu puhul selline süsteem on vähemalt toiminud. Kaasa on sellele aidanud kindlasti ka see, et olen paika seadnud enda prioriteedid ja luban endale ka lebotamis/akude laadimise päevi.

Johanna: Minu jaoks on vaimne ja füüsiline heaolu alati väga tihedalt seotud olnud, seega käin tavalistel aegadel vähemalt kaks korda nädalas trennis, hetkel olen võtnud eesmärgiks iga päev end liigutada: kas teha joogat, minna jooksma või käia pikkadel jalutuskäikudel. Alati ei õnnestu, aga proovin.

Tähtis on inimestega suhelda, kuid samas ka tunnetada, millal vajan aega enda jaoks – ning vajaduse tunnetamisel see aeg enda jaoks võtta.

Kindlasti on oluline ka aja-ja rahaplaneerimine, kuna need tagavad kindlustunde, et püsin omadega graafikus, asjad ei kuhju ning et kuu lõpus ei pea vaid kiirnuudleid sööma.

Milline väärtus on vabatahtlikul tööl sinu jaoks?

Aulika: Vabatahtlik töö kannab endas palju väärtuseid: aitamisvõimalus, kogemused, tutvused, heategu, jne.

Kirke: Mulle meeldib vabatahtliku töö juures see, et see ei kohusta mind otseselt millekski ning nii on suurem rõõm seda teha. Lisaks annab see niivõrd palju juurde, mitte ainult enda kogemuste rikastamiseks vaid lisaväärtusena saab ka kedagi aidata ning seepärast panustan oma aja ja mõtetega ka Tartu Laste Turvakodus.

Triin:  Vabatahtlik töö annab meile võimaluse katsetada ning proovida einevaid valdkondi. Mõningatel juhtudel aitab see välja saada tekkinud rutiinist, tuues naeratuse tagasi näole. Erinevatel üritustel abiks käimine aitab meil tihti aru saada, et millise valdkonnaga me tulevikus ennast püsivamalt tahame siduda. Igal üritusel on nii palju õppida ja see tohutu hulk uusi kontakte, mida kõikidelt üritustel on võimalik saada- see on lihtsalt WOWWW. Tutvused on uus valuuta ikkagi. See juhuslikult ka minu viimase aja lemmik ütlus.

Johanna: Kindlasti on see oluline! Lisaks heale enesetundele, mis tekib, kui tean, et olen panustanud ühiskonna paremaks muutmisesse, aitab vabatahtliku töö leida ühiste huvide ja väärtustega inimesi, oma kogukonda.

Mind ennast on vabatahtliku töö täiendanud ka sellega, et mul on avanenud võimalus reisida: läbisin veidi üle aasta aja tagasi Euroopa Solidaarsuskorpuse kaudu Kreekas kuuajalise vabatahtliku teenistuse, kusjuures majutus, toitlustus, taskuraha, tervisekindlustus ja transport sihtriiki ja tagasi olid mulle tagatud. Selle projekti kaudu leidsin omale sõpru kaheksast erinevast Euroopa riigist, kellega koos ühtse eesmärgi nimel tegutsesime ja Kreekat avastasime. Erinevate kultuuriliste taustadega inimestega koos töötamine avardas minu maailmapilti tohutult ning olen sellise võimaluse eest väga tänulik: kui poleks selliseid projekte, poleks mul pikaajaline reisimine finantsiliselt võimalik olnud. Vabatahtliku töö on aga alati väga arendav ning seda tegemata oleksin ilmselt maailmas toimuvast märksa vähem teadlik kodanik.

Soovita noortele raamatuid.

Kirke: Soovitan kahte raamatut, mis minu jaoks on väga kasulikud olnud:

 1) “Rikkaks saamise õpik” – kõige lihtsam ja esimene raamat mida soovitan neile, keda huvitav rahaga ümberkäimine. Pealkirja ei pea kinni jääma ja raamatust leiab kindlasti igaüks ka lihtsaid nippe, mida teada tasuks.

2) “Messages: The Communication Skills” (saadaval ka eesti keeles) – tänapäeva nutiajastul jääb paljudel paraku vajakka suhtlemisoskustest, raamat annab taaskord palju soovitusi ning toob välja erinevaid põhitõdesi, millest mul endal õrna aimugi polnud 

Triin: Kahjuks olen mina kõige halvem inimene raamatu soovitusi andma, sest ma pole ise üldse lugejatüüpi, aga lugege selliseid raamatuid, mis teid köidavad ja mille pealkiri või teema teid paelub. Kui ikka ei meeldi see raamat siis on see täiesti okei jätta pooleli ja võtta järgmine.

Johanna: Kui on mingi raamat, mida kõik inimesed lugema peaksid, on see minu arvates Antoine de Saint-Exupéry “Väike prints”. Väga mõjuvõimsad ja häst ikirjutatud raamatud, mis mulle väga hinge läksid, olid kaks autobiograafilist teost: Tara Wilsoni “Educated” ja Paul Kalanithi “Kui hingusest saab õhk”.

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Avaldatud aastal 2020

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus