Triinu kogemuslugu: väikestest sammudest keskkonnasäästlikumaks

20.12.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Detsembrikuu teemaks on keskkond. Selle teema raames tutvustame teile erinevaid aspekte keskkonnast. Täna toome Teieni Triinu Räägu loo.

Keskkonnasäästlikusest rääkides on kurb tõsiasi hetkel see, et inimesed on liiga mugavaks muutunud ning ei võta keskkonna ja planeediga toimuvat tõsiselt. Kuskilt loetakse, kuuldakse, nähakse, et mered on küll plastikut täis, metsad põlevad ja jäämäed sulavad, aga väga vähesed võtavad seda teemat tõsiselt ning otsustavad midagi ette võtta, et seda olukorda muuta. Kahjuks isegi ametlikud uudised ei kajasta ja teadvusta piisavalt seda fakti, et kõik võiksid asjaoludest teadlikud olla ja nende tõsidusest aru saada. Näiteks, kas Sina teadsid, et inimkonnal on jäänud ainult 17 kuud, et tõsiselt hakata muutusi tegema enne, kui planeedi seis totaalselt tagasipöördumatuks muutub ja pärast seda ei saa enam midagi selle päästmiseks teha? Võib-olla teadsid, aga kas meie uudisteportaalid räägivad sellest? Ei. Aga see-eest on õnneks aina rohkem kommuune, kus inimesed midagi ka tõsiselt keskkonna päästmiseks ette võtavad ja olukorra tõsidust mõistavad.

Keskkonnasäästlikus on minu jaoks alati mingil määral südamelähedane teema olnud, aga tõsisemalt alustasin ma sellega sel sügisel. Mul on alati midagi ostes kripeldama jäänud küsimused: kuhu see pakend edasi läheb? Mis sellest saab? Kui palju seda tegelikult tekib? Kas kuidagi teisiti ka saaks ostelda? Lisaks sellel mõistsin olukorra tõsidust, kui meie peres vähemalt iga kahe päeva tagant prügi tuli välja viia ning prügikast oli täis ainult plastpakendeid. Kui juba ainuüksi ühe pere kohta nii palju prügi tekib, siis kujutage ette veel terve Eesti, terve maailma perede prügi hulka kokku.

Alguses pakkus mulle lihtsalt huvi zero-waste lifestyle ehk kuidas jäätmevaba(ma)lt elada, sest see tundus mulle juba üksnes väljakutse pärast põnev- vähendada pakendite kogust nii väikseks kui võimalik. Niisiis võtsin end kokku ja otsustasin muuta enda elustiili nii enda kui ka keskkonna jaoks paremaks. Uurisin kõikvõimalikke pakendite ja muude jäätmete ning nende alternatiivide kohta ja hakkasin oma harjumusi muutma. Kõik algas väikestest sammudest- olmejäätmete prügiks kasutan biolagunevat prügikotti; kodust väljudes on mul igaksjuhuks alati kaasas riidest poekott ning isegi kui maha ununeb, siis võtan poest paberkoti; juur- ja puuvilju ostes et võta ma väikest kilekotti vaid kasutan selleks mõeldud võrkkotti või biolagunevat prügikotti (mida kahjuks ainult osad Selverid ja Coopid müüvad. Rimi kohta ei oska öelda, aga tean, et nemad on ka tavalise väikese kilekoti tasuliseks muutnud); plastikust hambaharja vahetasin bambushambaharja vastu jne. Siis hakkasin suuremaid samme võtma ehk aina enam enda plastiku tarbimist vähendama: poest tulles on mul minimaalselt plastpakendis tooteid- käin enda taaraga poes või turul (salatit, liha, võid, kodujuustu jne nendesse ostmas); šampooni vahetasin tahkešampooni vastu; investeerisin raha „vana kooli raseerijasse“ ehk safety razor, mis on metallist raseerija, millel tuleb ainult terasid vahetada (see kestab õigel hooldamisel terve elu, samal ajal kui poest ostetuid tuleb kuus mitmeid ära visata ja juurde osta- rahaline win! Mugavuslik win! Ja ka keskkonnasäästlik win! Suure õhinaga ei tule kõik asjad meeldegi, mida ma muutnud olen, aga neid on veel!

Mul on veel pikk maa minna, aga jäätmevabamalt elamise eesmärk on pannud mind juba teisiti mõtlema. Mul ei teki poes enam kiusatust igasugu kraami kokku osta, sest need on plastpakendis. Üleüldse sellist elustiili elades hakkad mõistma, mida sul tegelikult vaja on ja mida ei ole. Ja kuigi inimesed arvavad, et see on keeruline ja vajab palju harjumist ning „nemad ei ole sellise elustiili jaoks sobilikud“, siis nad eksivad. Jäätmevaba(ma)lt elamine on tegelikult palju mugavam ja säästlikum. See säästab raha, keskkonda ja inimest ennast. Ja see on lihtsam, sest tänu sellele pean näiteks prügi välja viima ainult korra kahe nädala jooksul, kui sedagi!

Kui ka sind huvitab keskkonnasäästlikus, siis julgustan Sind selle kohta põhjalikumalt uurima, kasvõi zero-waste lifestyle-i kohta. Või võta minuga ühendust! Heameelega tekitan sinus seda õhinat ning räägin asjast täpsemalt. 

Artikkel on avaldatud 2019. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend