fbpx

Triinu kogemuslugu: Kõigepealt hinda sisemust, alles siis välimust

Oktoober on vaimse tervise kuu ning seetõttu koostöös Noorte Vaimse Tervise Liikumisega toome selle kuu jooksul teieni noorte kogemuslood. Noored jagavad oma kogemusi vaimse tervise probleemidest ning oma teekonnast terveks saamisel. Täna jagab oma lugu 28-aastane Triin.


Palju probleeme mu elus on saanud alguse koolikiusamisest. Võib ka mõelda, et olen paljud oskused omandanud just koolikiusamise tõttu, sest raskused on parimad õpetajad. Kahjuks ei saa ma kuidagi teada, kas ma olen selline nagu ma olen kiusamise tõttu või vaatamata kiusamisele. Siiski ei soovi ma kellelegi sellist saatust, sest kiusamise ohvriks sattumine on kõrge hind, mida teadmiste ja kogemuste saamiseks maksta.

Raske on öelda, millal minu kiusamine alguse sai. Suuremaks probleemiks muutus see minu jaoks varases teismeeas, sest siis hakkas mulle endale rohkem teiste arvamus korda minema. Mäletan seda ähmaselt, ent on selles vanuses igati loogiline.

Koolikiusamise põhjuseid on tavaliselt raske välja tuua. Minu puhul võis olla üheks põhjuseks see, et olin ülekaaluline. Kiusajad hindasid ainult minu välimust ja nad ei vaadanud minu sisse. Samas oli teisi ülekaalulisi, keda kiusati rohkem ja neid, keda kiusati vähem. Seepärast arvan, et ilmselt oli põhjuseks erinevate asjaolude (keskkond, inimesed minu ümber, minu iseärasused) kokkulangemisega.

Minu saavutused erinevatel konkurssidel, olümpiaadidel ja koolitöös andsid kiusajatele hoogu juurde. Ütlen ausalt – õppimine oli minu jaoks lihtne. See meeldis mulle ja seetõttu tulid koolis palju asjad lihtsalt. Minu saavutuse asemel keskendusid kiusajad ülekaalule. Sageli olid kiusajateks need, kel endal erilisi saavutusi polnud ja ma arvan, et neil oli kiitusest puudu. Tean, et see ei olnud kuidagi minu viga, kuid palju inimesed võivad sattuda samasugusesse olukorda.

Minu kiusamine oli igapäevane ja peamiselt sõnaline. Juhiti tähelepanu mu ülekaalule, kasutades selleks väga alandavaid väljendeid, mida ma ei taha isegi meenutada ega neile keskenduda. Ühel korral on mind löödud. Esines ka jälitamist ja ümber piiramist. Minu jaoks oli kõige hullem mõju sellel, kui need, keda pidasin sõpradeks, pöörasid mulle selja. Avalikult nad minuga suhelda ei tahtnud. Suheldi vaid siis, kui oli õppimisel abi vaja.

Tol ajal arvasin, et ülekaal ongi midagi, mis õigustab minu kiusamist. Arvasin, et minus on nii palju vigu, et neid peabki välja tooma. Ma ei näinud enda saavutusi. Seepärast läks fookus õppimiselt ja saavutamiselt kõrvale. Püüdsin meeleheitlikult kaalu vähendada, et kiusamine lõppeks. Tulemusena võtsin hoopis yo-yo dieetide tõttu veel rohkem juurde ja hinded läksid alla. Lõpetasin söömishäirega haiglas ja tol ajal jäi spetsialistidele mõistatuseks, miks mind aidata ei saa.

Teismeea möödudes hakkasin tasapisi oma probleemidest välja kasvama. Halvad kogemused olid pannud mind mõtlema paljudele asjadele, mille peale muidu ehk mõelnud ei oleks. Olen saanud läbi selle aidata teisi ja enesehinnang on tõusnud. Olen palju töötanud erinevates raskustes lastega ning soovin seda teha ka edaspidi. Lapsed vaatavad täiskasvanuid teistmoodi. Nende jaoks on oluline täiskasvanu sisemus ning eeskuju.

Minu kehakaal on nüüdseks vähenenud. Minu elus on peamiselt inimesed, kes hindavad mind mu sisemuse järgi. Tagantjärele saan aru, et võtsin hoolimata oma pingutustest stressiga ainult juurde. Kui mu ümber on palju toredaid inimesi ja ma saan teha asju, mis mulle meeldivad ja mind tiivustavad, kaovad ülekilod kiiremini ega ei tule uuesti juurde. Aga see pole kõige olulisem. Tähtsaim on sisemine ilu ja tasakaal, alles seejärel on oluline see, mis paistab välja.

Tahan öelda kõigile, keda kiusatakse, et ärge otsige vigu endast, vaid märgake enda tugevaid külgi. Hoidke südames teadmist, et maailmas on ka toredust ja headust!

Kui sa kedagi torgid arvates, et see teda parandab, tea, et halvakspanu ei paranda ühtki viga. Olgem üksteise vastu lahked – nii jõuame kiiremini paremate lahendusteni!


Triin on 28-aastane neiu Tallinnast. Jälgi ENVTLi tegemisi ka Facebookis.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus