Triinu kogemuslugu: ideest teostuseni või mitte midagi

28.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

November on noorsootöö võimaluste kuu, mistõttu toome teieni erinevate aktiivsete noorte lood. Täna tutvustame Teile Pirita Majandusgümnaasiumi 10.klassis õppivat Triin Sooäärt, kes on aktiivne erinevates projektides ja organisatsioonides üle kuue aasta, hetkel juhib Lastekaitse Liidu noortekogu. 

Teekond vabatahtliku, aktivisti ja aktiivse ühiskonna liikmena on mind viinud täna sinnani, et vaiksest väikelinna neiust on saanud ühe riikliku noortekogu juht, noortesaate saatejuht, erinevate organisatsioonide ja projektide liige. Seda kõike aga juhindudes iseenda väärtustest ning põhiteadmisest – iga noor on justkui särama hakkamist ootav täht. 

Esimene peatükk: Algus poleks algus, kui sa seda ei alustaks

Minu lugu, et jõuda tänaseni, sai alguse nii seitse aastat tagasi, kui alustasin kohalikus noortekeskuses tegutsemist vabatahtlikuna. Peaaegu aasta aitasin seal korraldada laagreid, osalesin mitmetes projektides ja olin abiks kus vaja. Algus oli ausalt öeldes väga raske, sest enda oskustest ülevaade enamjaolt puudus, aga edasi innustas liikuma see pärastine positiivsus ja rõõm. Vaikselt alustasin ka end kõnetavate teemade otsimist ja nendes enda potentsiaali arendamist, kuid seda pigem tasahilju. 

Teine peatükk: Uksed ei avane põhjuseta

Peale aktiivset aastat noortekeskuses mõistsin, et kuna elu tundus sel ajal veel tohutult pikk, siis edaspidi keskendun rohkem oma teistele huvidele (sel hetkel õppimine, trenn, lugemine jne) ja jätan sealse tegevuse tagaplaanile. Teate seda ütlust, et loodus tühja kohta ei salli? Puhas kuld! Nimelt avanes mul ideaalne võimalus minna kooli T.O.R.E-ringi ja lisaks meeletule enesearengule aidata kaasa ka koolielu parandamisele erinevate sündmuste raames. Enda 4. ja 5. klassi pean siiani kõige pöörasemaks, sest järsku julgesin avalikult esineda, avaldada oma arvamust ega peljanud uusi väljakutseid. Sealt edasi avanesid uksed juba igale poole – Lastekaitse Liidu projekt NEF, noortekonverentsid jne.

Kolmas peatükk: Kartus erineda on suurim vale iseendale

Vead on selleks, et neist õppida, kuid mitte kordamiseks? Jah – muud vastust lihtsalt pole. Ja vigu teeme me kõik. Mina pean siiani enda suurimaks veaks seda, kui 7. klassis õpilasesinduse presidendina esimesed kolm kuud jäin kinni sellesse vanasse režiimi ehk pigem tee vähem kui rohkem. Kui see kolm kuud sai läbi mõistsin järsku, et miks ei võiks 500 õpilasega koolis õpilased ise suuri sündmuseid teha – parim koht praktiseerida tunnis saadud teadmisi, arendada koolikaaslaste koostööd ja luua õpilasesindusele ka eesmärgid. Nii toimuski juba detsembris suurim õpilasesinduse korraldatud üritus “Projektipäev” kogu koolile ja peale seda ei hoidnud tagasi ka kõige pessimistlikum silmapaar ühtegi tegu. Suurima õppetunnina võtangi kaasa teadmise, et uusi süsteeme luues on võimalik tegelikult ehitada sillad, hävitamata kellegi teise elutööd ja väärtuseid. Julge mõelda, öelda ja tegutseda – muidu kaob ka meeskond, tahe ja unistused!

Neljas peatükk: Motivatsioon vs prioriteedid vs väärtused

Jah, elu võib olla keeristorm nii tavalise õpilase, aktivisti või lihtsalt kodanikuna, kuid enda väärtustel põhinemine hoiab ka sind ennast tervikuna. Enne iga järgmist ettevõtmist analüüsin tulevase kooskõla ka iseenda väärtusega. Nendeks on igaühe loo arvestamine, konkreetsus-läbipaistvus-ausus ja areng. Järgmise sammuna astub mänguväljale motivatsioon. See tuleb päris tihti sellest, kui mõni järjekordne ettevõtmine õnnestub või saan mõne noore ellu tuua muutuse, suunates teda tema ahel-reaktsiooni kõnetavatele radadele. Prioriteedid seovad selle kõik ühiseks tervikuks, seega ei konkureeri ükski oluline aspekt üksteisega. 

Viies peatükk: Eeskujud kui inspiratsioon – miks mitte koostööpartnerid

Sul on eeskujud, kes Sind inspireerivad? Suurepärane! Tegutse just enda valitud rajal ja ühel hetkel võivad neist inimestest saada ka sinu koostööpartnerid, kellega ühised eesmärgid ellu viia. Kui sul neid veel pole, soovitan Sul alustada väikestest asjadest enda raja kujundamiseks, sest eriti tänapäeval võid leida mõttekaaslasi igas kohas või teemal, iseasi, kuidas ideest teostuseni jõuate. Iga väike kild aitab moodustada ka mosaiiki, samuti käib ka kõik sinu eluteel.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimub 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee 

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend