fbpx

Toomas Meena: milline võib olla töö tulevikus?

Tehisintellektist räägitakse üsna palju, aga ikkagi jääb nii mõndagi arusaamatuks – kas kõik robotid on tehisintellektid, millised on tehisintellektid täna ning milline saab olema nende tulevik?

Stardiplats palus seda teemat seletada Toomas Meemal, kes kaitses sel aastal Tartu Ülikoolis magistritööd, milles ta uuris, kas ja kuidas tehisintellekt ja religioon omavahel läbi saavad ning mida võib selle osas tuua tulevik. Toomas on elanud ja töötanud erinevates riikides, töötanud on peamiselt arvutispetsialistina. Praegu on ta pidama jäänud Kanadasse, kus elukoht keset mägesid pakub võimaluse tegeleda tema hobidega nagu kaljuronimine ja mäesuusatamine. Mõtisklemiseks filosoofilisematel teemadel on ta saanud inspiratsiooni tarkadelt inimestelt, kellega elu teda kokku on viinud. Ning tema huvi tehisintellekti vastu on innustanud ka ulmekirjandus ja –filmid, mida ta juba nooruspõlvest alates on rohkem tarbinud. Toomas Meema mõtisklusi tehisintellekti ja selle tuleviku osas saate juba lugeda artiklitest, mida  kajastame osade kaupa kogu nädala jooksul.

Mida tähendab sinu jaoks mõiste „tulevikutöö“?

Ilma täpsema kontekstita on sellele küsimusele keeruline vastata, aga mõned mõtted siiski.

Lühemas perspektiivis paneksin ma selle mõiste alla töötamise, mis on vähem sõltuv füüsilisest keskkonast. Kui töö füüsiline asukoht ei ole enam oluline, siis kaasneb sellega ka suurem ajaline paindlikkus. Kokkuvõttes tähendab see seda, et tulevikutöö sobitub paremini meie ellu ja jätab rohkem aega tööväliste asjadega tegelemiseks. Samuti näen, et tulevikutööd on rohkem individualiseeritud vastavalt iga inimese tugevustele ja isiklikele huvidele.

Pikemas perspektiivis muutub vajadus töötada palju väiksemaks. Tehnoloogia ja tehisintellekti areng ning inimpopulatsiooni kasv viib selleni, et tööd igaühele enam ei jätku. On võimalik, et tulevikus teevad masinad meie eest enamuse tööd ära ning igale inimesele on tagatud näiteks kodanikupalk, mis võimaldab ära elada. Paremal juhul tähendab see seda, et tuleviks töötavad ainult inimesed kes tahavad töötada, tehes midagi millest nad tõeliselt hoolivad. Probleem on siin muidugi tagada, et inimesed oma piiramatu vaba ajaga rumalusi tegema ei hakka, vaid seda otstarbekalt ära kasutavad.

Suur aitäh Toomasele, et ta selle nädala jooksul meie teadmini tehisintellektist avardas. 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus