fbpx

7 tegevust heaoluks – terve meele taldrik

Maailma Tervishoiu Organisatsioon toob välja, et tervis on vaimse, füüsilise ja sotsiaalse heaolu seisund. See tähendab, et tuleb leida hea tasakaal oma füüsilise, vaimse ja sotsiaalses heaolus.

Teadlased Daniel Siegel ja David Rock uurisid, millised komponendid tagavad ideaalse “dieedi meie ajule” ning koostasid terve meele taldriku. See koosneb seitsmest tegevusest, mis aitavad meil tunda end hästi ja tervena.

Terve meele taldriku reegli järgimine aitab kaasa füüsilise ja vaimse tervise heaoluline ning hoida suhteid oma lähedaste, kolleegide ja sõpradega.

  1.  

Uneaeg – Aeg, kui anname ajule puhkust, et saaks päeva jooksul õpitut kinnistada ning kogemusi läbi seedida.

Lõõgastuse aeg – Aeg, mil lihtsalt oleme, ilma igasuguste eesmärkideta. Kui lihtsalt tegevuseta olemine tundub ebamugav, siis teleka, raamatu või muusika abil võib samuti aidata ajul taastuda.

Enesesse vaatamise aeg – Aeg, mil süveneme endasse, oma tunnetesse, mõtetesse ja soovidesse. Enesevaatlus ja igapäevased mõtisklused ning meditatsioonid lisavad heaolu tunnet.

Liikumise aeg – Aeg, kui liigume aktiivselt, soovitavalt aeroobselt, tugevdab aju mitmel moel. Liikumine võiks olla mitmekülgne ning piisava koormusega.

Koosolemise aeg – Aeg, kui oleme koos teiste inimestega, soovitavalt päriselt, mitte virtuaalselt. Samuti teadlikult looduses olek annab ühtekuuluvustunde ja tugevdab sotsiaalseid oskusi.

Mängu aeg – Aeg, millal lubame endal olla spontaansed ja loovad ning nautida mängulist tegevust.

Keskendumise aeg – Aeg, mil pühendume eesmärgipäraselt ja keskendunult mõne ülesande lahendamisele kas koolis, tööl või vabal ajal.

Lae alla tööleht, kuhu saad märkida kui palju sul on iga päev nende 7 tegevuse jaoks aega. Kui märkad, et midagi on puudu või liiga vähe, siis tee selleks vajalikud muudatused.

Skip to content