fbpx

Tehes head teistele, teed head ka iseendale

30.12.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Heategevus võiks tegelikult olla meie kõigi elude igapäeva osa. Selleks on palju põhjuseid, näiteks oled ilmselt isegi märganud, et kui lähed kellelegi teisele appi, siis teeb see meeleolu paremaks ka Sinul endal. Teiste aitamine ei tähenda, et endal peaks olema külluslikult raha või asju, aitamine algab igapäevasest märkamisest ja hoolimisest. Aidata saab väga erinevates vormides, näiteks võid ulatada käe eakale inimesele, kellel on raskusi bussi pealt maha tulekuga; annetada oma kasutuseta seisvad mänguasjad kohalikule lastekodule; minna vabatahtlikuna appi loomade varjupaika või teha hoopis pisike annetus mõnele heategevusorganisatsioonile. Kui teed head, siis märkavad seda ka teised ning nii oled Sa eeskujuks ja innustuseks. 

Koondasime Sinu jaoks mõned lihtsad võimalused, kuidas head teha ning kui oled otsustanud annetada, siis kuidas valida, et Sinu annetus läheks õigesse kohta. 

3 soovitust, kuidas head teha

  • Anneta oma aega ehk mine vabatahtlikuks. Kas teadsid, et 2018. aastal läbi viidud uuringu kohaselt on Eestis iga teine inimene hiljuti vabatahtlikuna panustanud? Peamiste põhjustena toodi välja võimalus teisi inimesi aidata ja saada oma tegemistest emotsionaalset rahulolu. Kui Sinagi tahad aega annetada, siis häid nippe ja võimalusi leiad https://vabatahtlikud.ee veebilehelt või kui tead, et Sinu kodukohas tegutseb mõni organisatsioon või algatus, kellele appi tahaksid minna, siis võta nendega julgelt ühendust ja uuri võimaluste kohta. 
  • Anna oma asjadele uus elu. Kui Sul seisab kasutuseta korralikke asju, mis võiksid kellelegi teisele rõõmu tuua, on võimalus asju annetada. Lisaks sellele, et saad sellega abivajajat aidata, säästad ka keskkonda. Oma asju saad annetada näiteks Eesti Lasterikaste Perede Liidule, lastekodudele või naiste tugikeskustele. Korralikke mänguasju võtavad hea meelega vastu ka lasteaiad. Samuti võtab heas korras asju vastu Uuskasutuskeskus. 
  • Kui Sinu eelarve võimaldab, siis tee pisike annetus. Veelgi ägedam, kui ka oma sõpradega vahel annetamisest räägid ning kutsud ka neid heategevuse peale mõtlema. Nii on Sinu abi lausa mitmekordne. Aina enam kogub populaarsust kingituste tegemise asemel annetamine – kui tahad näiteks korraldada üritust mõne heategevusorganisatsiooni toetuseks või kutsuda sünnipäevakülalisi kingi tegemise asemel annetama, siis üks võimalus on teha oma isiklik annetusalgatus „Ma armastan aidata“ keskkonnas (siia linkida https://www.armastanaidata.ee/algatus). 

3 soovitust, kuidas valida, kellele annetada

  • Mõtle läbi, milline valdkond Sulle korda läheb. On need loomad, raskete haigustega võitlevad lapsed, koolikiusamine, vaimne tervis või midagi muud? Hea ülevaate erinevates valdkondades tegutsevatest heategevusorganisatsioonidest saad www.armastanaidata.ee
  • Uuri, kui palju usaldusväärset informatsiooni organisatsiooni kohta leiad. Kas neil on koduleht, kus on selgelt välja toodud, keda ja kuidas nad aitavad? Kas on kirjas, kes on inimesed organisatsiooni taga? Kas kodulehel on üleval majandusaastaaruanded ning kas organisatsioon on liitunud annetuste kogumise hea tavaga? Need küsimused aitavad aru saada, kas organisatsioon on oma tegevuses läbipaistev ning usaldusväärne. 

Kui Sul on valida, kas annetada raha mõne sotsiaalmeedias leviva üksiku inimese abipalve peale või heategevusorganisatsioonile, kes on oma tegevuses läbipaistev ja annab teada, mis rahast edasi saab, siis kindlam on valida viimane variant. Hea tegemine algab pisikestest sammudest, mis kasvavad suurteks tegudeks ning loovad harjumusi terveks eluks. Teiste märkamine, hoolimine ja abistamine võiksid olla toredad harjumused, mida elus alati rakendada. Ja tea, et ükski heategu pole liiga väike! 

Autorid: Kärt Kaasik ja Merje Klopets “Ma armastan aidata” annetuskeskkonnast

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend