fbpx

Teeviit soovitab: ühendada jõulud ja taaskasutus

22.12.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Lähenev jõulude aeg paneb meid aina rohkem mõtlema nii heategevusele kui sellele, kuidas toimida pühade aeg nii, et me ei unusta ära vastutustundlikku tarbimist nii teiste inimeste, loomade kui looduse ees. Teeviit.ee meeskond jagab oma nippe ja soovitusi, kuidas siduda sel aastal jõulud ja taaskasutus.


1. Jõulutunde koju toomine ei nõua palju raha


Meie kultuuris võrdub tihtipeale jõulutunne jõulukuuse koju toomise ning kuuselõhnaga. Kuid kas teadsid, et jõulutunde saab koju tuua ka loodussäästlikult ja rahakotisõbralikult. Näiteks on olemas sadu võimalusi, kuidas luua eriline ja teistmoodi jõulukuusk oma koju. Kogu inspiratsiooni erilise jõulukuuse loomiseks SIIT, SIIT ja veel SIIT ka.

Pilt: Coolcrafts

PS! Kas teadsid, et Sa võid pöörduda ka RMK poole ja paluda neil tuua metsast kuuseke, mis nagunii suureks ei kasvaks (tasu eest).


2. Jõulu- ja kuuseehted – leia uusi võimalusi


Nii nagu jõulukuuske on võimalik teha erinevatest vahenditest, on võimalik nii valmistada ka jõulu- ja kuuseehteid, säästes seejuures nii loodust kui rahakotti. Jõuluehteid saab teha väga käepärastest vahenditest – metsast korjatud käbidest, vanadest kaartides ja vanapaberist, vanadest CD plaatidest, riidejuppidest aga ka näiteks makaronidest. Näiteks võib käbid ära värvida ja niidiga koju või kuusekülge riputada või valmistada käbidest hoopis jõulupärg. Makaronidest ja traadist saad valmistada „kuusekarda“. Pane enda loomingulisus tööle, sest kõigest annab midagi toredat meisterdada!

Kogu inspiratsiooni näiteks SIIT, SIIT ja veel rohkem mõtteid leiad SIIT.

PS! Milleks maksta jõulukuuse ehete eest palju raha, kui taaskasutuspoodidest leiab omapäraseid ja teistmoodi jõuluehteid. Mine kindlasti ka sinna uudistama!

Pilt: DIY Enthusiasts

3. Andmise rõõm ei pea olema rahaliste kingituste tegemise rõõm


Säästes loodust ning toetades vastutustundlikku tarbimist on mõistlik jõulukinkide tegemiseks leida muid võimalusi. Siin on mõned soovitused:

  • Kui soovite teha jõulukinke, siis tehke näiteks loosipakid. Täiendavalt võite öelda, et asi peab olema isetehtud, tarbitav/söödav või lisama väikese eelarve. Inspiratsiooni leiad SIIT.
  • Meisterda jõulukink juba kodus (purgid, riidejupid, paber) või looduses olevatest materjalidest (käbid, oksad vms).
  • Kingi elamusi või oma aega! Näiteks on võimalik teha kupongiraamat vms.
  • Kingituse võib asendada ka näiteks annetusega, näiteks kingisaaja saab teate, et tema jõulukink on MTÜ Mondo kaudu kits Ghana lesknaisele vms. Vaata rohkem infot SIIT.
  • Kingi kodus olevad asju kellelegi, kellel võiks seda vaja olla või anneta heategevuseks (näiteks kogumiskastid).
  • Ka taaskasutusest on võimalik leida lahedaid ja soodsaid kingitusi. Nii annad sa asjadele pikema eluea. PS! Kingi saajale siiski asju, mida tal vaja on ning ei jää kapiääre peale seisma.


4. Uued võimalused kingituste pakkimiseks


Kinkide pakendamiseks on samuti väga palju erinevaid võimalusi:

  • Pakenda kingitused vanapaberisse ja juba kasutatud kinkekottidesse. Ära siis saadud kinkekotte jms ära viska!
  • Kui pakend hakkab kuluma, siis anna sellele uus elu, näiteks kasuta pakendit muul moel või kaunista ise käepäraste vahenditega kodus.
  • Uus trend on ka riidesse pakkimine ehk siis pakkumiseks kasutatakse suuremat kangatükki.

 


Kingituste kinkimise ja saamise rõõm ei pea muidugi jõuludest puuduma, kuid ka detsembrikuus võime mõelda sellele, kuidas asju taaskasutada ning olla seeläbi vastutustundlik tarbija.

Artikli kirjutas Teeviit meeskond

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus