Teadlikult õppimise kuldvara „Inspireerivad raamatud“ 1. episoodist

11.10.2022
Liis Enson, noorteinfo peaekspert

Euroopa noorte aasta on väga mitmekülgsetest tegevustest lausa säramas, ent kõige selle olulise kõrval ei tohi unustada seda kuldvara, mis on meil olemas juba heade kirjatükkide näol –  inspireerivad teosed. Selleks kutsus Haridus- ja Noorteameti noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlike tiim ellu algatuse inspireerivate raamatute jagamiseks. Millest omakorda sündis taskuhääling, kus saavad kirjandushuvilised noored koos ekspertide ja saatejuhiga arutelda inspireerivate teoste üle.

Kõige esimeses episoodis käsitleti teadlikult õppimise temaatikat. Koos andeka noore Kai-Melli Kapteni (raamatulahkajast abiturient) ja eduka noore ettevõtja Merili Ginteri (ImpactDay peakorraldaja) abiga selgitati välja kõige tõhusamad nipid selleks, et koos väärt lugemisvaraga oleks võimalik õppida lisaks grammatikale hulga elutarkust.

Selleks, et lihtsustada Sinu teadlikult õppimist, oleme toonud välja antud episoodi tsitaadid külalistelt. Samuti leiad siit häid raamatusoovitusi, millest saad lähemalt kuulda juba episoodist.

Merili Ginter:

 1. Raamatud saadavad mind pidevalt – üks minu rutiinide osa ongi lugemine. Igal hommikul või õhtul vähemalt paar lehekülge loen, need saadavad ja kujundavad minu teekonda hästi palju.
 2. Raamatud on üks vorm, kuidas teadlikult õppimist arendada endas.
 3. Kui muidu koolis või ülikoolis õppimine on pigem auditiivne ja visuaalne, meeled, mis kasutame, aga kuulates või lugedes kasutad järgmisi meeli ja mõtled teistmoodi läbi.
 4. Minu nipp on, et leida endale sobiv viis, kuidas talletada asju. Alguses kirjutad käsitsi läbi, võib-olla mõnele sobib see. Mina teen hetkel nende värviliste järjehoidjatega ja pärast kirjutan faili, kus mul on teiste raamatute kokkuvõtted. Leidagi täpselt see endale sobiv viis ja katsetada erinevaid võimalusi.
 5. Algselt alustasin lihtsalt lugemisega, siis mingil hetkel hakkasin tegema kokkuvõtteid, lugemispäevik ka algkoolis. Ühel hetkel tegin oma raamatu, kus hakkasin kirjutama igast raamatust kokkuvõtteid, aga nüüd olen läinud digi peale, et mitte liiga mahukaks seda teha.
 6. Kui tundub, et tekst, mida ammutan, on liiga raske, siis võtta midagi või kedagi, kes on juba selle töö ära teinud või sünteesinud lihtsamaks. Mäletan, et mul aitas gümnaasiumis kohustusliku kirjandusega, sest vahel oli raske toimunust aru saada, võtta kellegi kokkuvõte kõrvale, kes selgitab lihtsamas keeles ära. Saab hakata võrdlema.
 7. Minu meelest eeltööga algab ja analüüsiga lõpeb kõik. Kui lihtsalt tarbid ja loed, siis tihtipeale loed läbi, aga ei mäleta mitte midagi sellest. Sünteesimine pärast ja samas ka enne läbi mõtlemine, et mida tahan teada saada või mis on oluline, siis hakkad saama vastuseid enda käest samuti.
 8. Raamatute võlu on, et saad õppida teist maailma. Saad hakata mõistma kedagi teist.
 9. Loen hommikul ja õhtul nii, et nad on mul öökapil. See lihtsustab harjumust.

Kai-Melli Kapten:

 1. Olen leidnud, et raamatud aitavad täiendada seda, mida koolis õpin.
 2. Tihti on, et väiksemad ütlevad, et loen kohustuslikku kirjandust ja see justkui välistaks selle vabavaliku kirjanduse. Tegelikult saad mõlemat lugeda nii kohustuslikku kui ka seda, mida sa tahad. Kui vaatan tagasi, siis tegelikult need kohustusliku kirjanduse raamatud on sellised, et tänu õpetajale ma nendeni jõudsin, aga muidu poleks neid kätte võtnud.
 3. Olümpiaadiks õppides, käisin seal kolmel aastal järjest, siis lugesin majandusõpikut viis korda läbi. Esimesel aastal lihtsalt lugesin läbi, teisel aastal juba mõtlesin „Hmm, nüüd oleks aeg teha märkmeid pliiatsi ja paberiga“, aga see võttis tohutult palju aega. Seejärel mõtlesin, et kolmandal aastal võiks läheneda nii, et võtan kõige olulisemad mõtted ja vormistan faili kuidagi visuaalselt hästi, mitte ei kirjuta neid lihtsalt. Vahel visuaalne pilt aitab väga palju.
 4. Mida suuremaks loetud raamatute hulk kasvab, seda rohkem segamini hakkavad kõik saadud teadmised minema. Mingis mõttes on kahju ja vahepeal on nii, et kui on tõesti väga wow mõte, siis pildistan selle enda jaoks üles, näiteks galeriisse. Aga varsti unustan ära, kus pildi tegin, kuidagi rahustav.
 5. Tauri Tallermaa ütles, et igast raamatust me ei suudagi palju meelde jätta, võtame võib-olla ainult viis protsenti. Peamegi hakkama tükke koguma, mis annavad suure. Teadliku õppimise puhul ongi see, et ammutada palju erinevaid tükke, siis sealt tuleb uus lava, kuhu peale kasvata.
 6. Võid püüda terve päeva õppida, aga ühel hetkel hakkad mõtlema teistele asjadele. Leidsin variandi, et kuna meile kõigile meeldib Netflixi vaadata, siis seal oli sel teemal sari ja vaatasin II maailmasõja teemalist. Paralleelselt tegin neid ehk teoreetilised teadmised üritasin praktikasse sunnata, et tekiksid seosed. Vaadata asju – kasvõi oled trennis, kuulad podcast´i sellel teemal.
 7. Tekst ei ole ainult tekst, sa pead oskama ridade vahelt lugeda.
 8. Vahel on näha, kuidas klassivennad, kes tihti üldse ei viitsi lugeda, siis kui teemasse haakuvad, lähevad väga õhinat täis ja seda on nii tore näha, et kirjandus võib selliseid asju teha. Kirjandus on äge!
 9. Erialakirjandust ei karda ma osta koju, sest ta kogu aeg õpetab.
 10. Olen korduvalt lugenud Andrus Kivirähki „Mees, kes teadis ussisõnu“, mis pani mõtlema, et äkki oligi elu niimoodi. Teine kord, kui seda lugesin, siis hakkasin leidma kuidagi paralleele tänapäevaga. Üritad näha kuidagi teiste nurkade alt, mis on lihtsalt nii kihvt.
 11. Arvan, et on väga hea raamatu tunnus, kui see ei räägi sulle kõike ära.
 12. „Loovusest ja logelemisest“ – Jaan Aru teos on tõeline teemant, mis tekitab tunde, et tahaks juurde õppida. Toob elulisi näiteid ja motivatsiooni andev. Otsustasin endale selle osta, et järjest saada neid tükke juurde.

Raamatud, millest oli episoodi jooksul juttu ja tasub panna enda põnevasse listi lugemiseks:

„Väike Prints“ – Antoine de Saint-Exupéry

„Kuritöö ja karistus“ – Fjodor Dostojevski

„Mees, kes teadis ussisõnu“ – Andrus Kivirähk

„Jane Eyre“ – Charlotte Brontë

„Kus laulavad langustid“ – Delia Owens

„Loovusest ja logelemisest“ – Jaan Aru

„Ajulugu“ – Tauri Tallermaa

„Piirideta mõistus“ – Jo Boaler

„Limitless“ – Jim Kwik

„Atomic Habits“ – James Clear

Episoodi saad kuulata siit.


Sotsiaalmeedias leiad meid siit.

Lugemiseni!

Autor: Triin Sooäär, “Inspireerivad raamatud” saatejuht.TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend