Tarvitamine, kuritarvitamine ja sõltuvus ehk miks vältida uimasteid?

Uimastite tarvitamine, omamine ja müümine on seadusega karistatav. Probleemide ennetamiseks on kasulik uimastite kohta rohkem teada saada.

Uimastid (nimetatakse tavapäraselt ka narkootikumideks) on keemilised ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, käitumist ja teda ümbritseva maailma tajumist. Kõik uimastid võivad tekitada sõltuvust ja uimasti mõju sõltub individuaalselt igast tarbijast ja sellest, kuidas ta tarbib.

Seadusega keelatud uimastid on näiteks kokaiin ja heroiin. Uimastite hulgas on loodusliku päritoluga ained, näiteks kanep, samuti sünteesitud päritoluga ained, näiteks amfetamiin. Enamus uimastitel on ka mitmeid erinevaid nimetusi ja ka hüüdnimesid, mis tähendab seda, et inimene ei pruugi esialgu teada, mis ainega tegu.

Miks on uimastid ohtlikud?

Uimastid on ohtlikud, kuna võivad tekitada inimesele püsivat sõltuvust, mis kahjustab tugevalt vaimset ja füüsilist tervist ning enamasti kaasnevad ka kahjulikud ja pöördumatud mõjud. Sõltuvuse väljakujunemine algab alati uimasti proovimisega, millele järgneb uimasti tarvitamine, seejärel kuritarvitamine ning siis sõltuvus. Uimastite mõju all oleva inimese käitumine võib olla ettearvamatu.

Uimastitega seotud müüdid

Inimestel on seoses keelatud uimastitega palju vääruskumusi ja arusaamasid. Näiteks on üks levinud müüt see, et sõbra või tuttava käest uimasteid ostes on need puhtad või et amfetamiin aitab eksamiteks õppida.

Loe siit ka teisi müüte, et saada aru, kuidas asjad tegelikult käivad. Täiendavalt saad uimastite kohta lugeda siit.


Koostatud
Narko.ee allika põhjal.

Loe veel sarnasel teemal:

Meie partnerid

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus