Tartu rahu. Möödunud on 102 aastat.

Tänavu tähistame Tartu rahu 102. aastapäeva. Tartu rahulepingust on kuulnud kindlasti kõik, aga võib olla on ka neid, kes täpselt ei teagi, mis see on või miks see meile oluline on. 

1918. aasta novembris, kui peale esimest maailmasõda Saksa okupatsioon kokku varises, sai alguse Eesti riigi ülesehitamine. Kahjuks juba 28. novembril ründas Punaarmee Narvat ja algas uus sõda – Eesti Vabadussõda. Relvajõude Eestil ei olnud ja Rahvaväe loomisel olid omad takistused. Rahvas oli neli aastat kestnud maailmasõjast väsinud ja ei tahetud uuesti relva kätte võtta. Vabatahtlikeks läksid muidugi suurem osa koolipoisse. Nemad ei tundnud hirmu vastase ees ja tahtsid Eestit igal võimalikul moel kaitsta. Sõja käigus Eesti Rahvavägi suurenes.

Vabadussõda kestis 402 päeva ja lõppes Tartu rahulepinguga, mille läbirääkimised algasid 1919. aasta detsembris. Läbirääkimised olid küll vaevalised, kuid 31. detsembri õhtul kirjutati alla vaherahule. 1920. aasta jaanuaris jätkusid vaidlused Vene riigi varade jaotamise ning Eestist evakueeritud varade tagastamise üle. 

2. veebruaril 1920 kirjutati alla Tartu rahulepingule, millega lõppes Vabadussõda. Lepinguga pandi paika Eesti ja Venemaa vaheline riigipiir ja Venemaa tunnustas Eesti riiklikku iseseisvust.

Jaan Poska: “Tänane päev on Eestile tema ajaloos 700 aasta kestel kõige tähtsam, sest täna esimest korda määrab Eesti ise lõplikult oma rahva tulevase saatuse.”

Artikli kirjutas Teeviit sisuloome ja koostöösuhete tiimi liige Inger-Paula Ude.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

.

Skip to content