fbpx

Kogemuslugu Tarmoga: sea endale pisikesi eesmärke

09.12.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Seekord jagame teieni lugu aktiivse üliõpilase Tarmo Pungasega.

Räägi veidi endast.

Õpin Tartu ülikoolis 2. kursusel informaatikat. Olen tuutor ja mentor IT esimesele kursusele ja kahe organisatsiooni liige: Matemaatika-Informaatika tudengiseltsis ning Efektiivne Altruism Eesti kogukonnas. Lisaks annan programmeerimise töötube koolides ja aitan Noored Kooli programmi uusi osalejaid leida. Vabal ajal meeldib mulle lugeda ja kirjutada – septembri lõpus avalikustasin enda blogi tarmukas.ee.

Miks alustasid blogi pidamist?

Kirjutan oma mõtteid tihti iseenda jaoks ülesse. Blogi motiveerib mind mõtteid sügavamalt avama ning annab võimaluse neid ka sõpradega jagada.

Millal alustasid luuletamisega? Mis teemalised luuletused sul peamiselt on?

Esimene mälestus luuletuste kirjutamisest meenub mulle algklassidest. Rohkem hakkas mind luuletamine köitma kuuendas klassis, kui pidin koolitunnis luuletuse kirjutama. Mäletan, et mitu klassikaaslast kiitsid mu luuletust (pealkirjaga “Armumine”) ning ma ise jäin samuti väga rahule – olin esimest korda oma tunded paberile valanud. 

Liikusin vanemaks saades riimi pealt vabavärsile. Teemad on kindlasti ajaga muutunud, kuid minu meelest iseloomustab mu luulet kõige paremini fraas “vahetu maailmamure” – just niimoodi kirjeldas üks tuttava tuttav mu luulet 2019. aasta aprillis ilmunud Värske Rõhu põhjal.

Millest sa inspiratsiooni saad?

Sõna otseses mõttes kõigest. Luuletusi alustan tihti sellest, et pähe tuleb lühike mõte, mille tahan kirja panna. See, kuhu luuletus edasi jõuab pärast esimese rea kirja panemist, on mulle endalegi lõpuks üllatuseks. Blogipostitusi inspireerib samuti pelk elamine: teen tähelepanekuid enda ja ümbritseva keskkonna kohta.

Mis on sinu suurim eesmärk?

Olla jätkusuutlikult puhanud ja õnnelik. Kõik ressursid, mis pärast selle saavutamist üle jäävad (raha, aeg, energia), suunan teistele inimestele. Selleks et õppida, kuidas olemasolevate ressurssidega võimalikult palju head teha, soovitan tutvuda Efektiivse Altruismiga

Kui palju sa enda plaane planeerid? 

Aasta aega tagasi oli mu kalender väga täis planeeritud, mistõttu spontaansust oli vähe. Kuigi mul on praegu endiselt palju teha ja kordagi ei hakka igav, siis elan oluliselt vabama graafiku järgi ja valin ise, millal millegagi tegelen (seda võimaldab suuresti kaugõpe). Otsustan igal hommikul mida sel päeval ära tahan teha. Teised asjad planeerin jooksvalt vajadusel ümber.

Mida arvad eesmärkide seadmisest? Kuidas sa eesmärke sead ning nende suunas tegutsed?

Eesmärkide seadmine on tööriist, mida tuleks kasutada ettevaatusega. Õigesti kasutades võivad eesmärgid anda positiivse suunise ja tõsta motivatsiooni. Samas tekib eesmärke seades võimalus läbi kukkuda – ilma eesmärgita seda ohtu ei ole. Läbikukkumine võib tekitada halba enesetunnet ja pikas perspektiivis vähendada tahet ja motivatsiooni selle eesmärgi poole püüelda. 

Mina julgustan inimesi seadma väga pisikesi eesmärke. Pisikesed eesmärgid sobivad suurepäraselt harjumuste kujundamiseks. Näiteks ühel perioodil sel suvel olid mu eesmärgid iga päev: lugeda 10 sekundit raamatut, käia õues 10 sekundiks, teha üks kätekõverdus, mängida pilli 10 sekundit. Pisikeste eesmärkide võlu on selles, et neid on väga kerge ära teha (ehk keeruline läbi kukkuda). Samas on suur tõenäosus, et kui ma juba ühe kätekõverduse olen ära teinud, siis jätkan järgmiste tegemist. Oluline on aga see, et ma olen täiesti rahul ka siis, kui teen ainult ühe. Iga eesmärgi saavutamine annab hea enesetunde ja seeläbi tekib positiivse tagasiside tsükkel.

Anna palun 5 nippi noorele eesmärkide seadmiseks.

 1. Mõtle esmalt läbi miks sa seda eesmärki tahad – äkki on mõni teine (lihtsam) viis sama asja saavutamiseks? Veendu, et tõesti tahad seda asja saavutada, mitte lihtsalt “olla sellist tüüpi inimene”.
 2. Sea väga pisike, kuid regulaarselt täidetav eesmärk!
 3. Sõnasta eesmärk positiivselt, mitte negatiivselt (“söön rohkem juurvilju” on parem kui “söön vähem magusat”)!
 4. Veendu, et eesmärgi täitmine ei muutuks kohustuseks (kui tunned vastumeelsust täitmise osas, mõtle uuesti läbi põhjused, miks sa seda teed)!
 5. Tee eesmärgi saavutamine enda jaoks võimalikult lihtsaks (kui tahad vähem snäkkida, siis ära osta snäkke; kui tahad rohkem trenni teha, siis hoia trennikotti kogu aeg pakituna).

Millistest väljakutsetest võtad sa osa ja miks?

Kui keegi pakub mulle midagi, ütlen enamasti “jah”. Kui Tartu ülikooli turundustalitus kutsub mind kirjutama, esinema või modereerima, on valik lihtne. Peamine väljakutse minu jaoks ongi esinemine. See on võimalus end proovile panna ja tihti ka enda jaoks teema läbi mõelda.

Üks väljakutse või pigem lubadus, mille sel aastal tegin, on Giving What We Can. Tegu on lubadusega elu lõpuni 10% oma sissetulekutest efektiivsetele heategevustele annetada. Miks? Eesti kodanikuna olen rikkam kui enamik inimesi maailmas. Kuigi mu sissetulek on tudengina väga madal, annetan 10% sellest ära, sest selle summa olemasolu või puudumine ei muuda mu elukvaliteeti – kuid suurendab oluliselt teiste inimeste heaolu.

Millega sa motiveerid ennast tegutsema? 

Proovin vältida vajadust end tahtejõuga motiveerida, sest see pole jätkusuutlik. Püüan valida oma tegevusi nii, et need mind päriselt huvitaksid. Mida enam mind miski naturaalselt huvitab, seda vähem pean pingutama, et sellega tegeleda. Seega minu jaoks on parim motivatsioon on hea uni!

Anna palun noortele soovitusi seoses raamatute ja äppidega.

Minu lemmikraamatud eri kategooriatest:

 • Ilukirjandus: “Harry Potter and the Methods of Rationality” – Eliezer Yudkowsky; “Lilled Algernonile” – Daniel Keyes.
 • Teadus: “The Selfish Gene” – Richard Dawkins; “Why We Sleep” – Matthew Walker. 
 • Psühholoogia / eneseareng: “Nonviolent Communication: A Language of Life” – Marshall Rosenberg.

Minu raamatutega saab end rohkem kurssi viia Goodreadsis.

Rakendused, mida kasutan iga päev:

 • Google Keep (kiired märkmed)
 • WorkFlowy (pikaajalised märkmed, nimekirjad)
 • Google Calendar (ajaplaneerimine, to do)

Küsis Noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator. Artiklit toimetas sisuloome tiimi liige Mariliis Lulla 2021. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus