fbpx

Täna tähistatakse sõbrapäeva ehk valentinipäeva

14.02.2022
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Käes on veebruar ja 14. veebruaril tähistatakse sõbrapäeva ehk valentinipäeva. Sellega seoses toome teieni järgmise artikli, kus räägime selle tähtpäeva ajaloost, tavadest ja sellest, kuidas saad sina olla hea sõber.

Mis on sõbra- ehk valentinipäev?

Valentini- või sõbrapäeva sisuks on meil üldisemalt lähedaste inimeste meelespidamine, kuigi algselt oli päev pühendatud armastusele ja kallimale, kellele anti oma tunnetest märku või tehti kingitusi: Lääne-Euroopas ja Ameerikas reklaamitaksegi seda kui armastusavalduste, kihlumis- ja pulmapäeva.

Kuidas tekkis selline tähtpäev?

Katoliku kirik tunnustab vähemalt kolme erinevat Valentini, kes surid 14. veebruaril märtrisurma, kaks neist 3. sajandil. Levinuim on valentinipäeva seostamine Rooma kristliku preestriga, kes laulatas salaja sõdureid, eirates keiser Claudius II käsku. Legendi järgi saatnud ta enne hukkamist 14. veebruaril 270. aastal armsamale kirja allkirjaga “Sinu Valentin”. Tänini kasutatakse seda väljendit valentinikaartidel. 496. aastal nimetas paavst Gelasius 14. veebruari valentinipäevaks ja Valentini armastajate patrooniks.

Sõbrapäeva tavad:

  • Valentini- ehk sõbrapäeval peatakse meeles lähedasi inimesi ja tehakse neile kingitusi.
  • Tihti tehakse või ostetakse lähedastele kaarte, mille teema-värviks on roosa ja punane.
  • Valentinipäeva sümboliks on punased roosid, mille tõttu neid ka lähedastele kingitakse. Samuti on üheks sümboliks süda.

Kuidas olla hea sõber?

  • Ole usaldusväärne- kui vähegi võimalik, pea oma antud lubadustest kinni. Ära anna lubadusi, mida sa tead, et ei suuda täita.
  • Ole aus- ära valeta sõpradele. See võib jätta mulje, et sa ei usalda neid.
  • Ära karda vabandada- kui oled midagi valesti teinud, julge vabandada ja üles tunnistada.
  • Ole lojaalne– usalda sõpra, kuula ära tema rõõmud ja mured ning jaga ka enda omi.

Soovime sulle ilusat sõbrapäeva!

Koostatud Peaasi.ee ja Folklore.ee ainetel. Atrikli koostas Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Astrid Kaelep.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus