fbpx

Sul on alati õigus!

20.02.2022
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Täna räägime koostöös Feministeeriumiga õigustest. Juttu tuleb õigusest otsustada seksuaalsuse, tegude ja sõnade üle.

Seksuaalsetesse suhetesse minekul on oluline aru saada mõlema partnerite soovidest ning lähtuda sellest, et mõlemad tunneksid ennast hästi. Oluline on, et mõlemad inimesed oleksid nõus. Ükski tegu või olukord pole automaatne nõusolek. Näiteks see, et olete suhtes, ei ole automaatne nõusolek seksimiseks. Ka mitte see, kui olete oma tegevuses seksi suunas liikumas – mõlemal osapoolel on igal hetkel õigus tegevus lõpetada. Seksi eesmärk võiks olla eelkõige naudin – kui tunned mingil hetkel, et sul tegelikult ei ole mõnus või sa kardad/kahtled ja tahad lõpetada, siis sul on alati selleks õigus! Tuleb olla julge ning öelda, kui miskit ei meeldi või sobi. Sul on alati õigus oma piire seada. Ka siis, kui inimene solvub, pahandab või kurvastab.

Mida tähendab nõusolek?

Kõigile tegudele ja sõnadele, mis on seotud sinu kehaga, on vaja sinu nõusolekut. Sest sinu keha on sinu oma.

Innukas nõusolek ehk õhinaga öeldud jah on igasuguse intiimse/seksuaalse tegevuse hädavajalik eeldus. See tähendab, et kõik, kes tegevuses osalevad, seda ka tegelikult teha tahavad.

• Nõusoleku peavad andma kõik asjaosalised.
• Nõusolek on antud vabatahtlikult ja ilma survestamata.
• Nõusolek on entusiastlik. Kui keegi on jah-i öeldes ebalev või kahtlev, siis see ei ole enam nõusolek.
• Nõusolekut saab igal hetkel tagasi võtta. Seda ka siis, kui tegevus, milleks nõusolek anti, on juba alanud või on varem toimunud.
• Nõusolek peab olema selge ja täpne. Kui keegi nõustus seksiga, siis see ei tähenda automaatselt, et ta on nõus kõikide seksuaalsete tegevustega.
• Nõusolek peab olema teadlik. Teadlikku nõusolekut ei saa anda näiteks purjus olles, narkojoobes või teadvusetult.

Kontaktid, kust saab nõu ja abi küsida:
peaasi.ee – siit leiad hästi palju materjali suhtlemise ja vaimse tervise häirete kohta, saad teha mitmesuguseid teste näiteks oma ärevuse kohta ning leiad lingi ka tasuta noortenõustamisele.
seksuaaltervis.ee – siit leiad kõik seksi ja seksuaalsusega seonduva, näiteks infot enesekehtestamise kohta paarisuhtes või seksuaalvägivallaga seotud müütide kohta, materjale turvalise ja mitteturvalise seksi kohta ning viited tasuta noortenõustamisele.
lasteabi.ee ja 116111 – Lasteabi poole tasub sul pöörduda näiteks siis, kui sa ei tea, kas miski su suhetes on normaalne või mitte, või ei oska/julge oma murest kellelegi teisele rääkida, aga ka siis, kui muretsed hoopis oma sõbra või tuttava heaolu pärast.
feministeerium.ee – siit leiad artikleid soo, seksuaalsuse, seksuaalvägivalla, sekspositiivsuse jpm kohta, samuti sõnastiku, mis avab paljude feminismi mõistestikku kuuluvate väljendite tausta ja sisu.

Artikkel on valminud koostöös Feministeeriumiga “Sul on alati õigus” kampaania raames.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend