fbpx

Kogemuslugu Silver Sten Kruusiga: loo ise enda elu, kuula ja usalda ennast!

18.11.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Ühine faktor, mis ühendab pea kõiki ettevõtlikke inimesi, on usaldus, et nad suudavad enda soovid ja visioonid ellu viia. Enda usaldamine ja kuulamine ei tähenda, et probleemide olemasolu ei tunnistata või nende osas pigistatakse silm kinni, vaid seda, et sul on enda osas usaldus, et sa suudad probleemidele lahendused leida ja enda eesmärgid täita ning isegi kui need eesmärgid ei täitu, ei kuku sellepärast maailm kokku.

Ettevõtlikud inimesed pole ainult need, kes asutavad Eesti järgmise ükssarviku (start-up, mis on väärt rohkem kui üks miljard) – neid leidub kõikjal meie ümber. Ettevõtlikud inimesd on aktiivsed kodanikud, kes võtavad asja ette ja teevad ära, et nii enda kui teiste elu paremaks teha. Nad räägivad kaasa ühiskonna aruteludes, avaldavad enda arvamust, väljendavad enda soove, loovad uusi algatusi ja hoolitsevad enda eest.

Sõber Google-lt küsides, mis meie elus muutub, kui ennast usaldada, on võimalik leida tuhandeid lugusid sellest, kuidas tekib tohutult võimalusi juurde ja elu muutub paremaks, kuid tihtipeale võib tunduda, et need lood on väga kaugel päriselust.

Ettevõtluskülas näeme noori arendades igapäevaselt seda, kuidas noored ennast usaldama hakkavad ja millised muutused sellega kaasas käivad.

Üks esimestest asjadest, mis tekib, on valmisolek katse-eksituse meetodil õppida. Enam nii palju ei kardeta eksimist ja uusi asju proovitakse kiiremini. Kui võtta kõrvale ütlus, et “edu sõltub otsuste tegemise kiirusest,” siis on selge, et mida kiiremini eksimisest üle saadakse, seda kiiremini on võimalik õppida ja niimoodi eduni jõuda.

Teine märkimisväärne muutus on enesekindlus ja sellest tulenevalt omakorda kõrgem enesehinnang, mis on aluseks nii paljudele teistele muutustele. Kergem on piire seada ja enda heaolu panna prioriteetide nimekirjas kõrgele. See omakorda teeb inimese õnnelikumaks ja annab julgust juurde, et mõtestatult uusi asju ette võtta.

Lisaks sellele, mida me Ettevõtluskülas noorte pealt näinud oleme, olen ma ise märganud, et inimesed, kes ennast usaldavad, on oma eluga palju rohkem rahul. Mitte sellepärast, et neil on kõik olemas, mida elust tahta võiks, vaid nad on rahul sellega, mis neil on, ja kõik muu on boonus, mille üle rõõmustada.

Google Maps ei näita ei mulle ega sulle täpselt ette, kuidas läbida teekond enda usaldamiseni. See teekond on iga inimese jaoks erinev ja see pole alati kerge. Kuigi ma ei saa ette öelda, kuidas jõuda selleni, et me kõik ennast 100% usaldame, saan ma jagada enda ja teiste kogemuse põhjal paar küsimust ja soovitust, mis aitavad seda teekonda alustada.

 1. Leia endale sobiv meetod eneserefleksiooniks ja tee seda regulaarselt. Näiteks võib see olla mõne enda sõbra või tuttavaga rääkimine, kes oskab küsida küsimusi, mis aitavad õigetele asjadele mõelda ja neid mõtteid lahti pakkida.
 2. Kuula enda sisetunnet. Hullemates olukordades annab keha sulle ka füüsiliselt märku, et midagi on valesti, aga väljaspool hullemaid olukordi on ka teisi märke, mida me tihtipeale tähele ei pane. Nende märkamiseks on mul paar suunavat küsimust:
  1. Milliseid tundeid sa hetkel alla surud või ignoreerid?
  2. Kas sa teed asju puhtalt kohusetundest/teiste surve pärast või tahad sa reaalselt neid asju teha?
  3. Kuidas sa ennast enda igapäevaelus tunned? Kus sa tunned ennast paremini, kus halvemini? Mis neid tundeid põhjustab?
 3. Millest sa kõige rohkem puudust tunned? Miks?
 4. Sinu väärtus ei ole ainult sinu saavutuste tulemus – sa oled väärtuslik lihtsalt sellepärast, et sa olemas oled. Tuleta seda endale ja teistele vahetevahel meelde.
 5. Kui sul ei oleks takistusi, siis mida sa teeksid, et teha enda ja teiste elu paremaks?

Ma usun, et need soovitused ja küsimused on hea koht, kust enda usaldamise teekonda alustada. Sellel teekonnal käies tuleb muutub enda elu loomine täiesti loomulikuks. Ole avatud uutele võimalustele, kuula ennast ja teisi ning tee midagi lahedat ära!

Silver Sten Kruus
MTÜ Ettevõtlusküla

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimus 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

2020. aasta noorsootöö nädala teavitustegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus