Seiklusrikas suvi keset põlde probleeme lahendades ja võõraid pulmapidusid lõbustades

15.12.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Elumuutev otsus võib sageli sündida suurte sündmuste tagajärjel või hoopis hetkel, mil mõistad, et inimene pole kunagi lõpuni millekski valmis. Just nii juhtus see Hanna-Looraga, kes otsustas veeta oma suve mugavustsoonist väljas ja arendada endas oskusi, mis aitavad teda ennast südames seatud eesmärkidele lähemale.

Olin parasjagu välismaal õppimas, kui sain ühel õhtul kõne noormehelt, kes osales Southwestern Advantage programmis. Üldiselt ma võõrastele numbritele ei vasta ja ei oskagi tänaseni öelda, miks seekord kõne vastu võtsin. Niipea kui ta mainis, et on müügiprogrammist, olin kohe väga otsekohene ja ütlesin, et olen sellest juba kuulnud, intervjuul käinud ega soovi seda müügimehe juttu kuulata. Ometigi kuulasin ta ära ja sealt mu seiklus enesearengu, õppimise ja müügikunsti teekonnal saigi alguse – suvel Eestis ukselt-uksele suitsu- ja vinguandureid pakkudes. 

Kõige enam köitiski mind see, et programm on nii meeletult väljakutsuv, et kindlasti viskab see mind mugavustsoonist välja ning ühtlasi see on ka kõige kiirem tee, mis aitaks saavutada minu isiklikud eesmärgid. Otsustavaks sai see, et usaldasin oma juhendajaks olevat noort ning sain aru, et ma pole kunagi millekski lõpuni valmis – aeg läheb edasi ja küsimus on vaid selles, kuidas ma otsustan seda aega kasutada. Programmis osalemise otsuse tegemisele aitasid kaasa ka hiljutised traagilised sündmused minu elus, mis panid mõtlema, et ei tasu võimalusi edasi lükata.

Suvel ühes nädalas keskmiselt ligi 420 inimest kohates tekib kuhjaga naljakaid ja veidraid situatsioone. Ma arvan, et üks meeldejäävamaid olukordi suvest oli see, kui ma parasjagu töötasin eramajade piirkonnas ning sattusin ühe pere hoovi, kus oli parasjagu käimas pulmapidu. Pere oli üllatunud, aga sõbralik ja nii leidsingi end peagi olukorrast, kus terve aed täis vinks-vonksilt riietatud pulmalisi kuulavad Nublu suitsu-ja vinguanduri riietes, nokamütsi ja seljakotiga neiut, kes külalistele tuleohutusest räägib. Noorpaari ja piduliste auks võtsin ka ise pisut pulmapeost osa ja tulemuseks said päris mitu majapidamist ohutumaks muudetud ning pulmakülalistel meeldejääv seik oma imelisest päevast.

Ma usun, et selline programm nagu Southwestern annab noorele täpselt seda, mida ta parasjagu elus vajab. Kellegi jaoks annab see tõuke tulla oma mugavustsoonist välja, suhelda võõraste inimestega ja pakkuda neile tooteid ning olla julgem, samal ajal seistes silmitsi oma hirmudega. Teisele annab see kogemus selguse, mida ta täpselt elust tahab või hoopiski kardab, või milliste nõrkustega peab veel tööd tegema. Minu jaoks näitaski suveprogramm täpselt ära minu nõrgad ja tugevad küljed ning aitas olla tänulikum selle üle, mis mul elus on. Kindlasti õppisin ka seda, et kui ma midagi siiralt tahan, siis ma päriselt ka suudan selle saavutada. Kõik on meie enda peades kinni, kõik tõkked ja hirmud on meie enda tekitatud. Seega, kui sa midagi tahad, siis pead lihtasalt oma hirmud alla neelama, järgima oma intuitsiooni ja päriselt ka tegutsema. Panema end ebamugavasse keskkonda uuesti ja uuesti. Kui midagi ei tule välja, siis lähed ja teed seda jälle, kuniks see muutubki sinu uueks normiks. 

Kindlasti ka õppisin suvel olema ka nagu kameeleon – mitmekesisus ja adaptsioon on võti kiirele arengule. Ja tegelikult ongi nii, et Southwesterni programmi läbinud noored on ideaalsed kandidaadid ükskõik millisele töökohale. Noor, kes ehitab endale kiiresti väga tugeva põhja, suudab olla edukas igas valdkonnas.

Samuti õppisin suveprogrammi ja selleks ettevalmistumise jooksul minuti pealt oma aega planeerima ning seda, kuidas ja millal midagi efektiivselt teha. Õppisin kiiresti ja korraga palju infot haldama ning tundma erinevaid inimtüüpe, tänu millele nüüd erinevaid isiksusi paremini mõistan. Kõige väärtuslikum on aga minu hinnangul see, et õppisin probleemidele lahendusi leidma. Suve jooksul tekib miljon muret – kas siis auto läheb keset põldu katki, puudub levi, sinult varastatakse telefon või laenutatud tahvelarvuti. Aga alati on nendele probleemidele lahendus ja sealjuures on määrava tähtsusega meie enda suhtumine. Pole tähtsust, kuidas sa end tunned – loeb see, kuidas sa otsustad sellest olukorrast mõelda.

Suveprogramm muutis kindlasti minu hoiakuid töötamisse ning ettevõtlusesse, samuti õppisin ja tegelikult õpin seda ikka veel, kuidas kasutada oma aega efektiivselt. Õppisin seadma prioriteediks kooli, pere ning isikliku aja. Nüüd ülikoolis tunnen end mugavalt rääkides ka täiesti võõraste inimestega ning mõistan inimesi ja nende kavatsusi paremini. Samuti olen õppinud tegema endaga sisekõne – see tunne pärast väga head self-talki on imeline!

Ma usun, et selline suveprogrammis osalemine sobiks igaühele, kes soovib muuta oma elu. Sa õpid nii lühikese aja jooksul tundma ennast, oma hirme ja tugevusi ning loomulikult ka inimeste psühholoogiat. Võib-olla peamine põhjus, miks programm ei sobi kõigile ning miks mõned noored sellest lahkuvad on see, et nad ei tule toime oma suhtumise kontrollimisega, ei tee pidevalt sisekõne ning ei pea kinni soovitatud graafikust. Inimene, kes teab, mida tahab, ning on avatud õppimisele, on kindlasti programmis edukas! Edu tagab otsus olla julge, aga ka regulaarne sportimine, mis aitab keha ja meelt erksana hoida. Peab olema tahtmist ning põhjust, miks seda kõike teha. Ja samas on oluline ka mitte võtta iga inimese ütlusi liiga personaalselt, osata olla vahel ka ükskõikne ning mitte lasta end liigselt välistel teguritel, mille üle meil endil niikuinii täielikult alati kontrolli pole.

Kuigi suveprogrammis on võimalus seada endale palju eesmärke, jõuavad need lõpuks ikkagi isiklikeni. Minu jaoks on pere üheks suurimaks elu väärtuseks ja eesmärgiks, mistõttu tean, et ka minu isiklik areng programmis mõjutab seda, milline ema ma näiteks tulevikus olen ja kuidas mul õnnestub luua hubane kodu, kus tulevase perega mõnusalt aega veeta. Edu saavutamine ja enese kindlustamine võimaldab palju materiaalseid asju, kuid ma ei vaja luksusautosid ja hiiglaslikku maja ning palju raha, kui mul pole seda kellegagi jagada. Samuti tahan väga panustada meie haridussüsteemi – õpin pedagoogikat ja tahan muuta meie noori rohkem aktiivsemaks ja julgemaks, sest just nemad on ju meie tulevik. Seega tahan Southwesterni programmi kaudu saada enda parimaks visiooniks, et oma südames olevaid eesmärke paremini ellu viia – saada paremaks eelkõige inimeste ja iseenda tundmises, mentorluses, arendada enda empaatiavõimet ning arendada ka oma müügioskust, sest seda on vaja igas elu valdkonnas. 

Usun, et selleks on mul veel programmist palju õppida ja kutsun ka kõiki teisi noori üles ennast proovile panema!

Hanna-Loora Bobrov

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend