fbpx

Roosi kogemuslugu: tänapäeval on online elu väga suur osa meie igapäevast

16.03.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit märtsikuu teemaks on minu digielu. Sellel kuul keskendume muuhulgas ka meediapädevusele, interneti turvalisusele aga ka kogemuslugudele inimestega, kes meediaga pidevalt kokku puutuvad. Seekord oleme teinud loo Roosi Rahnuga, kes tegeleb Tõrva Raadioga.

Minu nimi on Roosi Rahnu, olen 18- aastane ning õpin hetkel Tõrva Gümnaasiumi 11. klassis. Lisaks koolile õpin muusikakoolis juba üle 10 aasta viiulit ning tegelen ka laulmisega, samuti olen 2020. aasta teisest poolest Tõrva valla noortevolikogu esimees. 

Kuidas jõudsid Tõrva Raadioni ning millega täpsemalt seal tegeled?

Tõrva Raadioni jõudsin tänu tutvustele- sõbranna liitus ning ka paar teist inimest olid mind sinna kutsunud ja see tundus väga huvitav ja silmaringi avardav võimalus. Olen Raadioga tegelenud 2020. aasta suve- ning talveperioodil ja teen kaasa mitmetes erinevates saadetes (talveperioodil näiteks “Veganlus”, “Mõrvad & Müsteeriumid” ning “Moesaade”).

Mida sa oled sellest õppinud?

Sellest kogemusest olen õppinud tohutult palju- alates aja planeerimisest põhjaliku ning korrektse eeltöö tegemiseni, et saated edukalt sujuksid ning oleksid kuulajatele põnevad. Olen ka arendanud oma suhtlemisoskust ja võin kindlalt väita, et Tõrva Raadioga ühinemine on mind selles väga palju julgemaks teinud ning palju uut õpetanud. 

Millega sa motiveerid ennast tegelema?

Motivatsiooni pole mul tegutsemiseks õnneks raske leida, mulle meeldib olla pidevalt tegevuses, kuid kui täielik motivatsioonipuudus on, siis üritan lihtsalt mõelda mida eesootavad tegevused mulle annavad ning kuidas ma olen pärast enda üle uhke, et nendega hakkama sain. 

Offline vs online elu?

Tänapäeval on online elu väga suur osa meie igapäevast. Oleme harjunud sellega, et kõik sõbrad-tuttavad on sõrmevajutuse kaugusel, kuid tihti unustame, et inimesed keda me online’is näeme või kellega suhtleme, on tegelikult päris indiviidid. Praegusel ajal, kui peame olema isolatsioonis ning kohtuma nii väheste inimestega kui vähegi võimalik, võib online olla siiski ainuke variant oma lähedastega suhtlemiseks. Siiski peame meeles pidama, et on väga vajalik end virtuaalmaailmast välja lülitada ja reaalsusega suhteid soojendada. 

Mis teemad köidavad noori hetkel? Miks?

Tänapäeva noored üritavad anda oma parima, et maailma muuta. Võime proovida seda eitada, kuid meie generatsiooni teismelised on väga mässumeelsed inimesed, kellel on kõigil oma kindlad arvamused ja veendumused, mis on suuresti tänu sotsiaalmeediale ja sealt kättesaadavatele materjalidele. Mulle tundub, et hetkel köidavad noori kõige rohkem kliimasoojenemine, võrdõiguslikkus (nii feminism kui BLM ehk Black Lives Matter), Aus Kaubandus (jätkusuutliku kaubanduse tagamine), LGBTQ+ õigused ning palju muud sarnast- lühidalt on need teemad, mis muudaksid meie maailma nö meeldivamaks (mis ongi noorte jaoks väga südamelähedane eesmärk).

Millised raamatud/kursused on aidanud sul selles valdkonnas paremaks saada?

Oleme raadioga läbinud mitmeid koolitusi, kus meile pädevust on õpetatud. Samuti aitab kaasa teiste raadiojaamade kuulamine ning nende tegevuse analüüsimine (ja siis sealt nippide korjamine). Abiks on ka vana hea Google, mille abil saab peaaegu kõikidele küsimustele vastused ning leiab kiiresti häid ülevaatlikke nõuandeid. 

Anna paar nippi, kuidas noored saaksid olla rohkem meediapädevad. 

  • Mõtle enne kui tegudele asud- alati on parem oma tegevused eelnevalt läbi mõelda enne kui neid pea kogu maailmaga jagad. 
  • Uuri ise nii palju kui võimalik- kui tekib küsimusi, siis on alati hea idee pöörduda mõne targema isiku (või otsingumootori) poole, kes sulle kõike korrektselt ja selgelt seletada oskaks. 
  • Ära usu kõike, mida internetis loed- artiklite jms võltsimine on tänapäeval väga lihtne; samuti leidub internetis väga palju valeinformatsiooni ning inimesi, kes tahavad sind meelega eksiteele juhatada. Mõtle asjad kriitiliselt oma peaga läbi ning ürita tutvuda mitmete erinevate osapooltega, enne kui ennatlikke järeldusi tegema hakkad.

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus