fbpx

Roland Tokko: Ettevõtlus annab võimaluse teha asju, mida ma kõige rohkem naudin

13.03.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert
Märts on rahatarkuse kuu, mille jooksul toob Teeviit teieni ka mitmeid persooni- ja kogemuslugusid. Täna kirjutab oma tegevustest ja mõtetest Roland Tokko, kes on ettevõtja. Ta on Edu Akadeemia asutaja, inspiratsiooniesineja, raamatu„12 asja, mida koolis ei õpetata, aga mida kõik peaksid teadma“ autor ja muusik. Roland jagab oma lugu seoses enesearengu, ettevõtluse ja sellega, mis teda elus inspireerib.
Palun tutvusta end nii nagu Sulle meeldib. Olen üks keskmine Eesti noormees, kes veel kümme aastat tagasi ei teadnud, mida ma elult soovin, kelleks saada tahan ja mis mind päriselt õnnelikuks teeb. Täna tean ja teen asju, mis mul silmad särama panevad ja inspireerivad nii mind ennast kui ka teisi inimesi. Kirjutan ja esitan inspireerivaid laule, jagan oma teadmisi koolitades ja läbi raamatute ning toon maailma parimate teadmisi Eestisse. Oled Edu Akadeemia asutaja, inspiratsiooniesineja, raamatu autor ja nüüd ka muusik. Miks sa seda teed ja mis sind igapäevaselt kõige selle tegemisel inspireerib? Enesearengu koolitused ja raamatud on mind inimesena viimase 10 aasta jooksul märkimisväärselt paremaks ja õnnelikumaks muutnud. See tekitas soovi neid teadmisi edasi anda veelgi rohkematele inimestele. Sellest sai alguse ka idee luua Edu Akadeemia ning ka minu muud tegemised. Koolitamised ja muusikalised esinemised põhinevad missioonil: tuua välja inimeste tegelik potentsiaal. Kirjutasid raamatu „12 asja, mida koolis ei õpetata, aga mida kõik peaksid teadma“. Mis Sind viis selle raamatu kirjutamiseni? Kirjutasin 2014. aastal samanimelise e-raamatu ning kuna see sai meeletult head tagasisidet ja nägin, et juba see pisike kirjatükk on inimeste eludesse muutusi toonud, siis otsustasin ette võtta ka täismahus raamatu kirjutamise. Need on 12 eluvaldkonda, mida olen ise arendanud ja näinud, et kõige suuremaid positiivseid muutusi minu ellu toonud. Nüüd, kui raamatut on ostetud juba üle 5000 eksemplari, saan kinnitada, et ka teiste inimeste eludesse on see raamat ja need teadmised tulemusi toonud. Kuidas jõudsid ettevõtluseni ehk hakkasid iseenda tööandjaks? Ettevõtlus jõudis minuni läbi soovi teha asju, mis mind kõige rohkem kõnetas. Esialgu hakkasin korraldama muusikasündmusi, mis andis esimesed kogemused ja ka mitmeid valusaid õppetunde, millest ka oma raamatus räägin. Kuid samal ajal on need õppetunnid olnud väga oluline osa sellest, et täna asjad oluliselt paremini lähevad.
Roland Singing on Wealth Forum Finland 2016 stage.
 Mis on olnud raskusi valmistav? Ettevõtluse puhul on pidevalt väljakutseid. Oluline on mõista, et vigade tegemine on okei ja need on parimad õpetajad. Minu jaoks on olnud väljakutse ühelt poolt teha suure missiooni ja sotsiaalse mõjuga ettevõtlust ning samal ajal see ka kasumlikuks muuta. Aasta aastalt tuleb kogemusi juurde ja see õnnestub üha paremini. Mis on olnud kõige nauditavam? See, et saan teha kõiki neid asju, mida ma ise kõige rohkem naudin. Samal ajal saan valida, kellega ma neid asju koos teen. Oma tõeliste annete rakendamine ja kutsumuse elluviimine on minu arvates kõige suurem püsiva õnnelikkuse aluseid. Olen läbi ettevõtluse aru saanud nii sellest, mis on minu anded kui ka sellest, mille tegemine mind kõige õnnelikumaks teeb. Miks iga noor peaks kaaluma oma ettevõtte ehk unistuste töökoha loomist ja sellesse järjepidevalt investeerima (nii raha kui aega)? Ma arvan, et igaühest ei pea saama ettevõtjat ja oma kutsumust ja tõelisi andeid on võimalik ka ilma selleta rakendada. Samas on ettevõtlus see, mis annab sulle võimalusi oma andeid jagada rohkematele inimestele ning olla vabam oma valikutes.
Roland Tokko & Nick Vujicic
Milliseid soovitusi annaksid noortele ettevõtlusega alustamisel ja sellega seotud arenguraskuste ületamisel. Ülimalt oluline on mõista, mis on sinu tugevused ja nõrkused. Suurim oht on alustada ettevõtet inimestega, kes on sinuga liiga sarnased oma olemuselt. See tähendab, et tahate või ei taha teha samu asju. Väga oluline on, et sul oleks kas osanike ringis või töötajate näol täidetud erinevad oskused. Nii ideede genereerija, keegi kes asju ellu viib ja meeskonda juhib ning keegi, kes suudab ja oskab ka numbritel silma peal hoida ja valida neid tegevusi, mis ka kasumlikud on, et ettevõte saaks jätkusuutlik olla. Enne, kui ettevõttega pihta hakkad, leia juba inimesi, kes su toodet/teenust osta tahab ning vaata, et see päriselt inimeste elusid ühel või teisel moel paremaks teeks. See peab olema enne soovi raha teenida. Mõned soovitused noortele – kuidas olla rahatark?
  • Keskendu oma sissetulekute suurendamisele. Samal ajal vähenda ebamõistlikke kulutusi.
  • Mis kõige olulisem, enne kui alustad ettevõtluse või investeerimisega, õpi selle kohta. Õpi neilt, kes on oma ala parimad ja jätkusuutlikult tulemusi saavutanud.
  • Kui oled mõne toimiva valemi kohta õppinud, siis püüa võimalikult kiiresti seda päriselus rakendada.

Artiklis kasutatud fotod kuuluvad Roland Tokkole.
  • Kaanefoto. Wealth Forum – Roland, Kadri, Kim & Robert Kiyosaki.
Artikkel on avaldatud 2019. aastal  

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend