Kogemuslugu Robin Passiga: kui oled oma kire leidnud, pühendu sellele sajaprotsendiliselt!

20.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit novembri teemaks on traditsiooniliselt noorsootöö võimalused. Peamiselt keskendume noorte osalusele ja ettevõtlikkusele. Seekord jagame Robin Passi kogemuslugu projekti elluviimisest.

Hei! Mina olen Robin Pass, 16-aastane noormees Tallinnast. Mul on väga hea meel, et saan enda lugu teile jagada, sest teiste inspireerimine ja positiivselt mõjutamine on üks minu südameasjadest. 

Olen nüüdseks oma esimese projekti lõpetanud. Kuigi mõttelõng sai alguses talvel, sai projekt alguse juunis. Minu hea sõbranna Erika aitas idee fookuse leida ja juhatas mind Riin Luksini, Nopi Üles projektikonkursi projektijuhini. Talle meeldis väga minu uudne idee – märkmik, mis aitab seada konkreetsemad eesmärgid ja harjumused ning jagab nippe, kuidas neid efektiivsemalt seada. Seega panime plaani paika, taotlesin rahastuse Euroopa Sotsiaalfondilt, sain avaliku hääletusega vajalikud laikid kokku ja alustasin projektiga juuni lõpus.  

Idee ise tekkis sellest, et soovisin midagi uut proovida ja ennast proovile panna. Samas oli selline abivahend turult puudu ka, vähemalt mina ei ole ühtegi nii informatiivset märkmikku näinud. Keskendusingi just sellele, et kogu teema oleks ilusti lahti seletatud – miks on eesmärgid vajalikud, kuidas seada efektiivsed harjumused jne. Tagasisidest sain teada, et see selgitamine aitas palju, tekitas rohkem motivatsiooni tegutsemiseks ja andis uusi trikke ja nippe, mida rakendada eesmärgistamisel.

Projektil oli mitu väljundit – noorte kaasamine, heategevus ning märkmik ise. Noori kaasasin läbi küsitluse nende teadlikkusest eesmärkide ja harjumuste kohta ning läbi noortetiimi, kuhu kõik soovijad said tulla. Terve suvi läks sisu koostamisele ja disainile. Tiimikaaslane Victoria-Loreen aitas kaasa väga palju just disainiga, tänu temale näeb märkmik meie limiteeritud rahastuse kohta päris kena välja. Kõige rohkem aega kulus lehekülgede disainile ja sisu kontseptsioonile. Juuli- ja augustikuu veetsin arvuti taga. Tihti istusin kohvikus hommikust õhtuni, söömata ja joomata. Isegi tualetti ei jõudnud. Olin väga keskendunud ja mõte liikus. Samas mulle meeldis see, tundsin end tohutult hästi, sest tegin midagi vahvat. Sellise abivahendi koostamine oli suur amps ja poolkõva asja ma teha ei tahtnud. Tundsin mingit sorti vastutust – kuidas ma saan teha abivahendi noortele, kui see neid tegelikult ei aita. Seega pingutasin väga, et valmiks võimalikult hea ja abistav märkmik.

Esimene probleem tekkis augusti alguses, kui sain aru, et me ei saa märkmikuid enne septembrit valmis. Olen väga optimistlik inimene ja vahepeal sean liiga naiivsed eesmärgid. Samas, kui oleksin seadnud eesmärgiks hilisema aja, oleks see veel rohkem aega võtnud. Kui eesmärk sind ennast juba hirmutab, siis see paneb tegutsema. Põhjus, miks märkmikud valmis ei saanud oli see, et hakkasin märkmikus olevaid kogemuslugusid noorte eeskujudest liiga hilja kokku panema. Kui sain aru, et oleksin pidanud sellele varem suuremat rõhku panema, oli juba veidi hilja. Muide inimesed ei vasta sulle kiiresti, vaid heal juhul 1-2 nädala jooksul, eriti kui su nime ei teata. Seega nende lugudega läks rohkem aega, kui planeerisin. Õnneks ei olnud sellest väga hullu, sest samal ajal täiendasime märkmikku ja muutsime mitmeid detaile. Tänu sellele sai palju parem asi valmis. Pidin oma ootused alla suruma, sest tegelikult tahtsin märkmikud müüki lasta septembri alguses. Aga siit õppetund – planeeri alati rohkem aega, midagi läheb alati valesti.

Teine suurem probleem tekkis augusti lõpus. Saime teada, et märkmike trükkimisega läheb oodatust palju kauem. Olime arvestanud nädalaga, kuna tiraaž ei olnud nii suur. Tegelikkus oli aga 3 nädalat. See tähendas, et märkmikud ei pruukinud isegi oktoobri alguseks valmis saada. Kuna projekti lõpp oli 22. oktoober, jäi müügiks väga vähe aega. Kõhedust tekitas 330 märkmikku, mille müümiseks oli ainult 3 nädalat. Probleemi lahendasime osaliselt eelmüügiga, läbi mille sai neid tellida juba enne launch’i.

Esimene ja teine müüginädal olid edukad, saatsin igapäevaselt suure koguse tellimusi välja. Saime sellel ajal umbes 150 märkmiku müüdud. Siiski oli veel suur arv alles, aga müük aeglustunud. Hakkasin otsima uusi võimalusi. Keskendusin vallavalitsustele ja noortekeskustele, sest neil on võimalus suuremaid koguseid tellida. Lisaks saime aru, et märkmikku oleks parem näost näkku müüa. Nii saime seletada märkmiku kasulikkust ja inimesed said sellega kohe tutvuda. Sain müügikoha Telliskivi Loomelinnakusse ning Solarise Keskusesse. See kogemus oli mugavustsoonist väljas, aga saime päris suure koguse müüdud. 

Kogu projektitegevus oli päris stressirohke, kui ma ausalt ütlen. Sügiskuud möödusid raskelt, sest kooliperioodil on niigi palju teha. Pidin väga hästi aega planeerima, aga siiski tegutsesin tihti unetundide arvelt. Nüüd tagantjärele mõeldes ei ole ma selle üle õnnelik. Sain aru, et tervis tuleb esikohale panna. Lühike periood stressi on hea, see kasvatab pingetaluvust, aga pidev magamatus ja ringi jooksmine rikub tervist. Magamatus tõmbab produktiivsust tohutult alla, seega tegelikult teed endale karuteene. Muide päris irooniline, et koostasin harjumustele keskendunud märkmiku, aga endal on samal ajal üks väga halb harjumus. Ega keegi ei ole perfektne ja ma proovin seda nüüd parandada.

Mulle on alles nüüd kohale jõudmas, et tegelikult sain suure ja tänuväärse asjaga hakkama. Projekti ajal ei jõudnud ma sellele isegi mõelda. Saime müüdud umbes 275 märkmikku. Ülejäänud annetasime. Kuigi suur tulu ei olnud põhiline eesmärk, saime kokku lausa 3190 eurot. Ma olen väga uhke selle summa üle. Kuigi eesmärgiks oli miinimum 1500 eurot, olin salaja seadnud 3000 eurot eesmärgiks. Alguses tundus see liiga suure summana ja ma ei julgenud seda kellelegi öelda.

Ise soovitan noortel projekti tegemist proovida. Õpid tegema midagi tegemise pärast, tasuta. Palgaks on kogemus ja õppetunnid. See on midagi enamat, kui lihtsalt raha. Ma oleksin võinud terve suvi ja sügis tööl käia ja mul oleks praegu suur summa raha koos, mida kulutada. Aga see tunne, et oled midagi suurt ära teinud, teiste jaoks, on palju parem. 

Kui sul on mingi idee, siis teosta see! Ma palun sind! Noortel on hullult vägevad ideed, aga tihti ei julgeta neid teiste arvamuste pärast teostada. Minu meelest on kõik võimalik, kui oled valmis vaeva nägema. Kindlasti ei ole see lihtne, aga kui eesmärk on sinu jaoks oluline, siis sa saad hakkama. Areng toimub, kui olukord on ebamugav. 

Kui oled oma kire leidnud, pühendu sellele sajaprotsendiliselt! Kui sa veel otsid oma kirge või tegevusala, mis paneb sinu südame põksuma, siis ära muretse. Katseta erinevaid asju ja saad sellest varem või hiljem aru. Muide väike nipp – kasuta mõttetööks Ikigai konsepti. Samas on kirg nii suhteline, võib-olla meeldivad sulle paljud asjad. Sellisel juhul ühenda need. Näiteks mulle meeldib ettevõtlus (finants, juhtimine, turundus, müük), inimeste aitamine ja suhtlemine. See projekt ühendas neid kõiki ja sellepärast see minus nii palju elevust tekitaski. Muide ettevõttena kavatsen tegevust jätkata. Ainult märkmikuga minu ideed ei piirdu, vaid tegutsen edasi ja jälgin enda missiooni – teiste inimeste positiivselt mõjutamine. Võid silma peal hoida minu tegemistel Instagramis @smsmarkmik. Varsti on midagi uut ja huvitavat tulemas!

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimus 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend