fbpx

Persoonilugu Riin Luksiga: võidab see, kel on oskus infot otsida ja seostada!

20.11.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

November on Teeviit portaalis traditsiooniliselt noorsootöö võimaluste kuu. Toome teieni persooniloo Riin Luks’ist, kes töötab noorte omaalgatuskonkursi “Nopi Üles” programmijuhina.

 1. Palun tutvusta ennast

Mina olen Riin ja noorsootöö valdkonnas tegutsenud umbes kaheksa aastat. Igapäevaselt töötan Eesti Avatud Noortekeskuse Ühenduses omaalgatuskonkursi „Nopi Üles“ programmijuhina, aga tegelen ka mitmete muude ettevõtlikkust toetavate teemadega.

 1. Lemmik saade? Lemmik raamat? Parim viis nädalavahetuse veetmiseks?

Kui saadete all on mõeldud seriaale, siis ajatud lemmikud on „The Office“ ja „Friends“. Loen väga palju ja seetõttu on kindlat lemmikraamatud raske välja tuua, kirjanikest näiteks Kurt Vonnegut ja G.G.Marquez. Olenevalt nädalavahetusest meeldib kas veeta aega sõpradega ja perega, reisida või minna maale, kus saab ennast täielikult välja lülitada ja lugeda.

 1. Kuidas oled jõudnud tänase ametini? Milline teekond on Sul olnud?

Kohe pärast õpinguid asusin tööle Paide Avatud Noortekeskusesse noorsootöötajana. Tegelesin avatud noorsootööga ja järjest tuli tegevussuundi juurde – erinevad projektid, noortevolikogu, Järvamaa Noortekogu juhtimine, kooliprojektid, noorteinfo jne. Motivatsiooni ja tahtmist oli kõige jaoks ning osava ajaplaneerimise tulemusel julgen öelda, et (endale) seatud eesmärgid said täidetud. 2016.aastal võtsin vastu uue väljakutse, milleks oli „Nopi Üles“ omaalgatuskonkursi juhtimine. Veel kolm aastat tagasi ei teadnud, kuidas kõik olema hakkab, aga praegu tunnen, et olen igas mõttes õiges kohas.

 1. Oled teinud kindlasti palju valikuid. Mis Sind aitas? Mis Sind elus inspireerib?

Valikuid olen teinud lähtudes oma väärtustest ja huvidest. Ma olen avatud uuendustele ja mulle meeldib lahendusi leida. Kui mind miski huvitab, siis ma tahan panustada ja kaasa mõelda. Mind inspireerivad teised inimesed, noored, suhtlemine ja üleüldse kõik, mis meie ümber toimub – märkamine ja seoste loomine paneb mind liikuma.

 1. Tänasel päeval on palju erinevaid võimalusi noortele. Üks soovitus noortele, kuidas leida elus oma „kirg“?

Usun, et tuleb järgida nö oma südamekutset. Katsetage, ärge kartke eksida, sest kogemused on kõige olulisemad. Nii leiab selle, mis tõesti huvitab, mis motiveerib ja tegutsema paneb. Ja seejärel pühanduda, seada enda jaoks uusi eesmärke ja nautida!

 1. Milliseid soovitusi annad noorele, kes ei suuda valida? Kuidas ületada elus ette tulevaid raskusi?

Valikud on väga individuaalsed – ühest nõu on raske anda. Iga noor peaks lähtuma endast, märkama, mis teda motiveerib, millele ta tahab aega pühendada. Kui prioriteedid on läbi mõeldud, siis koorubki välja see kõige olulisem. Nagu juba kirjutasin, siis katsetamine ja kogemuste saamine on okei. Kui kohe ei ole seda „täpselt-enda-teemat“ leidnud, siis nii selle avastabki.

Me kõik oleme eksinud ja see on ka okei. Oluline on vigadest õppida, teinekord teistmoodi teha aga mitte loobuda! Mina usun, et igale takistusele on lahendus, kui midagi väga tahta. Ja puhkama peab ka, mõnikord aitab raskusest üle saada üks korralik puhkus, sest vastused tulevad selgesse peasse kuidagi lihtsamini.

 1. Kas tänasel päeval on noorel raske alustada iseseisvat elu? Mida peaks teadma?

Teavet ja võimalusi on tänasel infoajastul iseseisva elu alustamiseks kindlasti rohkem kui kunagi varem. Eks alati on mõtte- ja arengukohti, aga meil on ka väga tänuväärseid programme ja häid spetsialiste, kes noortele toeks on. Arvan, et kõik ei peagi täiesti paigas olema, eesmärkide ümberseadmine vastavalt väärtustele on pigem hea. Mulle tundub, et noored on aina teadlikumad, avarama silmaringiga, ettevõtlikumad ja hoolivamad. Enda jaoks oluliste teemadega tegelemiseks on rohkem võimalusi ja neid ka kasutatakse. Tugiteenused on pildis ja abi küsimine on okei.

 1. Mis teemad köidavad noori hetkel? Miks?

Mulle tundub, et võrdsed õigused/võimalused ning keskkond on noorte jaoks tänasel päeval olulised teemad. Noored tahavad vajalikel teemadel kaasa rääkida ja see on hea. Ma ei oska öelda miks – noored märkavad ja julgevad välja öelda, kui mingi olukord on ebaõiglane. Võimalusi enda kuuldavaks tegemiseks on rohkem.

 1. Kõige ekstreemsem asi, mida oled elus teinud?

Ekstreemsus on nii suhteline mõiste, et läheksin siit sujuvalt üle.

 1. Noored on hukas? / Võidab see, kel on rohkem infot?
  Ei ole hukas!
  Infot peab olema nii palju kui vaja – võidab see, kel on oskus infot otsida ja omavahel seostada, aga end üle ka ei koorma.

Artikkel on valminud 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend