Sotsiaalmeedia postituste edasijagamise osas ma pigem soovitan end tagasi hoida. Libakontode arv on hüppeliselt kasvanud, eriti Twitteris.
Suurimaid viga on oma tuttavate pime usaldamine.
- Mul on suur palve inimestele olla erakordselt hoolikas nii sõjainfot tarbides kui seda edasi jagades. Hooletu ja pealiskaudne infotarbimine täidab ainult ründava poole eesmärke, sest just see võib tähendada, et valeinfo jõuab väga paljudeni. Taolise info loojal võib olla mitmeid eesmärke, nii arvamuse mõjutamine kui üleüldine segaduse tekitamine, kus inimene ei usalda ka enam varem tõest infot jaganud kanaleid. Infosõda ei puuduta ainult ukrainlasi ja seda, mida nende riigisisestes gruppides ja kanalites jagatakse. See on nähtav liba-uudislehtedes, liba-blogides, liba-reklaamides. Need tulevad ekraanile hüpikakendena nagu erinevad petuskeemid, mille eesmärk on inimest petta.
- Hüppeliselt on kasvanud ka libakontode hulk, seda on eriti näha Twitteris, kus nende poolt postitatud tekstid on kas vihased, ähvardavad, solvavad või mõnitavad ning nende puhul tuleb alati raporteid teha. Ohtlikumad on kontod, mille eesmärk on vaikselt arvamust kallutada ja pidevalt külvata kahtlust info või valitsuse langetatud otsuste osas. Infosõja magusaim võit vastaspoolele on kindlasti sisemiste pingete ja vastuolude kasvamine kodusõjani.
- Üks suurimaid apsakaid, mida tehakse, on oma tuttavate pime usaldamine sotsiaalmeedias. Olen seda enda töös varem näinud, kuidas kellegi konto on salaja üle võetud ja selle kaudu levitatud infot, mis teeb suurt kahju ning kus inimesed ei ole tulnud selle peale, et ka taolist infot, mida tuttav inimene jagab, tuleb üle kontrollida. Rääkimata sellest, kuidas tehakse samanimelisi libakontosid. Usaldust äratav libakonto on infosõjas imeliselt hea relv.
- Edasijagamise osas ma pigem soovitan end tagasi hoida. Sõjaärevus ja mure muudavad ka lihtsamad teemad suuremaks, kui need tegelikult on. Igasuguste üleskutsete ja arvamuste tegemisel ei arvestata sellega, et meie seas on inimesi, kes ei tule nii kergesti selle hirmuga toime. Seda olukorda pole varem olnud. Lisaks on meie seas inimesi, kelle lähedased on Ukrainas. Sõnad teevad päriselt haiget. Inimesed Ukrainas võitlevad oma elu eest ja samal ajal Eesti Rambod kuulutavad kommentaariumites, kuidas nemad saaksid selle kõigega silmad kinni ja ühe käega hakkama. Palun, lõpetage.
- Kindlasti teavitage veebipolitseinikke infost, mida peate valeks, ohtlikuks või millega tasub politseinikel kursis olla. Vägivalda või ka surnud inimesi kujutavate piltide ja videote puhul on oluline kiiresti tegutseda, et need ei leviks. Meie omakorda anname endast kõik, et hoida sotsiaalmeedia puhtana või vähemalt hoiatada inimesi, kui valeinfo on hakanud ulatuslikult levima. Politseil on olemas võimalus suhelda Facebooki raportimeeskonnaga otse ning olukorras, kus info levik kujutab ohtu, me seda kindlasti ka teeme. Lisaks saame panustada hulgaliselt raportite tegemisse, sest selle abil saame ohtlikud kontod panna ajutiselt lukku. Saame ka gruppides, kus vajatakse selgitusi, sõna võtta ja dialoogis osaleda.
- Enda vaimse tervise huvides soovitan kindlasti kasutada sotsiaalmeedia uudisvoo kujundamiseks ette nähtud võimalusi. Sorteeri infot märksõnade kaudu, välista grupp, kus jagatakse ainult vägivalda kujutavaid pilte jne. Tee selles suures infokülluses endaga rahu ja lepi sellega, et olulise info saab Aktuaalsest Kaamerast alati kätte. Traumeerivasse sõjainfosse on võimalik ära uppuda ilma sellel füüsilisel sõjatandril ise asumata.
Enda paremini kurssi viimiseks soovitan lugeda www.tõesõna.ee materjale ning jälgida www.propastop.org kanalit selleks, et paremini mõista, milliseid kanaleid tasub hetkel usaldada. Küsimused ja info saate edastada veebipolitseinikele, kelle andmed leiate siit: www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud.

Artikli koostas Maarja Punak, veebikonstaabel.