fbpx

Pireti kogemuslugu: mulle meeldib minu töö, kuna see on mitmetahuline ja kirev

Seekord on meile oma loo kirjutanud Piret Loorits noorsootööst.

Minu nimi on Piret. Ma olen 22-aastane. Enamik elust olen elanud ja tegusenud Tartumaal, kuid hetkel on tuuled kandnud mind hoopis Läänemaale. Õppeteekonnaga olen jõudnud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias 4. kursusele kogukonnahariduse ja huvitegevuse erialal. Lisaks olen täiskohaga noorsootöötaja Linnamäe Noortekeskuses, mis asub Läänemaal. Mulle meeldib jalutamas käia ning üleüldiselt aktiivse eluviisiga olla, jutustada ja arutleda, mõnikord küpsetada ja tihti podcaste kuulata. 

Kuidas sai sinust noorsootöötaja? 

Minust sai ametlikult noorsootöötaja kaks kuud tagasi, mil alustasin tööd Linnamäe Noortekeskuses. Alguses kõhklesin, kas ülikooli kõrvalt on minule kohane selline suur ja julge samm teha, sest kui tööle lähen, siis panustan ikka sajaga! Kuna viimasel kursusel õppides on loenguid natuke vähem kui eelnevatel aastatel, siis mõtlesin, et proovima ju peab ja kandideerisin. Lisaks tundsin, et see on väljakutse, mida oma ellu vajan täiendamaks minu ülikooliõpinguid. Arvan, et koolis saadud teadmistele ja erinevate praktikate kogemustele on oluline eluliselt mõista ja kogeda, mida tähendab noorsootöötajaks olemine noortekeskuse keskkonnas. 

Milline on olnud sinu teekond? 

Arvan, et minu teekond on olnud täis paljultki erialast õppimist, enesearengut ja analüüsimist, kogemuste pagasi täiendamist ning muidugi mitmete inimeste toetust ja kaasaelamist. Kindlasti on minu noorsootöötajaks arenemisele kaasa aidanud just mu kursusekaaslased, kellega ühiselt loengutes, praktikumides, seminarides ja kollokviumides end täiendanud oleme. 

Kas oled tahtnud alati saada noorsootöötajaks?

Kindlasti mitte. Esimene mõte tekkis mul alles gümnaasiumi lõpus, kui tuli hakata valima, mida edasi võiks õppida. Sirvisin erinevate ülikoolide erialasid ning lugesin kirjeldusi ja leidsin TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia eriala, mille nimetus sisseastumise ajal oli üldsegi „Huvijuht-loovtegevuse õpetaja“. Kui sain teada, et olen erialale sisse saanud siis olin rõõmus küll, kuid ilmselt tol hetkel ei olnud ma veel üdini kindel, kas see valdkond paneb mul südame kiiremini põksuma. Esimese ülikooli aasta poole peal sai mulle selgeks, et tegin õige valiku ja ka järgnevad aastad aina kinnitavad seda.

Millised olid sinu hirmud noorsootöötajana alustades? 

Otsest hirmu ma ei tunne ja ei ole praeguseni tundnud noorsootöö valdkonnas tegutsedes. Muidugi on leidunud hetki, mil mõtlen, et kas tegin õige otsuse ja kas see töö tasub end ikkagi ära. Sellistel hetkedel pean vaikimisi iseendaga dialoogi ja mõistan, et minu panus on tähtis – töötada noorsootöötajana ja tegutseda koos noortega. Noored on meie tulevik, keda tuleb oskuslikult suunata ja toetada.

Millised on väljakutsed noortega tegeledes?

Terve noorsootöötaja elukutse hõlmab mõnes mõttes väljakutseid. Oskus erinevates olukordades toime tulla ja vastavalt käituda. Minu puhul on üheks väljakutseks noorte kaasamine noortekeskuses toimuvate tegevuste planeerimisse. Noorsootöötajana soovin, et noored oleksid julgemad arutama, mida noortekesuses korraldada võiks. Samuti mõistan, et see peaks tulema noorte vabast tahtest, mitte pealesurutud kohustusena. Minu jaoks on oluline, et noortekeskus oleks „noorte nägu“ ja seal toimuksid noorte endi poolt korraldatud üritused.

Miks sulle see töö meeldib?  

Mulle meeldib minu töö, kuna see on mitmetahuline ja kirev. Minu jaoks on noorsootöötajaks olemine justkui mummu-triibu-täpi-saki-laine-pall, mis veereb noorte seas ja annab neile võimaluse seda palli veel kuidgi täiendada. Töö hõlmab erinevate seaduste ja dokumentide tundmist, vastavate metoodikate valimist, tegevuste planeerimist, koostööd eri osapooltega, vahetut suhtlust noortega ja loomingulisust. Mulle on tähtis, et ma tunneksin ennast oma töövaldkonnas tegutsedes pädevalt, seetõttu hindan ma haridust, mille ülikoolis omandan. Noorsootöötaja peab minu hinnangul olema vastava haridusega, et tegutseda paikkonna noortega oskuslikult ja teadlikult.

Mis paneb silma särama? 

Silma paneb särama see, kui ma näen kõrvalt, kui asjalikult tänapäeva noored tegutsevad. Olgu see kas noorteka kokandusringis toitu valmistades või suvise malevarühma ühistegevustel. Muidugi paneb silma särama ka tunnustus, mida enda tööd tehes saan ning mis paneb mind motiveeritumalt tegutsema. 

Milline on noorsootöötaja roll noore elus? 

Noorsootöötaja roll on olla usaldusväärne ning toetav. Samuti pakkuda erinevaid võimalusi läbi tegevuste, et noor saaks areneda isiksuseks. 

Kuidas sina enda aega planeerid? 

Proovin üldiselt planeerida enda aega mõistlikult ja konkreetselt. Kasutan märkmikku, kuhu saan kirjalikult paika panna enda tegemised. Proovin planeerida päeva sisse tegevusi, mis teevad mulle rõõmu ja mida tehes saan energiat järgnevate tegevuste jaoks. 

Kooliasjade meelespidamiseks oleme loonud kahe kursusekaaslasega ühise google drive tabeli, mille abil on hea kodutöödel ning tähtegdel silma peal hoida. See on hea viis, kuidas ühiselt motiveeritud püsida ja õigeaegselt töid esitada.

Millised on sinu nipid? 

Täpsemalt on minu ajaplaneerimise nipid ehk need:

  • Planeerin päevakavasse 1-2 tegevust, mida naudin sajaga.
  • Kasutan paberkandjal märkmikut
  • Päevakava ei planeeri otsast lõpuni täis, vaid annan endale ruumi spontaanselt valida, mida teen
  • Oskan öelda „ei“
  • Teatud tegevused on kellaajaliselt paika pandud, mida kindlasti järgin
  • Koolitööde tabel on google drives
  • Viimane ja kõige tähtsam nipp: võtan aega iseendale

Kuidas hoiad sina enda vaimset tervist? 

Hoian oma vaimset tervist kuulates jalutuskäikudel podcaste, mis aitavad mul oma mõtteviisi laiendada ja uusi teadmisi saada ning on lisaks veel vingelt motiveerivad. Väga oluline on mulle oma perekonnaga suhtlemine. Jutuajamised inimestega, keda olen tundnud kogu oma elu tekitavad minus hea tunde ning on mulle olulised. Tunne ja teadmine, et olen alati oodatud ja mind oodatakse on imetlusväärne ja mulle suure tähendusega. 

Küsis Maris Praats. Artikkel avaldatud 2022 aastal.

Skip to content