fbpx
Foto: Silver Tõnisson

Persoonilugu Sandra Vabarnaga: me saame ise palju keskkonna heaks ära teha

02.12.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Detsember on Teeviit portaalis keskkonna teemakuu ning selle teema avalooks oleme palunud Trad.Attack! ansambli liikmel Sandra Vabarnal jagada, kuivõrd oluline on keskkonnateadlikkus ning mida ta oma igapäeva elus teeb, et keskkond oleks hoitud.

Sandra, oled tuntud trad-pop-rock bändiga Trad.Attack!, aga kuidas Sa ennast tutvustaksid kui me räägime elustiilist?

Elustiililt olen kindlasti orienteeritud sellele, et oleksin tasakaalus iseendaga ja ümbritsevaga ning et minu tegutsemine ja olemine tooks rohkem kasu kui kahju nii mind ümbritsevatele inimestele kui ka keskkonnale.

Millised on peamised põhimõtted, millest lähtud nii oma tegemistes kui ka tarbimises?

Minu eesmärk on elada ja tegutseda nii, et ärkan igal hommikul rõõmsa ja energilisena ja saaksin seda tunnet ka teistele peegeldada. Sain aru, et selleks on mul vaja oma aega, kus saan keskenduda enda heaolule. Sellepärast muutsin suve lõpus oma harjumusi ja ärkan nüüd hommikuti vara (u 5 ajal) ja tegelen enda füüsilise ja vaimse heaoluga ning päeva planeerimisega, et olla valmis terveks päevaks ja jõuda ära teha kõik, mida ma soovin ja mis on vaja teha. Lisaks veeta kvaliteetaega kõige lähedasematega. Tarbimises lähtun küsimusest – kas mul tõesti on seda praegu vaja? Ka mina tarbisin mingi aeg tagasi asju emotsionaalse otsuse pealt ja tihti jõudsin koju asjad, mida polnud tegelikult vaja või mida kasutasin paar korda ja siis jäid seisma. Otsustasin sellise elustiili lõpetada. Lisaks elan võimalikult keskkonda säästvalt – korduvkasutus, taaskasutus on need sõnad, mis mind saadavad.

Kas keskkonnasäästliku eluviisi igapäevaseks praktiseerimiseks oli ka mingi kindel trigger/olukord,või oli see järk-järguline areng? Või kas mäletad seda hetke, kui mõtlesid, et nüüd aitab, nüüd muudan vähemalt enda tarbimisharjumusi?

See on olnud järkjärguline. 7 aastat tagasi panin ka mina selle ühe banaani eraldi kilekotti. Nüüd näen kui absurdne see on. Ja nii on mu erinevad harjumused muutunud järk järgult keskkonnasõbralikumaks. Reisimine on kindlasti palju avanud – nt Austraalias nägin, kuidas normaalsus oli see, et inimesed ostsid kohvi kaasa oma korduvkasutatavas kohvitopsis. Ühekordse kohvitopsi kasutamine ei olnud cool või ei käinud kaasa nö laheda elustiiliga. Ma arvan, et me Eestis võiks ka sinna jõuda. Ma jälgin ka erinevaid instagrammi kontosid, kus saab väga häid ideid, kuidas vähem tarbida ja keskkonnasõbralikumalt elada.

Sinu ellu kuuluvad ka suured festivalid ja kontserdid nii Eestis kui välismaal. Kas ja kuidas seal keskkonna teemadele mõeldakse? Viljandi Folk tegi sel aastal suure hüppe puhtama keskkonna poole. Kas ka mujal seda kohtab?

Me tõesti oleme näinud väga erinevaid festivale – on olnud väga nö rohelisi ja samas ka selliseid, kes nendele teemadele üldse ei mõtle. Veidi oleneb ka sellest, mis riigis oled. Jällegi hea näide on Austraalia ja Woodford folk festival, kus oli üle 120000 külastaja ja nende suurel festivalil toimis ideaalselt topsiring ja biolagunevad nõud. Artistid pidi ise oma veepudelid kaasa võtma ja neid täitma!  Kindlasti järjest rohkem mõeldakse sellele teemale ja tegutsetakse sellel suunal. Viljandi Folk on super eeskuju!

Kuidas te bändiga keskkonda säästate? Millised on väiksed nipid, kuidas reisil olles keskkonda hoida/loodust säästa?

Meil on mitu nippi, sest me tunneme ikka väikseid süümepiinu, et saastame jällegi keskkonda lennates. Aga püüame seda tasakaalustada – kasutame ainult oma korduvkasutatavaid veepudeleid ja kohvitopse; sööme rohkem taimset toitu; tarbime kohalikku toitu, ei osta kiirtoidukettidest toitu; kasutame riidest kotte poes käimiseks; sorteerime prügi jne.  Põhimõtteliselt kõik need asjad, mida teeme ka individuaalselt. Lisaks otsustasime, et uued fännitooted, mis uue albumiga tulevad on kas 100% RECYCLED (riided, kotid jne) või siis puhas käsitöö ehk kohaliku kunsti toetamine (parmupillid) või kuidagi suuremas pildis keskkonda toetavad (kohvitopsid; veepudelid). Loomulikult albumi ja vinüüli ümbrised tulevad ka taaskasutatud materjalist. Soovime ka oma kontserdid muuta võimalikult keskkonnasõbralikuks ehk siis ei luba müüa ühekordseid kõrsi ja proovime leida alternatiivi ühekordsetele plastik topsidele.

Reisid oma bändiga palju. Milliseid keskkonnasäästlikke nippe oled kohanud üle maailma? Kas ja millised oled nendest ka kasutusele võtnud?

Neid on olnud mitmeid ja kindlasti on need kujundanud minu iga päeva tarbimisi. Üks viimaseid asju oli aga plastik toidukile kasutamise lõpetamine ja selle asemel kasutan mesilasvahast ja puuvillasest riidest tehtud toidu katmiseks mõeldud nakkeriiet. See on ülimugav, korduvkasutatav ja pestav! Ja saab ka ise teha.

Mis sa arvad, kus me oleme 10 aasta pärast? Milline on meie elukeskkond siis?

Ma loodan, et oleme hoolivamad ja rohkem inimesi saab aru, kui oluline on keskkonda hoida! Mulle tundub, et praegu paljud mõtlevad, et see pole nende probleem ja küll keegi tuleb ja päästab, kui väga hulluks läheb. Tegelikult ühel hetkel ei tule enam keegi päästma! Loomulikult oleks hea, kui suurte korporatsioonide juhid hakkaks paremaid lahendusi välja mõtlema, mis on  keskkonnasäästlikumad. Samas me saame ise palju ära teha, kui me anname neile signaali sellega, et meil tegelikult pole vaja nii palju tarbida ja omada!

Millest peaks alustama, kui noored sooviksid oma elustiili muuta keskkonnateadlikumaks?

  1. Soovitan hakata kasutama korduvkasutatavat veepudelit ja kohvitopsi, mis on kogu aeg kotis olemas!
  2. Soovitan vähem osta materiaalseid asju! Kas ikka on vaja 5ndat paari teksapükse? 🙂 Selle asemel ostke endale teatripilet, kinopilet, kontserdipilet jne.
  3. Kasutage korduvkasutatavat riidest kotti toidupoes käimiseks.
  4. Ärge ostke pakendites asju! Leidke need poed, kus saab pakendivabalt osta!

Foto: Silver Tõnisson

Artikkel on avaldatud 2019. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus