Persoonilugu Rikkaks Saamise Õpiku autori Jaak Roosaarega: internet on head infot täis

11.07.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit maikuu pealkirjaks on “#Rahaboss” Peamiselt keskendume sellel kuul raha ning majanduse teemadele. Seetõttu oleme teinud loo Jaak Roosaarega kes on Rikkaks Saamise Õpiku autor.

Minu lapsepõlv möödus põneval ajal. Alguses oli raha, aga ei olnud poes kaupa. Siis järsku tuli eesti kroon ja poed olid kaupa täis aga meil ei olnud raha. Sellest ajast jäigi külge see mõte, et oma raha tähendab suuremaid valikuid ja vähendab pingeid. Hakkasin saama taskuraha 10 aastaselt ja isa õpetas mind arveraamatut pidama. Pidin igal reedel selle talle esitama ja siis sain taskuraha ka. Mulle see väga meeldis.

 

Milline on olnud suurim väljakutse raha säästmisel?

Minu jaoks ei ole see kunagi probleem olnud ja pigem oli see kirglik hobi. Mulle on alati meeldinud asju koguda (alguses kommipabereid, siis õllepurke, siis marke ja siis münte). Raha säästmine meenutas mulle omamoodi kogumist. Samas minu venna jaoks oli näiteks kogumine alguses raske ja ka arveraamatu pidamine läks pidevalt sassi. 

Kas on raske raha koguda?

Ei ole.

Kas koolides räägitakse hetkel sellest teemast piisavalt, et noored oskaksid üldse raha koguda?

Rahateema tuleb ilmselt eelkõige kodust. Aga keda teema huvitab, siis internet on head infot täis. Tasub guugeldada “rahaline vabadus” ja uurima hakata.

Kuidas hoida distsipliini?

Suurim edu tuleb mitte läbi distsipliini, vaid asjade tähenduse ümbermõtestamise. Kui säästmine tähendab “valu”, sest sa ei saa endale uut telefoni lubada, siis peab pidevalt justkui vastuvoolu ujuma ja varem või hiljem saab distsipliin otsa ja sa murdud. Kui aga defineerid säästmise “mõnuna”, sest Sinu raha jääb Sulle alles ja saad selle investeerida ja justkui “tasuta” raha eest (intressid, üür või dividend ehk siis tulu investeeringutelt) asju osta, siis on sääst mõnus ja pole vaja ka distsipliini. Lisaks tasub kallimaid asju enne ostmist laenutada ja proovida – sageli need lõpuks ei meeldigi sulle.

Kuidas saavutada edu? 

Tasub valida eesmärk ja siis uurida, et kuidas teised enne sind sinna jõudnud on. Minu jaoks oli esimene rahaline eesmärk miljon krooni 25. eluaastaks. Arvutasin välja palju ma pean teenima ja säästma, et seda saavutada. Avastasin, et parim viis selleks on ettevõtlus ja müügitöö. Kindla kuupalgaga on suure raha kogumine väga keeruline.

Milline on olnud suurim kordaminek?

Olen kõige uhkem oma toreda pere üle – mul on head suhted nii oma vanemate, venna, abikaasa kui ka kolme lapsega. See on suurim kordaminek!

Mida saaks iga noor ära teha, et ennast majanduslikult kindlustada?

  1. Tasuks võimalikult varakult leida enda kirg ehk asi mida teeksid hobina. Minu jaoks oli see alati rahadega seonduv ja kirjutamine ka.
  2. Tasuks saada selles valdkonnas väga heaks ja töötada enda peremehena ehk ettevõtjana
  3. Kui Sa oma kirge ei leia, siis tasub valida eriala, millega saab hästi teenida (näiteks IT) ja saada selles väga heaks.
  4. Säästa juba esimesest taskurahast alates 50% (guugleda “50% klubi”) ja investeeri see ettevõtlusesse (osta vahvlimasin või muruniiduk ja rendi see välja) või varadesse (aktsiad, hoiused, kinnisvara). 
  5. Pea oma sissetulekute ja väljaminekute osas arvet, sea rahalisi eesmärke ja mängi excelis läbi, mis juhtub kui säästad 50% ja raha kasvab 10% aastas järgmised 30 aastat.

Kui need punktid ei sobi, siis vähemalt hoolitse selle eest, et sa KUNAGI ei laenaks raha tarbimiseks. Kui sa ei jaksa tarbimise eest maksta, siis tarbi vähem ja odavamalt!

Anna paar nippi, kuidas raha kokku hoida.

Tee mingit lisatööd või ettevõtlust (paku muruniitmise, lastehoiu, koristamise, airbnb halduse, autopesu, näomaalingute vms teenus) ja pane 100% sellest teenitud rahast kõrvale.

Artikli koostas noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend