fbpx

Persoonilugu Merlega: mind inspireerivad inimesed mu ümber

Teeviit tulevikku on noortele suunatud taskuhäälingute ehk podcastide sari. Vaimse tervise teemadel käis saates arutamas Merle Purre ning uurime lähemalt, kes ta on ja mis teda elus inspireerib.

Palun tutvusta ennast

Olen Merle, 28-aastane noor, kes tegutseb vaimse tervise valdkonnas. Kassi-, koera- ja üleüldse loomainimene. Päritolult tallinlane, aga hingelt ja elukohalt tartlane.

Lemmik saade? Lemmik raamat? Parim viis nädalavahetuse veetmiseks?

Telerit vaatan harva, aga sarjadest meeldivad sellised tumedamad ja põnevamad. Viimatisteks süngeteks lemmikuteks on Mindhunter ja Ted Bundy Tapes. Kergemast vaatamisest The Good Place.

Viimase aja lemmikraamatute sekka kuulub kindlasti selline muhe lugemine nagu Yuval Noah Harari „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ ja Mark Mansoni „The subtle art of not giving a f*ck“.

Parimate nädalavahetuse retseptis on põhikomponentideks parajalt logelemist ja kindlasti looduses jalutamist; mööda ei pääse heast toidust. Kirss tordil on muidugi see, kui ühe või hoopis mitme koeraga möllata saab.

Kuidas oled jõudnud tänase ametini? Milline teekond on Sul olnud?

Tänaseks olen üks paras hunt Kriimsilm, kes muuhulgas tegutseb nii koolitamise kui noorteorganisatsioooni eestvedamisega – ent ühisnimetajaks on vaimse tervise edendamine. Huvitav on see, et enne ülikooli minemist kaalusin pikalt arstiks (täpsemalt psühhiaatriks) õppimist – aga lõin pelgama seda, kui pikalt peab õppima, enne kui saab spetsialiseeruda vaimse tervise valdkonnale. Loobusin meditsiinihuvist ja läksin õppima hoopis semiootikat ja kultuuriteooriat. Aga ühel hetkel üsna mitme aasta eest otsis Peaasi.ee meeskond justnimelt semiootikut, kes uuriks seda, kuidas meie noored räägivad vaimse tervise teemadest – ning nii jõudsingi oma südameteemani väikse ringiga tagasi. Ja ehk hoopis põnevama nurga alt.

Mis Sind on aidanud valikute tegemisel? Mis Sind elus inspireerib?

Valikutes aitab mind kõige rohkem mu kõhutunne. Ja kui sellest ei piisa, siis on aidanud lähedased ja nendega valikute üle arutamine – kellega koos on raskete otsuste tegemiseks vahel plusside-miinuste tabeleidki tehtud.

Elus inspireerivad mind enim inimesed mu ümber; eriti need võrratud noored, kellega on elutee mind kokku viinud Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumist vedades.

Üks soovitus noortele, kuidas leida elus oma „kirg“?

Leidmise võimalusi on rohkelt: saab proovida erinevaid hobisid, suhelda eri valdkondades tegutsevate inimestega, haarata kinni erinevatest noortevahetustest ja väliskogemustest.

Milliseid soovitusi annad noorele, kes ei suuda valida? Kuidas ületada elus ette tulevaid raskusi?

Julgustan ehk hoopis selle mõttega, et ükski valik ei pea olema lõplik – alati võib ju vahetada eriala või valdkonda, kui mõistad, et ehk tundub mõni teine rada hoopis õigem. Töövarjuks käimine võib olla maru vahva variant huvi pakkuvate võimalustega tutvuda!

Elus ette tulevate raskuste ületamiseks on üheks võtmeks iseenda usaldamine – me oleme palju tugevamad, kangemad ja julgemad kui arvame. Teiseks võtmeks see, et me ei pea neid raskusi ületama üksi. Olen sügavalt veendunud selles, et meie kõigi jaoks on olemas need „minu inimesed“ – isegi, kui me ei pruugi neid leida koolist. Huviringid, noorteühendused, üritused noortekates, veebikeskkonnad võivad olla nende leidmise kohtadeks – ent neid „õigeid inimesi“ võib leida ka kõige juhuslikumast sõnavahetusest sõbraliku pilguga inimesega rongis, bussis või kohvikus.

Kas tänasel päeval on noorel raske alustada iseseisvat elu? Mida peaks teadma?

Vot ma ei teagi, ei julge siin ühtki üldistust teha. Stardipaigad on väga erinevad. Aga mul on tunne, et aina enamad noored elavad juba näiteks gümnaasiumisse minnes omal käel. See kindlasti ei ole lihtne, aga noored on igati hakkajad.

Mida peaks teadma? Ehk seda, et alati ei pea kõigega üksi hakkama saama. Abi ja toetuse saamise võimalusi on rohkem, kui esmapilgul tunduda võib, neid tuleb lihtsalt kahjuks vahel tikutulega taga ajada. Eriti vaimse tervise valdkonnas kipub nii olema, et paljudest võimalustest saab teada ainult tuttavate kaudu, kes asjaga kokku on puutunud.

Mis teemad köidavad noori hetkel? Miks?

Eks mina puutun kokku kindlasti paljude noortega, kes näevad, kui olulised on vaimse tervise teemad – ja seda kindlasti isiklikust kokkupuutest.

Teise teemana, mis ma tahaks välja tuua – paljusid noori köidavad kliima ja keskkonnaga seotud teemad. Ja see on ju loogiline, sest just neid mõjutavad praegu tehtud – või tegemata – otsused ja sammud kõige enam.

Kõige ekstreemsem asi, mida oled elus teinud?

Mõned väheke ekstreemsemad väljakutsed on ikka olnud, aga need tahavad natuke pikemat taustajuttu. Selle aasta ekstreemsus oli aga suvekuumas Horvaatias, kus sain keskmiselt 100 meetri kõrgusel oleva zipline’iga üle kaljuoru vuhiseda. Pea 300 meetrise õhulennu jooksul võis mu kiirus olla kuni 40-50 km/h ja vabadus hinges. Niipea, kui sõit tehtud sai, oleks tahtnud uuesti minna!

Noored on hukas? / Võidab see, kel on rohkem infot?

Ei ole nad hukas midagi 🙂 Aga võidab ehk hoopis see, kel on kompass ja tööriistad meie praeguses infokülluses orienteerumiseks. Võib alustada näiteks sellest, et googeldada „google search tips“ ja olla juba paremini varustatud!

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus