fbpx

Persoonilugu Marijaana Siimsoniga: noortega on lahe töötada

08.06.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaalis Teeviit kajastame ka ohutuse ja turvalisuse teemasid. Seekordses artiklis räägime Marijaana Siimsoniga, kes on ämmaemand ja noortenõustaja.

Olen Marijaana Siimson, ämmaemand ja noortenõustaja. Esmalt jõudsin ämmaemanduseni ja seejärel noortekabinetti. Olen ka Seksuaaltervise Liidu liige, et südamelähedastel teemadel saaks kaasa rääkida ka laiemas perspektiivis ja mitte ainult ühe asutuse siseselt proovida maailma muuta. Ämmaemandana asusin tööle 5 aastat tagasi ja sama kaua olen olnud ka noortenõustaja.

Ämmaemanduseni jõudsin läbi sisemiste otsingute ja pusletükkide kokkupaneku, kui pärast keskkooli tuli välja mõelda see erialane tee, mida mööda astuma hakata. Ämmaemandaks ei saa üleöö, seetõttu on mul hea meel, et tahe oli suur ja pärast 4,5 aastat erialaseid õpinguid, oli ämmaemanduse diplom taskus. Seejärel tuli otsustada, kus tööle asuda ja selleks osutus noorte nõustamiskeskus. Tagasivaadates arvatavasti paelus lai nõustamistöö valdkond ja töö noortega, mis paelub siiani. Ise leian end olevat väga põneva, aga kui nüüd hakata mõtlema hobide peale, siis üks suur hobi on tegelt erialane kirjandus. Samas kui kõik erialane on midagi, mis innustab, siis vabal ajal sellega tegeleda on lust ja mõnu. Veel meeldib Ashtanga jooga, loodus, hea toit, hea seltskond, must huumor. Mul on tore must kass ka, kes samuti minu huumorist lugu peab.

Noortenõustaja nõustab noori seksuaal- ja reproduktiivtervise valdkonnas. Noortenõustaja baashariduseks võib olla arsti, ämmaemanda, õe, kliinilise psühholoogi või sotsiaaltöötaja lõpetatud kõrgharidus. Sellele lisaks peab olema läbitud noortenõustaja õpe. Hetkel saab noortenõustaja õppe läbida erinevate koolituste näol, mis on suunatud noortenõustaja kompetentsi suurendamiseks töös noortega. Soovitav on läbida ka pädevushindamine (antud ajahetkel ei ole veel kohustuslik, kuid samas on teenuse kvaliteedi tugev indikaator).

Noorte seksuaal- ja reproduktiivtervisealase nõustamise valdkonnad on:

  • rasestumisvastase vahendi valikuga seotud nõustamine, 
  • seksuaalsel teel levivate infektsioonide ennetus, diagnostika, ravi ja sellega seotud nõustamine, 
  • raseduse tuvastamine, suunamine raseduse edasiseks jälgimiseks, nõustamine, 
  • raseduse katkestamisega seotud tegevused (raseduse tuvastamine, lisauuringud, suunamine, nõustamine, järelkontroll),
  • vägivallaohvrite (sh seksuaalvägivallaohvrite) tuvastamine, suunamine, nõustamine,
  • sagedasemate reproduktiiv- ja seksuaaltervise probleemide tuvastamine, diagnostika, ravi ja vajadusel suunamine (soolise arengu kõrvalekalded, noortel esinevad reproduktiivsüsteemi ehituse ja talitluse häired, suguteede põletikud),
  • nõustamine psühholoogiliste ja seksuaalprobleemide korral
  • sotsiaalnõustamine.

Nõustatakse igast soost noori, nõustamiskeskused on mõeldud kuni 26-aastastele (kaasa arvatud). Nii teenused kui külastus on tasuta, ka kindlustamata noortele. Põhimõtteliselt võib noortenõustamiskabinetti pöörduda lihtsalt info saamiseks, mure korral ja näiteks kui polegi päris kindel, kas tegu on murega või mitte. Igal juhul oleme valmis kaasa mõtlema ja vajadusel aitama. Kasuks võib olla ka tutvumine Seksuaaltervise Liidu kodulehega amor.ee, kus on kenasti ja piisava põhjalikkusega käsitletud enamik teemasid, mis võiksid küsimusi-muresid tekitada noores või ka lapsevanemas. Amor.ee internetileheküljel saab küsida küsimusi (vastavad eriala spetsialistid personaalselt), on küsimuste-vastuste rubriik, kus leiab kiirelt ning mugavalt vastused enamlevinud küsimustele, teemade kaupa lugemiseks infot, noorte nõustamiskeskuste kontaktid jne. Väga kasulik internetilehekülg, mida meeles pidada ja kus surfata.

Kõige meeldejäävamad ja südantsoojendavad olukorrad igapäevatöös on need, kui noor on tulnud vastuvõtule, et kontrollida üle info, mida ta on kas internetist lugenud või kelleltki kuulnud (sõbrannalt/sõbralt/partnerilt/lapsevanemalt), et teha ise enda jaoks parim ja informeeritud otsus. See on alati vau-tunne ja teeb tuju väga heaks. Vahel on internetist loetu või sõbrannalt kuuldu ka õige, aga ei saa salata, et liigub palju müüte ja seda eriti seksuaaltervise teemadel. Mõned müüdid on nii juurdunud ja esmapilgul tunduvad täiesti adekvaatse infona, et ilma erialase väljaõppeta ei pruugigi näha, et midagi seal ikkagi ei klapi ning tõele ei vasta. Näiteks on mõned levinud müüdid, et rasestumisvastaste vahendite kasutamises peab tegema pause, et keha puhkaks; vägivaldsest suhtest välja astumine on lihtsalt otsuse küsimus; kohtinguvägivald on harva esinev nähtus; suhtes olles ei ole õigust seksist keelduda ja kellegagi suhtes olles ei saa seal eksisteerida seksuaalvägivalda. Ja müüte ning väärarusaamu on loomulikult veel.

Head väljakutsed töös on seotud pideva enesearenguga, et omada kaasaegseid teadmisi, mida töös kasutada. Negatiivsemad väljakutsed töös tulevad esile siis, kui näiteks kaasnevad probleematilised suhted lapsevanema(te)ga või problemaatiline/vägivaldne partner. Sellistel juhtudel on head kolleegid olulised, et koos leida parim võimalik lahendus olukorrale ja abivajajale ning olla ka üksteisele toeks. Ja vahel ei olegi parimat võimalikku lahendust, vaid peab tegema endast parima ja sellega leppima, mida abivajaja lõpuks ise otsustab. Rasketeks olukordadeks aitab valmistuda ka enda ettevalmistus ja väljaõppe, see on minu meelest noortenõustaja töö juures oluline, et koolituda ja lugeda-uurida erialast informatsiooni. Ning mõelda eelnevalt läbi, mida võimalikes situatsioonides teha või kuhu on mõistlik ja kõige õigem edasi suunata, kui enda pädevus lõppeb. 

Noortele tahaks öelda, et olge ikka sama toredad! Päriselt ka, teiega on lahe koos töötada! Ja hoolivust võiks olla rohkem. Nii enda suhtes kui ka kaaslaste suhtes. Ja kui minna päris täistuuridele, siis ka võõraste suhtes hoolivust üles näidata – kui näiteks ööklubis tundub, et keegi on hädas, siis otsida abi ja mitte jätta seda inimest üksi. Võib tunduda imelik, kui keegi teine midagi ette ei võta ja mis nüüd mina, aga see on üli-üli oluline, et kui ikka kõhutunne ütleb, et midagi on kellegil pahasti, siis aidata. Ma ausalt ka usun, et kui sellist hoolivust enda ja teiste suhtes oleks rohkem, oleks probleeme vähem paljudes valdkondades. Tihti jäävad olukorrad kannataja lahendada ja kanda, sest teised ei taha end asjasse segada või lihtsalt valitseb mentaliteet, et vahet pole. Nii on seksuaalsel teel levivate haiguste levitamisega, vägivallaga (füüsiline, emotsionaalne, vaimne, seksuaalne), rasestumisvastaste vahendite (ka kondoomi) mitte kasutamisega, n.ö. korgijoogiga jne. Kui me hooliks rohkem endast, ütleks paljudele asjadele varem ei ning poleks nõus teatud kohtlemistega, teatud suhetega. Ja kui ikka saab mõte otsa ja vaja kellegagi nõu pidada, oleme noorte nõustamiskeskustes ju alati olemas. 

Küsis Teeviit  vabatahtlike sisuloome tiimijuht Maris Praats 2020.aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus