fbpx

Persoonilugu Maire Kuusksaluga: kasuta seda, mis sul juba olemas on

20.12.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Detsembrikuu teemaks on keskkond. Selle teema raames tutvustame teile erinevaid aspekte keskkonnast. Täna toome Teieni  Maire Kuusksalu loo. 

Olen keskkonnasõbralik minimalist, kes järgib teadlikku eluviisi, kuid teen nii palju kui suudan. Lihtsus ennekõike! 

Igapäevaelus olen nüüd juba täielikult harjunud vähesega hakkama saama ja ma mõtlen alati oma tegude ning käikude üle. Ajaga on see muutunud mu elu täiesti tavaliselt osaks. Kõige tähtsam küsimus, mida endalt alati küsin on kas mul on seda asja tegelikult vaja. See on minu kui minimalisti ja  üleüldiselt “väheraiskaja” (low waster) täielik moto. Säästan nii aega, raha kui materjale. Tarbeasju ostes on minu jaoks tähtsam pigem kvaliteet kui kvantiteet ja uurin enne ostmist alati toote arvustusi või koostisosi, et olla kindel et mu raha läheb õige asja alla. Eelistan alati kodumaist ja looduslikku. Hoidun ostmast trendikaid välismaiseid ökotooteid, sest tihti ei mahu need mu eelarvesse ja leian, et Eesti tootjatel on oma ägedaid asju pakkuda!

Milline on olnud sinu teekond keskkonnateadliku inimeseni?

Kindlasti arenesin pigem järk-järguliselt. Õnneks olen ma alati pigem keskkonnasäästlikult elanud, nii et üleminek praegusele elustiilile ei olnud otseselt raske, vaid lihtsalt võttis natuke aega. 

Suure muutuse tõi kindlasti ka kolme dokumentaali vaatamine – True Cost, Before the Flood ja Plants Over Knives. Need dokud haarasid mind täielikult ja tundsin lausa häbi selle üle, kuidas varem tarbinud olin. 

Minimalismihuvi tekkis kui sain aru kui palju pahna mul on. Hakkasin just valmistuma Ungarisse kolimiseks, kui võtsin vastu otsuse vähesega õnnelikult elada. Kogu tavaar – riideid, majapidamistarbeid, kosmeetikat ja muud tegi mind meeletult ärevaks. Müüsin ja andsin suurema osa oma asjadest ära ja tundsin end esimest korda nii vabalt. 360 kraadise pöörde tegemine andis mulle endaga tegelemiseks aega tagasi ja ma olen väga õnnelik, et sellise muutuse oma elus tegin.

Kuidas sa keskkonda säästad?

Üleüldiselt püüan igas tarbimise valdkonnas minimalismi silmas pidada. Püüan mitte impulssoste teha ja mõtlen alati, kas saan midagi kuidagi asendada või siis täielikult ostust loobuda. Ostan juurviljad ja puuviljad kilekotita, või püüan osta taaskasutatavasse pakendisse. Kannan kaasas oma poekotti, ei osta palju riideid ja võimalusel eelistan taaskasutust. Kasutan ühistransporti, ratast või käin jala. Valmistan pigem taimset toitu (kodus ei valmista kunagi lihatoite), mis tähendab, et väldin pakendeid kuna teen toitu värskest toorainest. Kannan alati kaasas korduvkasutavat veepudelit ja väikest purki või karpi, et vajadusel toitu sinna sisse osta või kui näiteks restoranis käies midagi üle jääb, saan selle alati kaasa võtta. Kohvikutest ja restoranidest haaran kaasa kasutamata salvrätikud.

Ma kasutan väga vähe meiki ja mu hügieenitarbed on peamiselt kas pakendita (tükišampoonid ja seebid) või taaskasutatavas pakendis (kreem ja deodorant klaasist purgis). Kõige lihtsam muutus mis tegin oli puust hambaharja ostmine! Arvatavasti ei osta ma enam kunagi tavalist plastikhambaharja. Kõige viimasem muutus oli hambapesupulbri ostmine. Duši all käin nii kiiresti kui võimalik, teen ise kodupuhastus vahendeid. Tihti laenan asju, mida otseselt osta ei ole vaja (näiteks pidulik kleidi saan sõbrannadelt), ja kui aega ja tahtmist on õmblen ise riideid. Suviti saan paljud värsked aiasaadused oma maakodu aiast ja talviti tarbin sisse tehtud toitu. 

Milliseid keskkonna säästmise nippe oled kohanud teistes riikides?

Reisin päris tihti ja elasin kaks aastat Budapestis, nii et on nii mõnedki asjad silma jäänud. Budapestis oli väga palju pagariärisi, talutoidu turge ja pisikesi talupoode, kust ka peamiselt oma oste tegin. Külastan sellest innustatuna ka siinseid pagariärisi ning võimalusel turge. Kahjuks Tallinnas küll igal nurgal sobivaid poode pole ja loodan, et maalähedus ja väiketootmine muutub populaarsemaks. Nendin, et alati on kergem kiirelt poest oma ostud teha, aga väikestes poodides palju huvitavam ja inspireerivam. Oma reisidel Itaalias ja Hispaanias nägin samuti kuidas rahvas eelistab pigem väikestelt tootjatelt ostmist. Kõik need pasta, juustu ja jäätisepoekesed – käiks neis iga päev kui saaks! Oma töökoha Londoni kontoris saame eraldi ära visata nii olme kui biolagunevad jäätmed ja meie Budapesti kontorihoone on ehitatud energiaringlust silmas pidades.

Mis on muutunud 10 aasta pärast?

Loodan, et oleme 10 aasta pärast leidnud viisi kuidas pakendeid kas mitte kasutada või oleme kasutusele võtnud mõne innovatiivse biolaguneva pakkimismaterjali. Ootan siiamaani, et kõikides Eesti suuremates linnades oleks pakendivaba pood või et kaubandusketid müüksid rohkem tooteid, mida tegelikult saab ka pakendita müüa. Loodan, et meedias kajastatakse rohkem infot keskkonnasäästlikuse kohta ja et sellest ei saaks jälle üks asi mida müüa ja millest mingit turundusstrateegiat luua. Loodan, et meie tarbimiskultuur muutub, nii et me eelistame korduvkasutatavat ja asjad kestaksid ja neid ostetakse pikemaks ajaks. Ühekordselt kasutatavad asjad kaoksid või me mõtleks tõsiselt mis materjalidest ja mis viisidel need tehtud on. Loodan, et rõivatööstus maksab kõikidele oma töötajatele eluväärseid palku ja ei propageeri oma toodete äraviskamist neid aina uute näiliselt odavatega asendades. Loodan et käsitöölised saavad üleüldiselt õiglaselt tasustatud ning et me hakkame väärtustama asju mis on tehtud tükikaupa. 

Millest peaksid noored alustama, kui nad sooviksid olla rohkem keskkonna sõbralikud?

Kui noored tahavad teada saada, mis maailma tegelikult toimub on kõige kergem vaadata paari dokumentaali. Sotsiaalmeedias on palju influencereid, kes räägivad oma loodussäästvast elustiilist. Kui räägime päris tarbekaubast, siis üks kõige lihtsam vahetus, mis tegin, oli plastikhambaharja vahetamine puust hambaharja vastu ja endale korraliku metallist taaskasutatava pudeli ostmine. Kandke kaasas riidest kotti ja ostke asju üleüldiselt kilekottideta kui seda tegelikult teha pole vaja. Tarbige vähem! Nullkululine elu ei tähenda, et pead erinevaid asju, nagu taaskasutatavad kõrre, kohvitermosed ja kaasaskantav söögiriistad,  juurde ostma – kasuta seda mis sul juba olemas on! Keskkonnasäästlikus ei tohiks minu arvates kunagi toodete müümis strateegiaks saada. Kui see kõik tundub liiga raske, siis alustage lihtsalt samm sammu haaval

Artikkel on avaldatud 2019. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus