fbpx

Persoonilugu Anna Lutteriga: pane enda eesmärgid kirja ja liigu nende suunas

29.07.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit maikuu pealkirjaks on “#Rahaboss” Peamiselt keskendume sellel kuul raha ning majanduse teemadele. Seetõttu oleme teinud loo blogija Anna Lutteriga.

Anna Lutter on  27-aastane õpetaja, elustiiliettevõtja ning blogija. Ta on lõpetanud Kurtna Kooli ja Saku Gümnaasiumi. Bakalaureusekraadi omandas ta Tallinna Ülikoolis käsitöö ja kodunduse erialal ning samas ülikoolis on ka magister cum laude haridusteaduste valdkonnas. 

Kust pärineb idee minna käsitööd õpetama?  

Sain mingil hetkel aru, et matemaatika ja keeled mul välja väga ei tule ja siis hakkasin mõtlema sellele mida mulle väga teha meeldib ja nii jõudsin käsitööni. Sealt edasi otsustasingi minna õppima käsitöö ja kodunduse õpetajaks, mis hõlmab rohkem tehnikaid ning siis edasi magistrisse õpetamist õppima. 

Kuidas jõudsid kogumispäevikuni?

Kogumispäeviku projekt tuli seoses minu blogiga. Ma olen pidanud blogi juba ülikooli ajast saadik ning blogi eesmärk on olnud näidata enda töid ka teistele. Käsitööd õppides koguneb neid töid väga palju. Kogumispäevik pöördus ise minu poole eelmise aasta detsembris, et kas ma oleks nõus olema nende kõneisik ja entusiast ja kaasa tegema ühe ägeda kogumisaasta..

Milline on olnud sinu suurim väljakutse? 

Ma arvan, et võib-olla kõige keerulisem asi on logistiline. Mul on kaks last, olen õpetaja ja pean blog ning kõik suuremad ja väiksemad projektid sinna vahepeale. Neid asju on ikka meeletult ja väljakutse on just see, et kuidas need kõik asjad ühte päeva mahutada. Kui enda aega ei suuda mõistlikult jagada siis on läbipõlemine kerge tulema. Mul on läinud õnneks ja oskan enda aega planeerida nii, et kõik saaks tehtud.

Millised on sinu ajaplaneerimise nipid?

Prioritiseerimine. Mul on igaks päevaks pikk nimekiri asjadest, mida ma pean päeva jooksul ära tegema. Kõigepealt on vaja ära teha nn tulekahju kustutamised ja siis järgmiste ülesannete juurde. Paratamatult ei jõua ma tegelikult kõiki neid asju nimekirjast tehtud. Vahepeal aitab ka veidi venitamise taktika, et äkki selleks ajaks on juba keegi teine selle ära teinud.

Kas raha kogumine on sinu jaoks raske või mitte? 

Minu jaoks on raha kogumine raske. Juba püshholoogiliselt ei kõneta mind säästmine, säästa saab ainult 100% mitte kunagi rohkem ehk siis lagi on ees – mulle ei meeldi laed! Ma pigem panustan lisaraha teenimisele, sest nii on mul motivatsioon suurem ja üldiselt on rohkem raha millega oma eelarvet täita. Üldiselt oskan ma hästi eelarvet pidada ning mõistlikult kulutada.

Kas koolides räägitakse rahast ja selle kasutamisest piisavalt?

Ei kindlasti mitte. Koolides tuleks sellest palju rohkem rääkida. Paljudes koolides ei ole üldse ettevõtlikkuse tundi. Pigem hetkel seda omandatakse siis, kui on koolis keegi entusiastlik õpetaja, kes ise seda vedada tahab. Koolides pigem on see teema väga puudulik, sest selle paari tunniga terve õppeaasta peale ei jõua reaalselt tegelikult mitte midagi ära teha.

Mis on edu valem?

Töö tegemine. Ma pean väga palju tööd tegema ja tihti ei lõpe töö tööpäeva lõpuga vaid sa reaalselt teedki kogu aeg tööd. 

Teine teema on püsivus. Kui sa tahad eesmärke saavutada, siis pead kogu aeg selle jaoks vaeva nägema. Pead sihikindlalt liikuma. Lisaks teistele enda eesmärkidest rääkimine toob tihti rohkem motivatsiooni sulle endale, et neid reaalselt ellu viia.

Kuidas noored saaksid hoida distsipliini? 

Usun, et distsiplineerib see, kui on olemas kindlad eesmärgid ja sa näiteks premeerid ennast väikeste sammude eest. Usun, et motiveerib ka see, kui enda eesmärgid kirja panna või kellelegi nendest rääkida – kasvõi endale kõva häälega. Kui keegi teine teab su eesmärkidest, siis on raskem nendest taganeda. 

Milline on olnud sinu suurim kordaminek?

Minu elus on olnud kaks aega mil ma olen tõesti tundnud, et olen millegi lahedaga hakkama saanud. Üks neist oli magistritöö. Tol hetkel kui ma magistritöö ära viisin siis ikka käed värisesid küll. Ja teine oli eelmisel aastal Kuudi avamine. Need on olnud sellised hetked kus mõtlesin, et jess, ma sain hakkama ja nad on mõlemad jätnud südamesse väga suure jälje.

Kuidas leida tasakaal tegevuste vahel nii, et ükski ei jääks tahaplaanile või tegemata? 

Vahepeal ongi tegelikult nii, et miski jääb tagaplaanile, kuid see on okei, sest kõigega alati ei saagi tegeleda. Mulle meeldib fotograafiga aga praegu ei ole mul väga palju aega sellega tegeleda, ent samas tean, et teisel perioodil on mul jälle rohkem selleks aega. Usun, et me oleme võimelised ise ära tundma mis asi parasjagu kõige rohkem tähelepanu meie endi elus vajab ning millega peaksime just praegusel ajahetkel tegelema.

Kuidas õpetada või motiveerida noori raha koguma ning leidma lisa sissetuleku allikaid? 

Usun, et õpetada on väga raske aga noored peaksid ise kogema ning aru saama mis asi on ettevõtlikkus ja kuidas olla ettevõtlik. Selliseks heaks võimaluseks on näiteks minifirmade programm. Minu jaoks oli hindamatu kogemus ja andis palju julgust juurde õpilasfirma loomine. Väga vahva oli näha enda tooteid Selveris müügil ja öelda auga, et minu tooted on päriselt ka poes müügil. 

Samas võiks selliseid programme olla ka noorematele, et sellise kogemuse saaks kätte juba nooremas eas.

Soovita noortele mõningaid nippe – just neile, kellel on mõte hakata raha koguma või kellel on tekkinud plaan otsida lisavõimalusi raha teenimiseks. Millest üldse alustada?

Kindlasti ma innustan kõiki vähemalt proovima. Noorena ei ole sul nii palju investeerimiseks raha, et lõpuks kõigest ilma jääda või ei ole veel võimalik nii suuri pangalaene võtta. Aga mis puudutab lisaraha teenimist, siis ma soovitaksin mõelda nende asjade peale mida sulle teha meeldib ja leida võimalusi nende ära kasutamiseks.

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus