fbpx

Peatame üheskoos kiusamise!

Mitte kedagi ei tohiks kiusata ja panna halvasti tundma narrimisega, asjade ära võtmisega ega muul viisil. Kui oled aga sattunud kiusamise küüsi, peaksid igal juhul sellele vastu astuma.

Kiusamine paneb kannatajat ennast halvasti tundma ja kannatajal on raske end kaitsta. Kiusamine on näiteks löömine, tõukamine, kinnihoidmine, alandamine, solvamine, narrimine, grupist väljaarvamine, laimujuttude ning piinlike piltide, videote ja veebipostituste levitamine jms.

Kiusamine võib toimuda päris elus ja ka interneti vahendusel ning kiusamist saab liigitada nii:

  • vaimne (nt sõimamine, halvasti ütlemine),
  • kehaline (nt löömine, tõukamine, asjade äravõtmine)
  • sotsiaalne (nt tagarääkimine, teiste ässitamine kiusatava vastu)

Igasuguse kiusamise peatamiseks tuleb esmalt rääkida usaldusväärtusliku täiskasvanuga, näiteks kas õpetajaga, noorsootöötajaga, ema-isaga või kellegi teisega. Kui sa ise ei julge täiskasvanu poole ise pöörduda, räägi sõbrale ja jaga oma muret, kindlasti leiate üheskoos lahenduse ja pöördute üheskoos täiskasvanu poole.

Loe lähemalt, mida saad sina teha, et kiusamist ennetada ja lõpetada:

Kui näed, et kedagi teist kiusatakse, siis tea, et ka sellisel juhul tuleb midagi ette võtta. Ka sina ju ei sooviks tunda enda suunal kiusamist ja seda tunneb ka sinu kaaslane, keda kiusatakse. Oluline ei ole see, kas kiusaja on sinu hea sõber – igal juhul peaksid kiusamisele vastu astuma! Loe lähemalt peatükist “Kui näed, et kedagi kiusatakse”.


Koostatud
Kiusamisvaba Kool, Lasteombudsman, PeaasiLastekaitse Liit, Õiguskantsler allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus