Kogemuslugu Margo Metsojaga: mulle meeldib aidata oma kodukoha arengule kaasa

03.09.2018
Gertha.Teidla-Kunitson@entk.ee

Teeviit on kogumas noorte kogemusi üle Eesti. Üheks oma kogemuse jagajaks on ka Margo Metsoja, Tõrva Vallavolikogu liige. Margo on viimast ametlikku noorusaastat nautiv noormees Lõuna-Eesti pisikesest külast. Viisime Margoga läbi intervjuu, kus uurime, kuidas jõudis Margo osaluse teemani ning miks on just noorte osalus tema jaoks oluline.

Suurem osa Margo lapsepõlvest möödus põldude ja metsade vahel seigeldes. Praegu kõrgeima hariduse omandas ta Tartu Ülikoolis haridusteaduse valdkonnas, ent oma elu jooksul on ta teinud väga palju vabatahtlikku tööd.

Margo, mis on sinu arvates noorte osalus?
Noorte osalus on valdkond, millega olen samuti üsna palju kokku puutunud: olles ise noor aktivist erinevates organisatsioonides ning nüüd olles ise volikogu liige, kes noorte arvamusega arvestama peab.

Mis on noorte osaluse puhul sinu arvates kõige olulisem?
Minu jaoks ei ole noorte osalus eesmärk omaette, vaid pigem vahend. Oluline on see, et noori puudutavates teemades oleks nendega arvestatud ning ka, et noored saaksid vabalt oma mõtteid ja arvamust edastada.

Mis on noorte osalustemaatikaga tegelemine Sulle kõige rohkem andnud?
Tänu noortevaldkonnas aktiivsele olemisele olen ma saanud juurde väga palju kogemusi, mis mind muus elus on edasi aidanud. Kuna erinevad tegevused, üritused ja ettevõtmised nõuavad teadmisi väga erinevatest valdkondadest, siis olengi saanud just neid erinevaid külgi arendada. Nendeks võivad olla oskused ehitusvaldkonnast, elektroonikast, ürituste korraldus, ajakirjandus, esinemisoskus, loogiline mõtlemine, koristamine jne. Lisaks on see loonud meil suure ja hea sõpruskonna, kellega koos alatasa midagi ette võtame.

Missugune on Su kõige raskem või keerulisem kogemus, mis on seotud noorte osalusega?
Näiteks on vahel üsna keeruline olla järjepidev ja hoida motivatsiooni nii endal kui teistel, kes sinuga koos erinevates organisatsioonides tegutsevad. Samuti on üsna pidev töö järelkasvu leidmine.

Miks on oluline olla aktiivne kodanik, panustada ja osaleda aruteludes-küsimustes, mida kogukonnas arutletakse?
Mina olen aktiivne kodanik peamiselt seepärast, et mulle meeldib ise aidata oma kodukoha elu arengule kaasa. Tean, et saan mingites asjades olla abiks ja loodan, et see läheb korda ka teistele. Eks igaüks ise teab, kui palju ta tahab kogukonna asjades kaasa lüüa. Rolle on erinevaid, saab osaleda pakutavas või selles kõiges kaasa lüüa.

Kolm soovitust noorele, kes tahaks ka oma kodukohta panustada, ent kes ei tea, kuidas seda teha:
Variante, kuidas saada ennast nooreks, kes kaasa lööb, on mitu. Kõige lihtsam on seda ilmselt teha õpilasesinduse ja noortevolikogu kaudu. Aga on ka teisi variante. Üks nendest on näiteks meetod, mida ma ise väga palju kasutasin. Nimelt helistasin ja kirjutasin ma vallavanematele ja linnapeadele otse. Kui oli mingi idee või küsimus, siis edastasin selle vabalt. Kasuks tuleb ka see, kui oled mingis valdkonnas pädev ja lõpuks hakkab kohalik omavalitsus sind vajama. Väikses kohas on seda kindlasti lihtsam teha.

Kui oled juba täisealine, siis on võimalus luua mittetulundusühing, mille abil on lihtsam kirjutada projekte, korraldada sündmusi, rääkida kaasa otsustes jne.

Variante on palju, kuidas noorte osalus toimib ja kõige efektiivsem on ikkagi enda aktiivsus. Kunagi ei saa ootama jääda, et keegi tuleb sinult arvamust küsima. Kui sul on milleski soovi kaasa rääkida, siis edasta oma arvamus julgelt!

Artikkel on koostatud 2018. aastal.

 

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend