fbpx

OSALE: Keskkonnateemaline noorte luulevõistlus ‘’Kaitseme kasvupinda’’

Viljakas must muld ja peegelpuhas vesi on tugeva taime alused: mida kaitstum on kasvupind, seda rohelisem, pirakam, tervem on taim. Soovides kasvatada kenat lille, tuleb tagada magusad tingimused. Nii on ka inimkonnaga: mida rikkumatum on loodus, rohkem on ressursse, suurem on liigirikkus ja turvalisem on tulevik, seda meeldivam on olla; kirev keskkond kindlustab mõnusa elu.

Ent kasvupinnas on kuivama hakanud ja lilled ühes sellega närtsima – aastatepikkune ületarbimine ja saastamine on viinud keskkonna viimse piirini. Loomapopulatsioonide arvukus on viimase 40 aastaga langenud 60 protsenti, süsinikdioksiidi kogus atmosfääris on inimajaloo kõrgeim ja 2018. aastal raiuti ligi 120 000 ruutkilomeetrit troopilist metsa maha. 

Üheskoos suudame aga laastamistööle lõpu teha ja turvalise tuleviku üles ehitada, milles mets mängib muusikat, õhk on vahvalt värske ja ookean sügavsiniselt selge. Tuleb vaid ärgata talveunest ja tegutseda: säästa, sorteerida ja taaskasutada, aga ka vaimutasandil toimetada – kirjutada, kõnelda ja panna inimesi ühes endaga hoolima.

Sooviga innustada noori keskkonnast mõtlema ja kirjutama, esitleb noorteportaal Teeviit 2021. aasta kevadel esmakordselt 7-26 aastastele noortele pühendatud luulevõistlust ‘’Kaitseme kasvupinda’’.

Kuidas osaleda?

Keskkonnateemalisi luuletusi saab esitada 6. juunini meiliaadressil teeviit@harno.ee. Lisa kindlasti luuletuse pealkiri, töö autori(te) nime(d), klass ning kooli nimi. 

Vanuserühmasid on kolm:

  • algkool (1.-4. klass);
  • põhikool (5.-9. klass);
  • gümnaasium (10.-12. klass) + vanemad.

Võitjad kuulutatakse Teeviit kodulehel välja 10. juunil. ‘’Kasvatame kasvupinda’’ žürii koosseisu kuuluvad luuletaja Maarja Pärtna,  Krista Kingumets Keskkonnaametist, Eesti Lastekaitse Liidu Noortekogu juht Triin Sooäär ja Teeviida luulehuvilisest vabatahtlik Annette Hermaküla. 

Parimaid autasustatakse ja kõige tabavamad ning kirevamad luuletused avaldame enda kodulehel. 

Milliseid luuletusi ootame? Žüriiliige ja eesti luuletaja Maarja Pärtna kirjutab: ,,Loen hea meelega kõiki luuletusi, mis võistlusele saabuvad. Omalt poolt loodaksin näha luuletusi, mis mõtestavad julgelt ja kujundlikult seda, kuidas kohalik ja ülemaailmne oma omavahel seotud. Eelmise aasta keskkonnateadlikkuse uuring ütleb, et eestlased tunnetavad globaalseid probleeme sageli kaugete ja Eesti jaoks ebaolulistena – me ei oska siin toimuvaid muutusi seostada globaalsel tasandil toimuvate muutustega. Samas lähevad meilgi talved soojemaks ja lumevaesemaks, kaovad looduslikud elupaigad ja mitmeid liike ähvardab väljasuremisoht. Kuidas see kõik meie igapäevase eluga seostub? Kas kogeme neid muutusi isiklikult? Milliste kujunditega väljendada muutuvas maailmas elamise tunnet? Kas keskkonnaprobleemidest saab luuletada ka lootusrikkalt või humoorikalt? Mida tunneb lind, kelle pesapuu on metsas maha võetud? Luule annab võimaluse neile küsimustele vastata.’’

Et saada inspiratsiooni, vaata kindlasti intervjuud žüriiliikme ja luuletaja Maarja Pärtnaga. Tuult tiibadesse! 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus