fbpx

Mis on seksting?

Sekstimine (inglise keeles sexting) – seksuaalse alatooniga sõnumite, piltide või fotode saatmine, vastuvõtmine või edastamine mobiiltelefoni, sotsiaalmeedia või meili teel.

Sekstimine hõlmab:

  • alasti- või peaaegu alastifotode või selfide,
  • videote, mis näitavad alastust, seksi või simuleeritud seksi,
  • tekstsõnumite, mis pakuvad seksi või viitavad seksuaalaktile, saatmist ja vastuvõtmist.


Mõned inimesed sekstivad selleks, et flirtida, olla kellegagi lähedane, ilma et nad riskiksid rasestuda või sugulisel teel leviva haigusega (STD) või lihtsalt uudishimu pärast. Mõned inimesed võivad arvata, et sekstimine on kahjutu, kuid miski, mida me oma telefonides või võrgus saadame, pole privaatne ega anonüümne, sealhulgas tekstisõnumid, meilid või otsesõnumid. Mõne sekundi pärast võivad nad olla näha kogu maailmale.

Millised ohud ja riskid sekstinguga kaasnevad?

  1. Isegi kui pilt, video või tekst oli mõeldud ainult ühele inimesele, on see pärast saatmist või postitamist saatja kontrolli alt väljas. Kui olete seksuaalse sõnumi saatnud, võidakse seda teie teadmata või loata teiste inimestega jagada. Internetti postitatud foto või video täielik kustutamine võib olla võimatu, isegi kui see kustutada või paluda vastuvõtjal või suhtlusportaali administraatoril see eemaldada, võib see juba olla kellegi poolt alla laetud ning jälle ringlusse jõuda.

  2. Kui kompromiteeriv pilt jõuab avalikkuse ette või saadetakse teistele edasi, võib tagajärjeks olla alandamine, piinlikkus ja avalik naeruvääristamine. Halvimal juhul võidakse selliseid pilte kasutada väljapressimiseks. Sellised tagajärjed võivad põhjustada masendust, depressiooni ja muid vaimse tervise probleeme.

  3. Arvesta ka sellega, et saadud seksuaalsõnumi edastamine või seksist ekraanipildi veebis postitamine on Eesti riigis ebaseaduslik, kui sõnum sisaldab noore inimese fotot. Isiku nõusolekuta alasti piltide tegemine ja edastamine on samuti ebaseaduslik. Nooremast kui kaheksateist aastasest tehtud seksuaalse sisuga fotosid ja videoid ei või omada ega edasi saata keegi. Ebaseaduslik on ka alla neljatestaastasele selliste fotode ja videote näitamine.

  4. Arvestades, kui riskantne on seksuaalsete sõnumite saatmine, ärge kunagi survestage kedagi teile seksuaalseid sõnumeid saatma. Kui keegi sunnib teid seksuaalseid sõnumeid saatma, pidage meeles, et sinul on õigus öelda “Ei”. Kui keegi saadab teile sekstingu, ärge jagage seda sõprade või klassikaaslastega. Kui saate soovimatu sekstingu, mis tekitab teis ebamugavust, paluge inimesel neid enam mitte saata. Rääkige usaldusväärse täiskasvanuga, kui see inimene jätkab teiega seksuaalsete sõnumite saatmist.

Kokkuvõtvalt

On normaalne, et teil on seksuaalseid mõtteid ja tundeid ning soovite väljendada oma külgetõmmet teise inimese vastu. Kuigi seksting võib tunduda ohutu ja lihtne viis seda teha, on oluline enne seksuaalse tekstisõnumi saatmise otsustamist kaaluda kõiki võimalikke tagajärgi ja ohte.

Allikad: AMAZE.ORG ja Targalt Internetis.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt.

Skip to content