fbpx

Õpilasfirma HÕÕG kogemuslugu: see on midagi, mis meile kõigile meeldib


HÕÕG on neljaliikmeline õpilasfirma 32. keskkoolist. Õpilasfirma toodab küünlaid, millest põlevad välja üllatused. Tiimiliikmed on Elisabeth Ots, Hanna Marleen Kits, Johanna Tomberg ja Iris Rämmeld.

Mis on teie õpilasfirma tekkelugu? 

Tahtsime teha uurimistööks õpilasfirmat. Alguses oli meil juba tiim kokku pandud neljast inimestest, kellega läbi saame. Kõigepealt mõtlesime teha teed, siis mõtlesime teha vannipomme ja seejärel vannipomme, mis on teekottides. Ja siis, mu sõbranna avas TikToki ja nägi küünalt, kust põleb üllatus välja, ning ta pakkus, et teeme seda, millega kõik nõustusid. Hakkasime nime peale mõtlema. Mõtlesime, et tahaks ilusat eestipärast nime ja HÕÕG meenutab seda, kui süsi hõõgub, mis sobiks küünaldele hästi.

Kas kellelgi liikmetest on eelnevat kogemust enda firma loomisega?

Ühel meie liikmel on minifirma olnud varem, seega temal oli kogemus. Teistel eelnevat kogemust pole. 

Milline näeb välja teie õpilasfirma tööprotsess? Milline on teie tööjaotus?

Me teeme kõike koos, kuigi meil on ametinimed jagatud, ning oleme üldiselt ühtne tiim. Vaatame enne tootmist, kui palju materjali on vaja järgmise laadungi tootmiseks, ja valime tootmispäeva. Kaks inimest toodavad: sulatavad vaha, valavad vaha, kleebivad silte ja kasutusjuhendeid ning muud taolist. Teised kaks tegelevad kirjaliku osaga, sest tegemist on siiski uurimistööga ja see on nõutud.

Kuidas hoiate õpilasfirmat ja muud elu tasakaalus?

Sellega on keeruline, selles mõttes, et väga ei hoiagi. Eraelu põhimõtteliselt ei ole ja kuna kõik tiimiliikmed on sõbrad, on see sõprussuhetes ka veidi tunda andnud. Kuna suhtleme ka läbi interneti, näiteks Messengeris, on iga päev justkui tööpäev, ja seda hommikust õhtuni. Sellegipoolest saame ikkagi kuidagi hakkama, tuleb lihtsalt hästi planeerida asju. 

Kuidas on see elu mõjutanud?

Kiire on, aga oleme juba praeguseks saanud palju kogemusi, ning samas see on midagi, mis meile kõigile meeldib. See on justkui selline hobi, mis toob ka veidi taskuraha sisse.

Mis on siiani olnud suurim väljakutse?

Aja ja energia leidmine, samuti tiimisiseste suhete korrashoidmine. Näiteks kui sa ärkad hommikul kell üheksa, lähed tootmiskohta, hakkad tiimiliikmetega tegema, kusjuures seda päeva oli iseenesest raske leida, ja toodad terve päeva. Peale seda on kõik ilmselgelt väsinud, aga peab veel kirjalikku osa tegema, mis on veel lisakoormus. Väsinuna pole ilmselt keegi väga entusiastlik, seega kui keegi veel vea teeb, on kerge ärrituda. Kui see kõik välja arvata, siis ei ole õpilasfirmaga tegelemine eriti keeruline.

Kuidas on see teid arendanud?

Loomulikult saame paremini aru, kuidas ettevõtted toimivad. Oskame varasemast paremini aega planeerida ja mitmetahulisi probleeme ise lahendada. 

Millised plaanid on teil seoses firmaga tulevikuks?

Tahaks rohkematele laatadele jõuda ja sponsoreid juurde. Veel on sooviks jõuda suurema publikuni. Proovime ka paremad tooraineid leida, mis oleksid odavamad, kuid siiski hea kvaliteediga. Meie küünalde omahind on ise nii kõrge, seega tulu teenimisega on kohati raskusi.

Kas soovitaksite teistelegi luua oma õpilasfirma või pigem teha uurimistööd?

Kindlasti õpilasfirma teha. See annab eluks vajalikke kogemusi ja samuti on see lõbus, näiteks laatadelt leiab uusi tutvusi ja sõpru. Kui teha mingit toodet, mida endale meeldib valmistada, siis on protsess nauditav ja selle üle saab ise uhke olla.

Mida soovitate tulevastele õpilasfirmadele?

Teha midagi, mida ise tahad teha ja mis tundub endale hea idee, sest ise peab südamega juures olema, ning mitte teha midagi, et lihtsalt oleks tehtud. Samuti peaks raamatupidamisega kohe alustama, sest muidu tekib sellega hiljem probleeme. Viimaseks olla inimestega mõistev, sest ka teisi väsitab see tööprotsess – Sina ole inimene ja nemad on ka inimesed.

Kirjutas Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Sabine Liisa Pärn.

Artikkel on avaldatud aastal 2022.

Skip to content