Noorteagentuuri Projektitegijate Challenge’s osalejad Milla-Esta ja Liina: kellegi panus ei ole liiga väike ja tähtsusetu

03.06.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Seekordses loos jagame Teile kahe noore- Milla-Esta Koitmaa ja Liina Saloneni kogemusi seoses projektikirjutamisega. Noored osalesid Noorteagentuuri projektikirjutamise väljakutses ning jagavad nüüd enda kogemusi ja mõtteid seoses sellega.  Projektitegijate väljakutse raames kirjutasid Milla-Esta ja Liina projekti noortevahetusele “eARTh needs you”.

Rääkige veidi endast. 

Liina Salonen: Olen fotograaf ja üliõpilane. Õpin Tartus Pallases teist aastat fotograafiat. Pean sidet loodusega ääretult tähtsaks ning üritan looduses võimalikult palju aega veeta. Seetõttu köitis mind koheselt ka Milla pakkumine teha foto ja keskkonna teemalist projekti.

Milla-Esta Koitmaa: Olen samuti fotograaf aga õpin seda kunsti Tallinna Polütehnikumis. Fotopisiku sain sisse ajast, mil olin Tallinna Loomade Varjupaigas vabatahtlik ja pildistasin sealseid koduootavaid loomi. Mu eesmärk ka edaspidiseks on luua nö funktsionaalset kunsti. Seega otsustasingi sellise projekti kasuks, mis inspireeriks ka teisi seda tegema.

Räägi täpsemalt, mis te noorteagentuuris tegite? Võtsime osa SANA poolt korraldatud “Projektitegijate Challenge’ist”, mis hõlmas seda, et pidime kõigest kuu aja jooksul korraliku projektiplaani valmis kirjutama ja ära esitama. Samal ajal pidime oma protsessi kohta videopäevikut pidama, et ka teisi noori inspireerida seda teekonda ette võtma, sest tegelikult see polegi nii keeruline kui pealtnäha tundub. Nädalad möödusid küll kiiresti, aga jõudsime ilusti ja edukalt oma noortevahetuse projekti “eARTh needs you” valmis kirjutada. Kõige selle lõpus saabus meile noorteagentuurilt ka kingipakk mis sisaldas InterRail reisipasse ja muud nänni.

Kust tuli selline idee? 

Milla: Osalesin aasta alguses samateemalises noortevahetuses Hispaanias. Tolle noortevahetuse korraldusmeeskond jättis aga soovida, sest nendest ei õhkunud mingit erilist kirge ega ka teadmisi fotograafia või keskkonnakaitse suhtes. Seega, kui nägin SA Archimedese Noorteagentuuri poolt korraldatud projektitegijate väljakutset, võtsin otsejoones ühendust oma hea fotograafist sõbrannaga, et üks (loodetavasti) palju vägevam projekt valmis kirjutada. Kuna tähtajani oli vaid mõni päev jäänud, tegime kibekiiresti kondikava ja taotluse valmis ning saatsime need teele. Toredalt kombel valitigi meid üheks viiest grupist, kes väljakutsest osa sai võtta.

Millised olid suuremad väljakutsed? 

Suurim väljakutse oli ilmselt see, et kõik asjad tehniliselt korrektselt ja sidusalt vormistada. Oli ka tükk tööd, et välja mõelda milliste nõksudega õppimine mänguliseks ja tõesti nauditavaks muuta.

Mida te ise selle käigus õppisite? 

Kõige põhilisem alustala, mille meile SANA mentor Kätlin selgeks tegi, oli see, kuidas rakendada SMART mudelit oma eesmärkide sõnastamiseks. See oli strateegia millega me varem polnud kokku puutunud, kuid kindlasti kasutame edaspidi ka muudes valdkondades. Samuti oli oluline õppekoht see, kuidas oma ideid võimalikult lihtsalt ja kõigile arusaadavalt väljendada. Kõige keerulisem osa oligi see, et ühte ja sama mõtet ja ideed peab oskama nii umbes 150 erineval viisil selgeks teha.

Räägi üks lahe seik sellest väljakutsest. 

Kõige lahedam oli kindlasti meie esimene ajurünnak videopäeviku pidamise kohta. Selle käigus üritasime välja töötada kontsepti, kuidas hoida sotsiaalset distantsi aga siiski videod hästi tööle panna.

Mis motiveerib teid? 

Meid motiveerib see, et me teame, et mida rohkem inimesi väikeste tegudega kaasa aitab, seda suurem võimalus on meil üheskoos maailma täbarat olukorda parendada. Sooviksime noortele mõista anda, et kellegi panus ei ole liiga väike ja tähtsusetu. Seega ühendasimegi oma projekti mingil määral sotsiaalmeediaga, et inimesed kutsuks ka oma sõpru ja tuttavaid hoolima ja mõju kanduks kaugemalegi kui meie kahekümnepealine väike noortevahetus.

Miks peaksid noored sellistes asjades osalema? 

Esiteks peaksid noored kindlasti julgelt osa võtma igasugustest rahvusvahelistest projektidest, olgu need lühikesed noortevahetused või hoopis pikemaajalised vabatahtlikuks olemised. See aitab asju suuremas pildis näha ja annab omakorda ideid kuidas oma teadmistepagasiga teistele inspiratsiooniks olla.


Kõikide “Projektitegijate Challenge’ist” osavõtjate lugudega on võimalik tutvuda Youtubes.

Artikkel on koostatud 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend