Kogemuslugu: YouTubes möllab Voka noorte kokasaade

09.07.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Idee luua Voka noortekeskusesse kokaklubi sündis sellest, et projekti eestvedajatele meeldib kokata ning kuna see on nende meelest vajalik oskus tulevikuks, siis tekkis neil mõte, et miks mitte luua kokaklubi, kus noored saavad üheskoos kokkamist õppida. Ideest ja kogemusest jagas mõtteid Kristina Gukk, kes on projekti üks eestvedajatest. Noorte idee teostamiseks andis hoogu noorte piirkondlike omaalgatuste konkurss Nopi Üles.

  1. Kus ja kuidas hakkasite kokaklubi tegevusi läbi?

Kokaklubi tegevusi hakkasime läbi viima Voka noortekeskuse köögis. Alguses ei olnud meil kokkamiseks suuri võimalusi, pidime vajalikud toiduaineid ise tooma ning kasutama olemasolevaid vahendeid. See oli üks põhjustest, miks otsustasime Nopi Üles projekti kirjutada, et muuta noortekeskuse köök atraktiivsemaks.

  1. Kui tihti kokaklubi toimub, kes seda eest veavad ja kes kaasa löövad?

Kokaklubis kohtutakse kaks korda kuus, suviti üks kord kuus ning tegevust veavad eest mina ja Maria, kes teisi juhendavad ning retsepte otsivad. Kokaklubisse kuuluvad 13-18 aasta vanused noortekeskuse sagedased külalised ning sõbrad ja tuttavad.

Kokaklubisse on oodatud kaasa lööma kõik noored ja väga oodatakse kokkama noori Toila vallast kui ka teistest Ida-Virumaa piirkondadest, tulgu kasvõi lihtsalt külla või saagu inspiratsiooni. Selliselt saaks edasipidi koostööd teha, näiteks kui mitmes noortekeskuses tegutsevad kokaklubid ja see oleks väga vahva ühine tegevus.

  1. Kuidas olete kokaklubi tegevuses rollid jaotatud?

Tavaliselt kokkavad kõik kes kokaklubi kohtumistest osa võtavad. Peamiselt kokkavad küll kokaklubi juhid, kuid on ka teisi noori. Vajalikud toiduained saame noortekeskuse noorsootöötaja abiga. Meil on saadete salvestamiseks olemas ka filmimees, aga kui teda ei ole, saame ise filmimisega hakkama. Monteerimisega tegelen mina, kuna see on üheks minu harrastuseks saanud, mis mulle tõsiselt meeldib. Kokaklubi tegevusest valmivad kokasaated, mis laetakse üles YouTube kanalisse.

  1. Kuidas retseptid välja valite?

Tegime noortekeskuses küsitluse, et mis riikide toite noored tahaksid kõige enam proovida, võtsime kõik vastused arvesse ning nende põhjal otsisime välja retseptid. Lähtusime lihtsusest ning sellest, et üks kokaklubi eestvedaja ei söö liha ning arvestame sellega. Teeme kokaklubis tavaliselt kahe erineva retsepti järgi toite, üks on lihaga ning teine ilma. Kokkamise õppimise juures on oluline ka see, et tehakse erinevate kultuuride toite, mis tähendab seda, et noortel on võimalus teha tutvust teiste maade rahvustoitudega.

  1. Mida olete projekti eestvedamisest kõige rohkem õppinud? Mis on teid inspireerinud?

Üldiselt terve see projekt on olnud väga arendav ning õpetlik. Antud projektiga oleme õppinud paremini aega planeerima, sest meil mõlemal olid kokaklubi tegevuse ajal käsil eksamid ning meil oli keeruline leida kuupäevi koolituste ning kokaklubi tegevuse jaoks, kuid saime siiski hakkama.

Lisaks olulise oskusena saame tuua välja selle, et oleme rohkem õppinud kokkama, meeskonnatööd tegema ja ka dokumente koostama, mida läheb tulevikus kindlasti vaja. Mina ise sain kindlasti arendada enda oskusi filmimonteerimise valdkonnas. Inspireerinud on ikka see puhas armastus sellesse tegevusse panustada ning enda kodukandi noori toetada. Me siiralt loodame, et pärast meid, kui lõpetame siin kooli, võtab Vokast keegi kokaklubi tegevuse enda kätte. Meie tegevusi saab jälgida Instagramis ja valminud saateid on võimalik vaadata sellel YOUTUBE KANALIL.

Mõned Kokaklubi kokasaated: 

Kogemusi jagas Voka noor Kristina Gukk 2018. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend