Mondo vabatahtlik Marten Jakobson: inimese aeg (elu) on väärtuslik

28.12.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Täna oleme teinud loo MTÜ Mondo vabatahtlikuga Marten Jakobsoniga.

Kus sa vabatahtlikuna oled käinud?

2021. aasta juuli-august veetsin vabatahtliku digipädevuste eksperdina Keenias, Shianda külas. 2022. aasta jaanuar-märts täidan sarnast rolli Ghanas, Kongo külas. Minu esimene vabatahtlik kogemus oli aga juba 2011. aastal kui veetsin paar kuud Põhja-Itaalias Bajardo külas.

Kust sa sellise võimaluse said?

Kui otsida, on organisatsioone, kelle tegemistesse võimalik panustada, mitmeid. Lisaks rahvusvahelistele võimalustele nagu näiteks EVS (European Voluntary Service) on ka Eestis olemas tugevad tegejad. Mind lähetas Keeniasse ja lähetab Ghanasse Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsioon MTÜ Mondo. Projekti “COVID-19 mõjude leevendamine hariduses: digipädevuste tõstmine Ida-Aafrikas” raames lähetati 2021. suvel Keeniasse kolm vabatahtlikku eksperti.

Millega sa enne tegelesid?

Varem olen peamiselt tegutsenud hariduse valdkonnas. Hariduselt olen geograaf ja geograafia õpetaja. Lisaks õpetamisele olen koordineerinud rahvusvahelise õppekava (IB) õpet ning viimased aastad tegelenud e-hindamisvahendite arendamisega SA Innove ja Haridus- ja Noorteametis.

Kaua sa mõtlesid selle võimaluse üle ja kas oled kahetsenud?

Kui nägin kuulutust, et otsitakse minule sarnase profiiliga inimest, ei kaalunud kaua. Võimalus anda tagasi ning inimesi aidata on väga tugev motivaator enda mullist välja astumiseks. Loomulikult on oluline ka läbi mõelda kuidas korraldada enda töö- ning eralu, kuid kui tahta on kõik võimalik. 

Kahetsenud pole ma kordagi. Seda näitab kasvõi asjaolu, et ees ootab juba uus lähetus. 

Milline nägi su päev välja olles vabatahtlik?

Minu päevad Keenias olid väga mitmekesised ning tulvil uusi kohtumisi ning kogemusi. Tööalaselt toimusid tavapäraselt kas digipädevuse koolitused õpetajatele või uute koolide külastus, et kaardistada olukorda ning sõlmida kokkuleppeid. Palju oli suhtlust ka kohaliku vastuvõtva organisatsiooni esindajaga.

Siiski, igapäevaelu rutiin ei erinenud palju tavapärasest. Pesust, söögist, koristamisest ei pääse ka vabatahtlikud. Õhtuti veetsime aega teiste vabatahtlikega ning kohapeal tekkinud tuttavatega korraldadades ühiseid õhtusööke või filmiõhtuid. Nädalavahetused olid enamasti vabad, mis võimaldas avastada ümbruskonnas olevaid vaatamisväärsusi.

Kuidas sa seal toime tulid, nii suhtlemisega kui vabatahtlikuna?

Tundsin ennast algusest peale Shiandas koduselt, mistõttu usune, et tulin mulle seatud ülesannete täitmisega kenasti toime. Kuna inglise keel on üks Keenia riigikeeltest, siis suhtlusbarjääri ei tekkinud. Lisaks on inimesed väga avatud ning huvitatud sinuga suhtlemisest, tuleb ainult ise samaga vastata. 

Kas seadsid endale enne minekut ka mingi eesmärgi, mida soovisid selle aja jooksul saavutada?

Suuri isiklikke eesmärke lähetusele ei seadnud. Minu puhul tavapäraselt on eesmärk alati anda ja olla endast parim. Millele ehk enne minekut rohkem mõtlesin oli soov mitte jääda kinni harjumuspärastesse käitumis- ning mõttemustritesse. Ehk siis soovisin võimalikult hästi kohaneda kohalike oludega ning teha ja näha asju nii nagu kontekst dikteerib ja usun, et see mul ka õnnestus. 

Millega sa kõige rohkem rahule jäid?

Lisaks sellele, et mul üldse selline võimalus avanes ja selle vastu võtsin jäin ehk rahule kui kontsentreeritud kogu see kogemus oli. Väga lühikese ajaga (vähem kui kaks kuud!) sain aidata kohalikel õpetajatel õppida midagi uut, panustada Shianda kogukonda, olla selle täisväärtuslik osa, kogeda minu jaoks täiesti uusi kultuure ja mõttemaailmu, saada osa Keenia imelisest loodusest ning pikast ajaloost. Lisaks leida uusi sõpru aga ka veeta aega iseendaga.

Mis oli sinu jaoks kõige raskem?

Ei saaks öelda, et midagi oleks raske olnud. Raskused on mõttelaadi küsimus ja kui sind ümbritsevad rõõmsad ja teotahtelised inimesed, siis ei tule pähegi, et midagi on rasket.

Mida sa oled õppinud sellest?

Aeg vabatahtlikuna õpetas mulle, et inimese aeg (elu) on väärtuslik ning ei tasuks seda raisata tehes asju, mida sa tegelikult teha ei soovi. Igal pool peituvad uued võimalused, tuleb ainult otsida, julgeda, proovida. 

Mida sa soovitaks noortele?

Noortele soovitaksin pidevalt õppida ning kogeda uusi asju. Inimene on pidevas arengus ning koos teadmiste ning oskustega kasvame me ka ise.

Samuti soovitaksin kõigile mitte mõelda elulistes olukordades üle. Paljud valikud ning otsused ei ole üldse nii tõsised või olulised kui nad ehk esmapilgul tunduvad.

Küsis sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Raul Tamm.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend