fbpx

Mis on libauudis ja kuidas seda ära tunda?

24.02.2022
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Libauudised on mõiste, mis kerkis esile 2016. aasta USA presidendivalimistel. Sellest ajast on neid süüdistatud Donald Trumpile presidendikoha võitmises ja Trumpi enda poolt tema nime määrimises. Kuidas saab olla kindel, et loetud uudis on usaldusväärne, kui on nii palju erinevaid arusaamisi sellest, mis see libauudis üldse on? 

Mis on libauudis?

Libauudiseid on raske üheselt defineerida, sest inimesed kasutavad seda mõistet väljendamaks erinevaid tähendusi. Põhimõtte poolest on libauudis ükskõik milline lugu või artikkel, mille eesmärk on sihiklikult lugejale valeinformatsiooni edastada ehk panna neid uskuma midagi, mida autor teab vale olevat.

Iga uudislugu võib valeks osutuda, olgu selle põhjuseks kas kirjutaja tehtud viga või lihtsalt mõni arusaamatus. Puhtalt see ei tee lugu libauudiseks, sest too peab olema meelega inimeste petmiseks kirjutatud. Satiirilised uudisteportaalid pole samuti libauudised, sest nende eesmärk on pigem inimeste meelt lahutada kui neid eksitada.

Lisaks pole libauudised see, mida Donald Trump väidab neid olevat: ükskõik milline uudislugu, millega lugeja ei nõustu. Lugeja ei pruugi uudisteportaalis avaldatud arvamustega nõustuda, kuid see ei tähenda, et need on luisked. Trump on läinud asjaga nii kaugele, et nimetab kõik negatiivsed arvamusküsitlused libauudisteks, sest need on talle kahjulikud. See on termini õige tähenduse tõsine väänamine.

Miks libauudised olemas on?

Lugejana võid olla segaduses, miks keegi peaks kulutama enda aega libauudiste kirjutamisele. Põhjuseid on selleks mitmeid.

Raha saamine

Peamine põhjus on raha: tihti saavad veebilehed nendel olevatelt reklaamijatelt seda rohkem raha, mida rohkem inimesi nende lehele klõpsab. Hulganisti uskumatute pealkirjadega uudislugude kirjutamine meelitab rohkem lugejaid lehele ja seeläbi suurendab reklaamidelt saadud raha.

Propaganda

Veel üheks ajendiks on propaganda. Valitsused ja teised mõjukad organisatsioonid ei pruugi sallida, kuidas neid meedias on kajastatud ja võivad kellelegi maksta, et avaldataks seda, mis mõjub avalikule arvamusele hästi. Libauudised võivad toimida kasuliku relvana poliitiliste vastaste ründamisel või avalikkuse arvamuse mõjutamisel.

Valimiste mõjutamine

Libauudiseid on kasutatud ja kasutatakse ka hääletamisotsuste mõjutamiseks. Kui mingi kindel lehekülg või inimeste grupp tahab, et kedagi valitaks või vastupidi, võivad nad meelega väljastada libauudiseid, et mõjutada lugejate arvamust sellest inimesest ja nii mõjutatakse nende hääletusotsust.

Kuidas tunda ära libauudiseid

Ükskõik, mis uudisteportaalist oma teabe kätte saad, alati tasub olla veidi kriitiline. Igaühel neist on omad eesmärgid, olgu selleks raha saamine, rohkemate lugejate meelitamine või mingi kindla seisukoha populariseerimine. Kahtluse korral tasub meeles pidada, et avaldatu ei pruugi olla tõene isegi, kui see on avaldatud usaldusväärsena paistval leheküljel.

Kuigi libauudise äratundmiseks pole ühte kindlat moodust, on siin paar nippi, mis võivad Sind sellega aidata.

Ole klikpeiti suhtes ettevaatlik

Pea meeles märgata “klikpeit” pealkirju, mis on meelega tehtud võimalikult uskumatuna kõlavateks. Kuigi kõik klikpeit ei tähenda, et on tegemist libauudisega, on libauudistel väga tihti klikpeit pealkiri.

Ole kuulsuseid või tuntud avalikke isikuid sisaldavate lugude suhtes skeptiline

Libauudistes on tihti mainitud kuulsusi tegemas ebaharilikke asju. Kui uudis räägib kuulsustest või poliitikutest imelikult käitumas või mingit vaatenurka propageerimas, siis ole ettevaatlik.

Uuri uudisteportaali kohta

Kui Sa ei tunne uudisteportaali ära, siis ära usalda seda veel. Võta hetk, et uurida teisi lehel olevaid uudiseid ja vaata, kas nendel on samuti veidrad või uskumatud pealkirjad. Võid ka googeldada ja vaadata, kas neil on enne olnud tegemist libauudiste väljastamisega.

Tee taustauuringut

Kui uudislugu ei kõla usutav, proovi leida seal kasutatud tsitaatide või näitajate algseid allikaid. Kui leiad sarnase loo ka teistest portaalidest, on arvatavasti tegemist tõese looga: tänapäeval levivad uudised kiiresti ja ei lähe kaua, kuni lugu jõuab ka teiste portaalideni.

Mõtle, miks just Sulle see libauudis ette tuli

Ära iial usu midagi lihtsalt seepärast, et sa soovid, et see oleks tõsi: libauudised on tihti suunatud inimestele nende huvide põhjal. 

Väldi jagamist, kuni pole veendunud teabe tõesuses

Proovi mitte jagada uudislugusid sotsiaalmeedias, kui sa pole kindel, et need on tõesed. Parem on võtta hetk uurimiseks kui enda jälgijatele valeinfot jagada.

Tõlkis Sabine Liisa Pärn. Artikkel valminud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus