Kogemuslugu Sara Sinhaga: minu kogemus vabatahtlikuna

05.12.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

5.detsember on rahvusvaheline vabatahtlike päev. Seetõttu jagame teiega lugu Citizeni OS vabatahtlikuga.

Autorid: Becca Melhuish, Indianna Knight

Vabatahtlik töö on heaks võimaluseks õppida ja areneda. Kuid mida see kaasa võib tuua? Milliseid oskusi saab seeläbi arendada ning milliseid võimalusi vabatahtlik töö pakub?

Vestlesime Sara Sinhaga, kes oli 2020. aastal vabatahtlikuna tööl oma praeguse tööandja, Citizen OS juures, et rohkem teada saada.

Tere Sara. Kas võiksid meile alustuseks rääkida endast ja organisatsioonist, kus vabatahtlikuna töötasid?

Muidugi! Töötan hetkel Citizen OS-is partnersuhete ja kogukonna juhina Indias. Citizen OS on tulu mitte taotlev organisatsioon, mis arendab kodanikutehnoloogiat, mis võimestab kodanikuaktiivsust ja ühiste otsuste tegemist. Mul vedas, et mulle pakuti töökohta veel vabatahtlikuna töötades. 

Kuidas sa Citizen OS-is vabatahtliku tööga alustasid?

Õppisin Tallinna Ülikooli Avatud tehnoloogiate erialal, aasta oli siis 2019. Kuulsin sellest organisatsioonist oma õppekava juhilt, kes nende tööd väga kiitis. 

Seejärel toimus 2020. aasta alguses praktikamess, kus osales ka Citizen OS. Tahtsin nendega rääkima minna, aga olin liiga tagasihoidlik. Pidin sellest võitu saama!

Vestlesin kõigepealt partnersuhete juhi Anettiga ning turunduse- ja kommunikatsioonijuhi Liinaga. Selgitasin, et olen vabatahtlikust tööst väga huvitatud, sest nende organisatsiooni eesmärk läheb kokku minu huvide ja õpingutega. Nad olid entusiastlikud ning palusid mul saata motivatsioonikiri. Peagi kohtusin juba Anettiga, otsustamaks, milline minu roll saab olema. 

Millised olid su ülesanded?

Kahjuks kuulutati päev peale meie kohtumist Eestis pandeemia tõttu välja eriolukord ning ma lendasin tagasi Indiasse. Jätkasin vabatahtlikuna kaugtööl, aga minu roll pidi mõnevõrra muutuma. 

Anett andis mulle võimaluse luua ja läbi viia distantsilt ettekanne kodanikutehnoloogia seisust Indias. Minu ettekandest sai seejärel omakorda alus artiklile. Artiklit kirjutades avastasin võimaluse aidata India noorteorganisatsioone digitaliseerida, sest Citizen OS on selle jaoks sobiv platvorm. Kui Anettile seda ideed tutvustasin, kutsus ta mind Citizen OS-i poole kohaga tööle, et plaani veelgi edasi arendada! 

Kas aimasid algul, et hakkad lõpuks Citizen OS-is tööle?

Üldse mitte. See oli väga tore üllatus! Aga ma ei alustaks vabatahtlikku tööd eeldusega, et sind ka palgale võetakse, sest ettevõttel puudub kohustus seda teha. Vabatahtlikku tööd tuleb teha enda tarbeks – näiteks toetades isiklikku arengut või arendades võimekust muutusi läbi viia, mitte töökoha saamise eesmärgil. 

Miks valisid just Citizen OS?

Tahtsin teha vabatahtlikku tööd organisatsioonis, mille väärtused kattuvad minu väärtustega. Mitte ainult nende väljapoole suunatud ja nähtav, mis on ka oluline, aga just sisemine organisatsiooni kultuur. Siinne töökultuur on fantastiline ja väga avatud. Ideid põrgatatakse edasiviival moel. Seda ideed kannab kogu nende loodav platvorm – konstruktiivne debatt lugupidaval ja ausal viisil. Nende väärtuste peegeldus nii töökultuuris kui tootes tõigi mind Citizen OS-i juurde.

Mis kasu vabatahtlikust tööst said?

Olen palju enesekindlam! Seda olen märganud ise ja ka need, kes tundsid mind enne. Varem kahtlesin endas pidevalt, aga nüüd juhin projekte ja vabatahtlikke tööd – see on suur erinevus. Olen jõudnud kaugele ja seda suuresti just tänu vabatahtlikule tööle!

Rõõm kuulda, et vabatahtlik töö mõjus nii positiivselt. Mis selle põhjus võis olla?

Taaskord – töökultuur. Näiteks õpetasid kolleegid mulle, et eksida on okei, sest eksimused õpetavad alati midagi uut. Kui ka vigu tegin, olid kolleegid toetavad ja motiveerivad. Samuti oli mul võimalus saada tuttavaks paljude huvitavate ja sarnaselt mõtlevate inimestega. Olen selle tulemusena kümme korda enesekindlam.

On sul üldiseid nõuandeid seoses vabatahtliku tööga?

Jah, uuri organisatsiooni tausta ning tutvu eelnevalt ka selle juhtidega. Rõhutan seda just seetõttu, et struktureerimata vabatahtlik töö võib osutuda problemaatiliseks. Olen näinud olukordi, kus inimestel palutakse täita ülesandeid, mis ei olnud algselt kokku lepitud või teha tööd, mida oleks pidanud tegema palgaline töötaja. Vabatahtlikud lasevad ennast halvasti kohelda, sest loodavad saada kontakte ja kogemusi. Kui leiad end sellisest olukorrast, tuleb lihtsalt öelda ei. 

Lõpetuseks, mis on olnud sinu vabatahtliku töö parim kogemus?

See on keeruline küsimus. Mul on olnud nii palju põnevaid hetki, millest valida! Aga ütleksin, eriti seoses enesehinnangu tõstmisega, et selleks oli võimalus luua ja läbi viia töötuba nullist. See töötuba viidi seejärel ka Tallinna Ülikooli talveülikoolis ellu, mis oli minu jaoks ühtlasi suur au ja jäi väga positiivseks mälestuseks.

* * *

Kas Sara kogemus inspireeris sind? Citizen OS otsib uusi vabatahtlikke. Sara juhendamisel on vabatahtlikel võimalus töötada kodanikuaktiivsuse ja e-osaluse projektides Indias. Lisainformatsiooniks võta Saraga ühendust Sara@citizenos.com. Rohkem infot Citizen OS-i ja nende töö kohta vaata aadressilt: www.citizenos.com/et

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend