Mind ähvardati minu intiimpiltide avaldamisega, mida teha?

Alasti pildid on poolpaljad või paljad fotod, mida tehakse tavaliselt enda seksuaalsuse väljendamiseks ja/või interneti teel partnerile või flirditavale isikule jagamiseks.

Isegi, kui pildid saanud inimene on keegi, keda usaldad, võivad asjad väga valesti minna. Pildid saanu võib kas vihastamise või mõne teise põhjuse pärast ähvardada fotode avaldamisega või sõpradele edastamisega. Tegemist on inetu teoga, mille puhul kellegi usaldust murtakse ning samuti on see Põhiseaduse vastane.

Teistes olukordades võivad pildid sattuda vale inimese kätte, mis võib neile anda relvad santaažiks. Tegu on kriminaalselt karistatav.

Mida teha, kui ähvardatakse Sinu alasti pildi avaldamisega

Kui leiad ennast olukorras, kus keegi ähvardab jagada sinust intiimseid pilte, võib see olla väga traumeeriv kogemus. Kõige tähtsam on iseenda eest hoolt kanda, see võib olla väga stressirohke aeg. Kahjuks ei oleks Sa esimene, kes peab midagi sellist läbi elama. 

Juhuks, kui peaksid ennast leidma sellisest olukorrast, on siin sulle paar nõuannet.

Jää rahulikuks

Kuigi see võib olla väga pingerohke periood, on mõistlik mitte paanikasse sattuda.

Võid tunda ennast lööduna ja alt veatuna ning olukorra lahendamine võib osutuda keeruliseks, kuid tasub meeles pidada, et see pole Sinu süü. Keegi teine murdis Sinu usaldust ja see vastutus lasub temal. Sa ei ole halb inimene enda seksuaalsuse väljendamise pärast.

Räägi kellegagi

Kui Sul on keegi, kellele usaldad enda muresid rääkida, nagu näiteks vanem, õde-vend või noorsootöötaja, võta nendega ühendust. See võib tekitada piinlikustunnet, aga rääkimine võib aidata. Neil võib olla võimalus sinu nõustamiseks või aitamiseks. 

Samuti võib kasuks tulla mõne vaimse tervise spetsialisti, näiteks psühholoogi, nõustamisele minemine. Nad saavad Sinuga juhtunu läbi rääkida, aidata leida viisi pingega korda tulemiseks ning toetada olukorraga tegelemise protsessis.

Kui Sinu pilte jagatakse Sinu koolis, siis saad sellest teada anda õpetajatele, kooli juhatusele või õpilasesindusele. On oluline, et nad oleksid olukorraga kursis, nii saavad nad aidata probleemi lahendada ja selle nimel tegutseda.

Tähelda üles tema suhtlus Sinuga

Kirjuta üles nii palju informatsiooni kui saad tema ähvardustest. Kui nad on Sind ähvardanud sõnumite teel, siis tee kindlasti kuvatõmmis saadetud sõnumitest.

Kui keegi kuulis või nägi, kui ta Sind ähvardas, siis palu neilt kirjutada üles nende nimi ja telefoninumber. Neist võib tulevikus abi olema, kui peaksid kohtusse minema, neist võib saada tunnistaja.

Võta kasutusele õiguslikud meetmed

Kellegi ähvardamine on ahistamise vorm, mis on omakorda kriminaalkuritegu. Hea idee on teavitada Politseid, nad saavad Sind juhatada ja nõustada.

Peale Politseisse teavitamist peaksid saama peale paari päeva anda tunnistuse. Seejärel alustatakse juhtumi uurimist sinu tunnistuse põhjal.

Kui uurimine on läbi viidud, otsustab prokurör, kas juhtum on piisavalt tugev, et pöörduda kohtusse.

Õiguslike meetmete kasutamise kaalumisel pea nõu inimestega Sinu ümber: vanemad, noorsootöötaja või vaimse tervise spetsialist. Pea meelest enda eest hoolt kanda, kui oled otsustamise protsessis.

Kas on arukas ähvardajaga rääkida?

Ohver võib tunda vajadust kohe ähvardajale vastata ning paluda neil lõpetada. Pea meeles, et iga olukord on erinev. Kui ähvardaja on võõras, võib olla kõige mõtekam neist kohe Politseisse teatada, aga mitte vastata.

Kui ähvardaja on sinu endine partner või keegi, keda tead, peaksid endalt küsima, mis kasu võid nendega suhtlemisest saada. Kui nendega vestlemine ja palumine neil lõpetada ei valmista sulle ebamugavust, võid ka nii talitada. See pole midagi, mida pead tegema, ka neist võib otse Politseisse teada anda ilma, et võtaksid nendega eelnevalt ühendust. 

Tee seda, mis tundub Sulle parima variandina, ning kanna enda füüsilise, sotsiaalse ja vaimse tervise eest hoolt.

Minu alasti pilte jagati inetrnetis

Kui ähvardaja peab enda sõna ja postitab Sinust internetti intiimseid pilte, siis peaks Sinu fookuses olema iseenda eest hoolitsemine.

Kui nad mainisid Sinu kontot postituses, eemalda enda nimi postituselt ja anna ahistajast sotsiaalmeedia platvormile läbi süsteemi teada, et nad saaksid selle maha võtta. Samuti saad ühendust võtta Google’iga, et nad pildi otsingumootorist eemaldaksid. 

Politseile olukorrast teavitamine võib kasulikuks osutuda, sest kellestki teisest alasti piltide jagamine ilma nende loata on kriminaalselt karistatav kuritegu. Ära lõpeta inimestega toetuseks ühendust võtmast. Väljenda enda tundeid ja ära unusta, et see ei ole Sinu süü.

Vajad abi?

Siia oleme koondanud kasulikud kontaktid ja viited vaimse tervise murede korral nõu ning abi saamiseks: Sul on mure või vajad abi?

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Maris Praats.

 

Anna oma panus Teeviit teemakuude 2024 loomesse!

Noorteinfoportaal Teeviit toimetab igal aastal teemakuude põhiselt avades noorte jaoks olulisi teemasid ning jagades erinevate noorte ja spetsialistide persooni- ja kogemuslugusid. Selleks, et ka järgmisel aastal pakkuda noorte jaoks huvipakkuvat sisu vajame Sinu abi! Anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!

Jättes oma e-maili loosime kõikide vahel välja ka Teeviit meeneid.

Skip to content