fbpx

Millega arvestada oma ettevõtte loomisel? Kogemusi jagab ettevõtja

Stardiplats tegi intervjuu Barbara Haagega, kes osales aastal 2016/2017 saates Ajujaht. Miks tegeleda ettevõtlusega, mida see endaga kaasa toob ja mida soovitada algajale ettevõtjale – just nendel teemadel Barbara oma mõtteid jagab.

Barbara, sa osalesid organisatsiooniga Callmidwife.org aastal 2016/2017 saates Ajujaht. Teil läks niivõrd hästi, et pälvisite lausa teise koha ja sellega kaasneva auhinna. Aga kui nüüd tagasi kerida ja küsida – kuidas sa üldse ettevõtlikkuse ja ettevõtluseni jõudsid? Mis sind ajendas?

Aitäh! Mind ajendas minu kolleeg, kellega sai koos sellist asja ajada. Kui aus olla, siis ma pole alati selline suur isealgataja, aga kui on hea idee ja meeskond (meie puhul naiskond, sest ettevõttes polnud ühtegi meest), siis see paneb tegutsema! Mind võetigi kampa nii, et öeldi: kuule, mul oleks vaja Tori hobust, kes ei karda tööd teha ja teeb seda korralikult. Seega võib öelda, et mind ajendas see, et keegi nägi minus potentsiaali ja ütles, et ma olen awsome ja andis võimaluse oma tugevused tööle panna ettevõtluses, mis sellel hetkel oli minu jaoks väga kauge valdkond.

Kuidas sa leidsid aega ja motivatsiooni, et ettevõttega oma põhitöö ja eraelu kõrvalt tegeleda?

Ma ei hakka valetama, oma isikliku aega oli mul näiteks Ajujahi saate ja töö kõrvalt väga vähe. Aga see periood oli nii põnev! Mitte ükski päev ei olnud sarnane eelmisele. Ma sain tutvuda nii paljude erinevate inmestega ja erinevatest riikidest ning nii mõnigi oli oma äriga juba saavutanud sellise edu, et ainuüksi juba see motiveeris edasi pingutama. Ma arvan, et kui keegi on otsustanud hakata tõsiselt tegelema ettevõtlusega, siis ta peab arvestama, et firma edu saavutamiseks on vaja tuua ohverdusi. Selleks on enamasti aeg ja raha, aga see kõik saab ükspäev tasustatud, ausalt! Kannatlik peab olema ja noorte inimeste jaoks on see kindlasti kõige raskem asi üldse, mida paluda! Ma tean, et mul oli.

Mida õpetas sulle callmidwife.ee kogemus ja kuidas on see kogemus sul muus elus kasuks tulnud?

Mina õppisin mitu asja. Näiteks seda, et eduka ettevõtte jaoks on vaja väga tugevat ja kokkuhoidvat meeskonda. See meeskond peab algusest peale selgeks rääkima, mis on kellegi ootused, soovid, võimalused ja roll.

Teine väga tähtis asi, mida ma jätan eluks ajaks meelde, on juhi roll ja milline on hea juht. Minu jaoks on hea juht see, kes tõmbab terve meeskonna tööle nii, et ta ise on kõige ees ja innustab ja motiveerib teisi pingutama. Ta juhendab seal, kus on vaja ja toob välja puudused, mis on vaja parandada, kuid ta ka tunnustab tehtud töö eest. Juhi roll ettevõttes, eriti veel alustavas ettvõttes on nii oluline! Ma ei väsi seda rõhutamast. Juhti, kes juhib eemalt, ei jaga selgelt tööjuhiseid ning ei hoia oma meeskonda koos, ei saada oma töös pikk edu.

Ning kolmandaks see, et tuleb olla valmis pikkadeks tööpäevadeks ning valmis välja tulema oma mugavustsoonist. Nii saab kogeda palju uusi elamusi ning kasvada inimesena.

Oskad sa öelda kolm soovitust noorele, kes sooviks oma ettevõttega algust teha?

  • Kas probleem, millele proovid lahendust leida on sääse võ hai hammustuse suurune? Kui pole suur hammustus, siis pole väga suur nõudlus seda lahendada.
  • Kes oleksid sinu teenuse/toote kasutajad? Mida suurem on kasutajate grupp, seda parem. Näiteks meie puhul olid need rasedad, sest inimesed saavad alati lapsi. Teine suur grupp, kelle peale mõelda, on kindlasti eakad, sest me elame vananevas ühiskonnas.
  • Väga keeruline on tänapäeval välja tulla mingi täiesti uue toote või teenusega, seega tutvu konkurentidega! Mis eristaks sinu ideed teiste omast?

Barbara kogemus kirjeldab ettevõtluse võlu ja põnevust, ent toob ka välja pühendumuse ja vaeva, mida ettevõtlusega tegelemine eeldab. Samas ei ole ettevõttega tegelemine ainult täiskasvanute maailm – Eestis toimetab mitmeid õpilasfirmasid kui ka minifirmasid, kes oma ettevõttega maailma paremaks paigaks muudavad.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus