fbpx

Millal pöörduda abi saamiseks spetsialisti poole?

Tavapäraselt pöörduvad inimesed arsti poole siis, kui neil on sümptomid, mis häirivad elu. Sama reegel kehtib ka vaimse tervise puhul – kui sul on seoses vaimse tervisega tekkinud sümptomeid, mis on su elu häirima hakanud, tuleks ühendust võtta asjatundjatega.

Olgu selleks muutused unerütmis, mis ei taga sulle piisavat puhkust või on halvenenud toimetulek tööl või koolis. Kui sul on viimaste nädalate jooksul olnud üks-kaks sümptomit, ei ole veel põhjust muretsemiseks. Kui aga näed, et sul esineb rohkem kui üks-kaks sümptomit ja seda juba pikemaajaliselt, tuleks konsulteerida spetsialistiga.

Kui sa ei tea, kust alustada, kellega rääkida või kuidas edasi minna, kirjuta Peaasi.ee nõustajatele. Nõustajatele võid kirjutada ka siis, kui sul on mõni küsimus või kahtlus seoses vaimse tervisega. Kahe päeva jooksul vastavad sulle professionaalsed nõustajad, kelle puhul on kindel, et sinu mure jääb vaid nende teada.

Ja isegi, kui oled spetsialisti poole aja kinni pannud ja konsultatsioonile minemas, on veel mitu asja, mida saad ära teha:

  1. Uuri ja loe vaimse tervise kohta. Kindlasti kasuta usaldusväärseid allikaid, sealt võid leida väga häid nõuandeid, kuidas ma vaimset tervist hoida seni, kuni pääsed nõustamisele.
  2. Kindlasti mine kokkulepitud nõustamisele. Kui sa tunned end ebamugavalt või tekitab kohtumine spetsialistiga hirmu ja teadmatust – võta sõber kaasa!
  3. Kiida ennast! Kui sa oled jõudnud juba nii kaugele, et oled kontaktist spetsialistiga, oled teinud väga suure töö ära!

Kui vajad nõu ja tuge kohe, siis siit leiad kontaktid erakorralise abi saamiseks ja nõu küsimiseks:

  • Emotsionaalse toe telefon: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (iga päev kl 19-07)
  • Psühholoogilise kriisiabi telefon: 6314300 (tööpäeviti kl 9-20)
  • Usaldustelefon: 126 (eesti keel), 127 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-23)
  • Lasteabi: 116111 (24h)

Kui kahtlustad ohtu elule või tervisele või oled kogenud vägivalda, helista 112. Kui vaja, suunatakse sealt antud olukorras sobiva abini.

Allikas: Peaasi.ee

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content